Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal ve İşkur Hatay İl Müdürü Ziya Yüksel Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde yeni istihdam seferberliği ile alakalı toplantı gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni istihdam seferberliği ile ilgili çağrısı sonrasında ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla başlatılan istihdam seferberliği “Burası Hatay Burada İş Var” sloganıyla, Hatay Valiliği’nin ev sahipliğinde başlatıldı. İstihdam seferberliğinde ki teşviklerde son tarih 30 Nisan olurken, Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal teşvikten faydalanmak isteyenlerin, başvuru yapması gerektiğini belirtti.
Hatay Gazeteciler Cemiyeti’nde gerçekleştirilen toplantı da açıklamalarda bulunan Hatay Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Hamit Bal “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye Ekonomi Şurası’nda yeni istihdam seferberliği başlatılması çağrısında bulunmuş; Cumhurbaşkanımızın istihdam seferberliği çağrısına yönelik ilk adım TOBB’un ev sahipliğinde, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile diğer bakanlıkların katılımıyla ‘Burası Türkiye Burada İş Var’ sloganıyla başlatılmıştır. 2019 yılında 2.5 milyon yeni istihdam hedefiyle hayata geçirilen istihdam paketinin yaygın şekilde tanıtılması amacıyla “Burası Hatay Burada İş Var” sloganıyla, Hatay Valiliğinin ev sahipliğinde İstihdam Seferberliğine start verdik” dedi.
İstihdam seferberliğinde ki teşviklerden de bahseden SHK Hatay İl Müdürü Bal “İşverenlerin 2018’de en az işçi çalıştırdıkları aydaki çalışan sayısına ilave olarak bu yıl Şubat, Mart ve Nisan aylarında sağlayacakları ilave istihdam için 3 ay süreyle ücret desteği sağlanmaktadır. Söz konusu teşvikten yararlanan işverenlerden bu kişileri 3 ayın sonunda 6 ay istihdam etmesi hedeflenmektedir. Bir diğer önemli teşvik ise asgari ücret desteği. 2018 yılında işçi çalıştıran işverenlerimize ve 2019 yılında kurulan yeni işverenlerimize her işçi başına 5 lira olmak üzere asgari ücret destek indirimi sağlanacak. Bu da toplamda 150 liraya denk gelmektedir. 5 puanlık indirimin yanı sıra ilave 6 puanlık indirim söz konusu. Bu teşvik ile birlikte işverenlerimizin üzerinde ki sigorta maliyetini yaklaşık 430 lirasını hazine tarafından karşılanacak. Bunlar için işverenlerimizin herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna herhangi bir borcunun olmaması veya borcu varsa da taksitlendirmiş olması gerekiyor. Daha birçok teşviklerimiz var, işverenlerimizin kurumumuza gelip daha detaylı bilgi almasını istiyoruz” dedi.
İşkur Hatay İl Müdürü Ziya Yüksel ise işverenlerin bu teşviklerden faydalanmasının önemli olduğunu belirterek bilgilendirmelerin saha da meslek danışmanları aracılığıyla yürüttüklerini söyledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

fourteen − 7 =