Dünya Otizm Farkındalık Günü

İskenderun Kaymakamı İskender Yönden, “2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü” münasebetiyle İskenderun Anıt Alanı’nda icra edilen etkinliğe iştirak etti.

2 Nisan 2019 Salı günü İskenderun Anıt Alanı’nda okul öncesi ve ilkokul düzeyindeki çeşitli okullardan öğretmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirilen “Dünya Otizm Farkındalık Günü” etkinliğinde; Kaymakam İskender Yönden tarafından tüm katılımcılara mavi balon dağıtılmasının akabinde öğretmen, öğrenciler, otizmli çocuklar ve velilerin de iştirakiyle el ele verilmek suretiyle halka oluşturularak, mavi balonların gökyüzüne uçurulmasıyla otizme dikkat çekildi.

Kaymakam Yönden şu ifadelere yer verdi;

“Otizm, yaşamın erken dönemlerinde kendini gösteren ve sosyal ilişkilerde, iletişim kurmada, davranış kalıpları oluşturmada ve bilişsel gelişmede gecikmeler ve sapmalarla izlenen bir gelişim sorunu olarak kabul edilmektedir.

Her insan dünyaya farklı özelliklerle gelmektedir. Herkesin kendine has fiziksel, duygusal ve sosyal yapısı vardır. Herkes için gerekli olan eğitim, otizmli çocuklarımız için aynı zamanda bir tedavi yöntemi olduğundan, büyük önem arz etmektedir. Bu açıdan erken teşhisle birlikte verilecek özel eğitim onları toplumsal hayata kazandıracaktır.

Devletimiz, otizmli çocuklarımızın daha iyi şartlara kavuşabilmesi için tüm imkânlarını seferber etmektedir. Bizler de onların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmelerini arzu etmekteyiz. Otizmli bireylerin çocukluktan itibaren önyargı ve ayrımcılığa maruz kalmadan nitelikli eğitim alabilmelerini temin etmek ve onlara daha iyi bir yaşam sağlamak, başta otizmli çocuklarımızın aileleri olmak üzere toplumumuzun her bireyinin görevidir.

Bu duygu ve düşüncelerle; Dünya Otizm Farkındalık Günü vesilesiyle icra edilen etkinliklerin, otistik çocuklarımızın yaşamlarına katkı sağlamasını diliyor, çocuklarımızı en samimi duygularımla kucaklıyor, ailelerine ve onlar için fedakârlık gösteren eğitimcilerimize de içtenlikle teşekkür ediyorum” dedi.

Dünya Otizm Farkındalık Günü Dünya Otizm Farkındalık Günü

Önceki İçerikSigaradan Uzak Durun Kanseri Önleyin
Sonraki İçerikİTSO Mart ayı Meclis toplantısı gerçekleşti
Avatar photo
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.