İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) ve Hatay Çalışma ve İş Kurumu işbirliğinde, İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli’nin ev sahipliğinde düzenlenen ve öğrencilerin yoğun ilgi gösterdiği etkinliğe; Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu, Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü (HKÜ) Prof. Dr. Edibe Sözen, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yusuf Önlen, Hatay Çalışma ve İş Kurumu Müdürü Ziya Yüksel, İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası (İTSO) Yönetim Kurulu Üyesi Müfit Tennioğlu ile öğretim elemanları ve vatandaşlar katıldı.

Etkinliğinin açılışında bir selamlama konuşması yapan İSTE Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli; Teknoversite olarak girişimciliği öncelediklerini, ayrıca sosyalleşmeyi, sosyolojiyi, sosyal bilimleri ve sosyal sorumluluk projelerini de hiçbir zaman ihmal etmediklerini ve büyük önem verdiklerinin belirterek; “Öğrencilerimizin girişimci olmasını arzu ediyoruz, bunun için onları motive ediyoruz, destekliyoruz, kuluçka imkânları sağlıyoruz. En büyük hedefimiz insanların herhangi bir işi aradığı değil, işlerin doğru insanları bulduğu bir ekosistemi oluşturmak. Bunun için de iyi bir kariyer planlama sürecinin oluşturulması gerekiyor. ‘İş Dünyasıyla Entegrasyon’ programımız ile aslında bir anlamda bunun için çalışıyoruz. Teknoloji ile yoğrulmuş öğrencilerimizi iş dünyası ile buluşturuyoruz” dedi.

Hatay Vali Yardımcısı Aydın Tetikoğlu ise; “Gençlerimize tavsiyem, karşınıza çıkan zorluklar nedeniyle hayata küsmeyin. Umduğunuz gibi çıkmazsa pes etmeyin. Önümüze çıkan fırsatları değerlendirirseniz Ülkemizde iyi yerlere gelmeniz mümkündür. Bu bakımdan, Ülkemiz pek çok ülkeden daha çok şey vaat etmektedir. Bugün düzenlenen Kariyer Günleri Programı’nın düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye gelen Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Edibe Sözen; ‘Cari Açık ve Sivil Toplum Kuruluşlarında (STK) Genç İstihdamı’ konulu bir konuşma yaptı. İskenderun Teknik Üniversitesi, teknoloji ile kurulan bir medeniyetin merkezi olacak diye sözlerine başlayan Prof. Dr. Edibe Sözen; “Yapılan araştırmalar Ülkemizde gençlerin STK’lara üyelik oranının %5.6 olduğunu gösteriyor. STK’lara katılma oranının çok az olduğunu görüyoruz. Popüler kültür ‘bana ne’ fikri üzerine kurulduğu için, topluma çalışma, bir şeyler katma ya da toplumun sorunlarını çözme konusunda kendini sorumlu hissetmemekte gençler… ‘Türkiye’nin geleceği için ben de varım’ demeyi öğrenmeliyiz ki bunun bir girişimcilik olduğunu unutmayın. Bize her yer Türkiye. Ülkemiz için her yerde her işi yapmalıyız. Gençlerin ilgi alanlarına göre STK’lar açılabilir. Toplumla STK’lar arasına bir duvar var, bunu yıkmak lazım. Gençlerin geleceğinin ve kariyerini daha iyi hale getirmek için, gençliğin hayallerini diğer üniversiteler ve STK’larla iş birliği yaparak gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Dünyanın önde gelen üniversiteleri girişimcilik ve sosyal sorumluluk projelerine katılmayı başarıda önemli bir kıstas olarak talep ediyor. Bütün bunları göz önüne alarak STK’lara gereken önemi vermeliyiz” dedi.

“Girişimcilik ve Kariyer Günleri” etkinliği, öğleden sonra yapılan, girişimcilik ve kariyer konusundaki tecrübelerin de paylaşıldığı, özel oturumlarla devam etti.

‘Girişimcilik ve Kariyer Günü’ Ekinliği İSTE’de yapıldı ‘Girişimcilik ve Kariyer Günü’ Ekinliği İSTE’de yapıldı ‘Girişimcilik ve Kariyer Günü’ Ekinliği İSTE’de yapıldı

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

twelve + sixteen =