Belen Belediye Başkanı İbrahim GÜL; Soğukoluk Hatay’ın Gözde Yaylası Olacak

Hatay’ın ve Belen İlçesinin en gözde yaylası olan Soğukoluk, gerekli yatırım ve tanıtımının yapılmadığını dile getiren Belediye Başkanı İbrahim Gül, bölgede incelemede bulundu.
Belen Belediye Başkanı incelemenin ardından yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi.
Başkan Gül; “Yüzyıllardır bölgemizin ve yurt dışından gelen misafirlerimizin, temiz doğa ve havasıyla çekim merkezi konumundaki Soğukoluk mahallemiz ne yazık ki, hizmet ve tanıtım noktasında gerekli özeni bir türlü alamamış ve böylece bölgemizin marka değeri önemini giderek yitirmiştir. Bu konuda Belen Belediye Başkanı olarak, Soğukoluk mahallemizin turizme kazandırılması ve bölge yatırımcılarının yeni gözdesi olma yolunda çalışmalara başlayacağımızı, kamu oyuna buradan duyurmak istiyorum.
Mahallemizi çekim merkezi yaparak on iki ay yaşanan, yerli ve yabancı turistlerin gözde merkezi yapmak bizlere düşen en büyük görevdir.

Çam ormanlarıyla kaplı 800 rakımlı tepede kurulu, dağ ile denizin birleştiği ideal bir tatil yöresi olan Soğukoluk, Ortadoğu’nun ve ülkemizin turizm merkezi haline gelecek, yanı başımızdaki Arsuz ve İskenderun’un sıcak ve nemli ortamından uzaklaşarak, serin ve mis gibi havasıyla, denize de yakın olan mahallemiz, İskenderun Körfezi’nin seyir terası durumunda olması, çam ağaçları, kır çiçekleri içerisine kurulmuş, eski ve yeni tip yapıları ile gezilip görülmeye değer, mesire alanlarıyla, kamp, yürüyüş, piknik ve alternatif spor dallarının yapılabileceği, orman içinde kısa geziler ve daha bir çok aktiviteye ev sahipliği yapılabilir. Bu manada Soğukoluk tertemiz havası, manzarasının güzelliği, bitki ve hayvan çeşitliliği ile önemli bir merkez olabilir.” İfadelerini kullandı.

1 YORUM

 1. Soğukoluk mu? Yıllar önce adı “Güzel Yayla” olarak değiştiğini biliyorum. Yeni Türk Lirasına alışamayıp hala 1 TL’ye 1 milyon diyenler çok. Umarın sayın Gül yeni isme alışır veya ismi tekrar Soğukoluk yapmak için öneri verir!

  Ben yorumuma Güzel Yayla olarak devam edeceğim:
  Hatay bölgesi ne yazık ki Türkiye’de en çok izole içinde olan bölgelerden biri. Güney komşu ülkelerle bağlantımız yok denecek kadar az. Arkamız bir duvar gibi kapalı! Ulaşım sadece Adana yolu üzerinden sağlanıyor. Deniz yolu ve tren yolu ulaşımı yok! Hava yolu ulaşımı ise çok kısıtlı.
  Çevreden turist çekebilmesi için Güzel Yayla’nın adından hariç güzel ve cazip olması gerekir! Ne yazık ki şu an böyle bir caziplik yok gibi! Adından dahi gurur duymamız gereken Mehmetçik Çeşmesi bozuk ve harabeye dönmüş! Bunu sadece örnek olsun diye belirtiyorum çünkü mevcut olan şeylerin bile bakımını yapmıyor ve kendi kaderine bırakıyoruz!
  Türkiye’de doğa, kültür, tema, gastronomi/mutfak, tarihi ve spor gezileri zamanla önem ve ilgi kazanıyor! Güzel Yayla bu alanlarda kendini geliştirebilir ve turizm konusunda pastadan kendine bir parça kazanabilir.
  Tabi bunun için bir çok engeller aşılmalı ve ciddi yatırımlar ve tanıtımlar yapılmalıdır!
  Eminim Güzel Yayla’nın tarihçesini çoğumuz bilmiyoruzdur!
  Bence yapılması gerekenler:
  Komşu ülkelerle barış ve sosyal/ticari ilişkiler kurmak
  İskenderun korfezine bir marina ve deniz ulaşımı sağlamak
  Delik deşik yolların düzeltilmesi ve trafiğin emniyetli hale getirilmesi
  Turizm yatırımcılarını çekip yatırım yapmalarını sağlamak ve engelleri kaldırmak
  Yerel halkı bilinçlendirip bazı faaliyetleri yapmalarında her türlü destekte bulunmak
  Bölgenin güçlü olduğu konuları, binaları, tarihçesini öne çıkarıp güçlü bir tanıtım yapmak
  Bu konuda kalıcı bir düşünce/çalışma/araştırma grubu kurup fikir üretmek ve tatbik etmek

  Kolay olmayacak çünkü her yer bu konuda kendini geliştirmek istiyor ve müthiş bir rekabet var ama Güzel Yayla’nın bazı cazip yanları var ve kişisel çıkarları bir yana bırakıp bölge çıkarları için bunları iyi değerlendirmek lazım!

  Başarılar dilerim!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here