HBB’DEN ARSUZ ÇİFTÇİSİNE 6 BİN FİDAN

Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), gelecek nesillerin sağlığını gözeten projeler üreterek yeşil alanların sayısını arttırmaya yönelik adımlar atıyor. 

HBB Park Bahçe ve Yeşil Alanlar Daire Başkanlığı, “Meyveciliği Geliştirme ve Yayma Projesi” kapsamında Arsuz Karaağaç’ta toprakla buluşturmak üzere 6 bin fidanı üreticiye takdim etti.

Fidanları üreticiye dağıtmak üzere çiftçiyle buluşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş yaptığı konuşmasında, “Tarım ve çiftçi ilçesi Arsuz’un doğallığını bozmamak kaydıyla turizm alanları da yaratmamız gerekiyor. Tarımın güçlenmesi adına bir kooperatif kurduk ve 250 kadına sera yaptık. Bu seraların yarısında, kentimizin bulvar ve caddelerini süslemek adına kullandığımız çiçeklerin ekimini yaptırıyoruz. Çiftçilik gün geçtikçe zorlaşıyor. Biz de bu nedenle özellikle arıcılar başta olmak üzere tüm çiftçilerimize destek sağlıyoruz. Arı üreticilerine yaylalara çıktığı zaman vahşi hayatta kendilerini ve arılarını korumaları için birer tane güneş enerji sistemi alıyoruz. Arıcıların bu masraflarının %75’ini biz sağlıyoruz. Hayvancılıkla uğraşanlar bilir, tırnak bakımları çok önemlidir. Çünkü hayvanların tırnakları uzadığı zaman strese giriyor, rahat yürüyemiyor bu nedenle de et ve süt verimi düşüyor. Bunlardan kurtulmak için tırnak kesme makinesi alacağız. Bunların yanı sıra hem üretici kazansın hem de tüketici sağlıklı ürünlerle buluşsun diye köylerimizdeki taze sütleri vatandaşlarla buluşturacağız. Hatay’ın geleneksel ürünlerini de dünyayla paylaşmak istiyoruz. Marka değeri yüksek ürünlerimizi özellikle tıbbi aromatik bitkilerimizi ve el ürünlerimizi işaretleyerek, markalarını alarak paketleme işlemini yapacağız. Çiftçilerin ürettiği malı ekonomik değeri daha yüksek bir şekilde aracı olmadan süper marketlere satacağız. Tüm bunları yaparken Ademi Merkeziyetçilik sistemi olan yerelden kalkınmayı kentimizde uygulayarak ekonomimizdeki sığlaşmayı önlemek istiyoruz” açıklamalarında bulundu.

1 YORUM

 1. Çiftçiye 6 bin fidan!
  Bu haberi okuyunca ilk düşüncem, çiftçiler için iyi bir girişim oldu. Biraz daha derin düşünmeye başlayınca aklıma bazı sorular takıldı:
  – Belediye çiftçilere fidan dağıtıyor! Hayret, ben fidanların çiftçiler tarafından üretilir diye biliyordum. Peki bu 6 bin fidanı kim üretti? Çiftçilerimiz kendi fidanlarını üretemiyor mu? Fidan üretim bilgisi o kadar mı geriledi? Ben söz tabiri sehirli cahil kafamla bir çok fidanı üretecek bilgiye sahibim ve üretebilirim.

  Belediye tarafından dağıtılan bu fidanlar uzaydan gelen özel fidanlar mı acaba? Özelliği nedir? Çiftçilerimiz kendileri neden bu fidanları üretemiyor? Bu sorulara cevap bulamadım!

  Bir tarım ülkesi olarak bazı tarım ve hayvan ürünlerini başka ülkelerden ithal etmemize çok şaşırıyorum lakin çiftçilerimizin kendi fidanlarını yetiştiremeyip belediyeden almalarına çok daha fazla şaşırıyorum!
  Dünya tersine mi döndü acaba?

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here