İskenderun Ak Parti Belediye Başkanı Adayı Fatih Tosyalı Projelerini Açıkladı

1)ESKİ STAT ALANI; Kent Park oluyor. 63.304 m2 içinde ticari alanlar, nikah düğün salonu ve kapalı otopark.
2)İSKENDERUN ŞEHİR PLANI; Yelken kulübü deniz kenarında kafe, kütüphane, daire, üçgen iskele, kütüphane ve yaşam alanı benzeri peyzaj alanları.
3)ŞEHİR KÜTÜPHANESİ VE KIYI ŞERİDİ KENTSEL TASARIM PROJESİ; Bu proje yine deniz kenarı yani 5.nolu çay bahçesinden yelken kulübü köprüsüne denk gelen kıyı alanda yapılacak.
4)FEYEZAN KANALI KENTSEL TASARIM PROJESİ; Bu proje ciddi anlamda yapılırsa yeşilliklerle buluşan ve FEYEZAN kanalına uzanan ceplerde oturma, yarım ay şeklinde yürüyüş yolları yapılacak.
5)SOSYAL YAŞAM MERKEZİ; Bu proje FEYEZAN kanalına yapılan yeni köprü civarına yapılacak şeffaf camlı ve köprü üstünde banklar tabi doğa ile iç içe olacak.

6)BİSİKLET ŞEHRİ, Anıt alanından sahil şeridinden başlayacak bisiklet şeridi Feyezan kenarından Sanayi yukarısı yani takriben Sakıt’ a kadar uzanacak.
7)SEYİR NOKTALARI; Sahile 4 ayrı noktada deniz üstüne yarım ay şeklinde yürüyüş yolu, Feyezan Kanalı bitimi ince bir iskele, Yelken kulübü sonundaki alana 2 tane ve Feyezan Kanalı stadyum ilerisine kurulacak.
8)ÇOCUK KÖYÜ; Trafiğe kapalı ve güvenliği sağlanan sokaklarda çocukların oyun oynayacağı alanlar oluşturulacak.
9)SU KAYAĞI TESİSLERİ
10) AKÇAY PLAJI VE SPOR TESİSLERİ; Kafe, çay bahçesi, futbol sahası, duş yerleri, karayolu üstü yaya köprüsü, otopark, süs havuzu ve çocuk oyun alanları yapılacak.

11)SPOR KOMPLEKSİ; Yazıcı konservatuar arkası boş alana yapılacak bu kompleks hem futbol hem de kapalı yüzme alanları olacak.
12) HERKES İÇİN SPOR; 3 ila 93 yaş aralığındaki herkesin salon sporu yapılacak. Şenlik, oyun ve rekreatif yarışları düzenlenecek. Yarışların ve doğru beslenme üzerine sağlıklı yaşam alanları oluşturulacak.
13)ÇANKAYA TEPESİ: Tepeden kent manzarasına doğru inen yamaçtan şelale projesi ile çevresine restaurant, çay bahçesi ve piknik alanları oluşturulacak.
14)DENİZCİLER SEYİR TEPESİ; Bu alana halkın hem şehir hem deniz manzarasını rahat izleyebileceği ve festival organizasyonların yapılacağı sosyal yaşam alanı oluşturulacak.
15) KADIN ETKİNLİK MERKEZİ; Kadınların el işi yapabileceği, sebzeden örgüye kadar sosyal aktivitelerin yapılacağı alan.

16) GENÇLİK SOSYAL YAŞAM ALANI; Yine şeffaf bina yapısı (camlı bina) oluşturulacak ve gençlerin bilgi beceri ve zihin beslenmelerini, okuma bilgisayar ile hobilerin yapılacağı kültür merkezleri açılacak.
17)YAŞLILAR İÇİN HAYAT MERKEZİ; Yaşlılara hem doğa ile iç-içe vakit geçireceği hem de sağlık açısından tetkiklerin ve temizlik bakımının yapılacağı merkez oluşturulacak .
18) EVDE BAKIM HİZMETİ
19)ENGELSİZ İSKENDERUN; Engellilere hizmet ve rehabilitasyon merkezi, engelli çocukların yeteneklerini farkına varabilmesi için gelişim hizmet ve atölyeleri kurulacak.
20)MUHTAR KONAKLAMA VE TAZİYE EVLERİ

21) HER MAHALLEYE PARK; Plastikten uzak park yerleri ve var olan parkların revizyonu yapılacak.
22) YENİ NESİL PAZAR ALANLARI; ihtiyaç ölçekli uygun yerler pazar otoparkları ve üst çatısı güneş enerji panelleri yapılacak.
23)KÜLTÜR SOKAKLARI; Ahşap boyama, resim, geleneksel sanat, müzik, fotoğrafçılık kursları ile sergilerin düzenleneceği sergiler yapılacak.
24)HAYVAN BARINMA MERKEZİ; Sahipsiz hayvanların korunacağı ve hayvan severler tespit edilerek dost edinebileceği iki katlı bina yapımı.
25)GEZİCİ BAŞKANLIK OFİSİ; Kent problemlerine daha hızlı çözüm üretmek ve yerinde hizmet etmek için şehrin ayrı noktalarına ofisler açılacak. Takriben 19 nokta belirlenecek.

İskenderun Ak Parti Belediye Başkanı Adayı Fatih Tosyalı Projelerini Açıkladı İskenderun Ak Parti Belediye Başkanı Adayı Fatih Tosyalı Projelerini Açıkladı

1 YORUM

 1. İskenderun Belediye Başkanlığı adayı sayın Fatih Tosyalı İskenderun’da uygulayacağı projeleri seçim öncesi açıklaması çok iyi olmuş. Bu konuda kendisini tebrik ederim.
  Halkın çoğunluk oyları ile seçilmesi durumunda bu belirttiği projeleri hayata geçirme çabasında kendisine şimdiden başarılar dilerim.

  Sayın Fatih Tosyalı başarılı bir iş adamı olduğunu süphesiz kanıtlamış bir şahıs!
  Seçilmesi durumunda İskenderun Belediye Başkanı olarak ta uygulamak istediği projelerde başarılı olması mümkün ve bunu hepimiz temenni ediyoruz.
  İskenderun’un yerlisi bir vatandaş olarak yerel seçimler bir çok İskenderun’lu gibi beni de yakından ilgilendiriyor.
  Sayın Fatih Tosyalı beyin uygulamak istedikleri projeleri genel olarak değerlendirdim. Çoğu çok gerekli ve çoktan uygulanması gereken projeler. Bu projeleri hayata geçirecek ve başarılarından dolayı adını ölümsüzleştirecek başarılı bir belediye başkanına ihtiyacımız var!

  Büyük bir fiasco ilen sonuçlanan kanal projesi yeniden ele alınması ve kanal bölgesinin mikrop yatağı yerine düzenlenerek halka yaşanabilir bir hale getirilmesi çok güzel. Bu projeden belediyemizin çok gelir sağlaması da mümkün!

  Arabalar yerine bisiklet kullanımını teşvik etmek, çocukların güvenle oynayabilecekleri parklar, spor ve sosyal yaşam alanları oluşturmak harika projeler.

  Yaşlılara, engellilere, kültüre, sosyal faaliyetlere, hayvanlarımıza hak ettikleri ilgiyi ve ihtiyacı olan imkanların sağlamaya çalışılması da çok güzel.

  Çankaya tepesine suni bir şelale yapılması ve lokanta v.s açılmasını ben doğru bulmuyorum. Çankaya tepesi ve yamaçları doğallığını korumalıdır. Yamaçlarda olan kaçak binalar doğaya tekrar kazandırılmalıdır.
  Daha önce Hatay Büyük Şehir Belediyesi için yazdığımın tekrarı olacak ama gene de burada İskenderun için eksik gördüğüm veya üzerine daha da çok önem verilmesi gereken konulardan bazılarını belirtmek istiyorum:

  – İskenderun için kısa ve uzun vadeli hedefler belirlenerek bu hedeflere ulaşmak için disiplinli olarak elimizden gelen herşeyi yapmalıyız.

  – Doğayı ve yeşil alanlarımızı korumalıyız ve çoğaltmalıyız. çiçeklendirme ve bakım yapmalıyız.
  – Düzgün yollar ve yol çizgileri, kaldırımlar, güvenli trafik, yayaların güvenliği. Boşuna bekletmeyen akıllı trafik lambaları
  – Yayaların yoğun olduğu şehir merkezi motorlu trafiğe kapanması ve daha da yaşanır hale getirilmesi
  – Deniz ulaşımı, . Hatay Kıbrıs deniz hattı ve Iskenderun’da Marina
  – Politik renkleri ne olursa olsun diğer belediyelerle ile yapıcı ve kalıcı işbirliği
  – Yüksek bina inşaatları ile deniz görüntüsü kapanmamalı. İskenderun’da binalar 6 kattan fazla olmamalı.
  – Mahallelerde güvenlik, hırsızlığı önleyici tedbirler ve sokak aydınlatması, mahalle bekçileri
  – Acil olarak her mahallede çocukların rahat oynayabileceği yeşil alanlar ve çocuk bahçeleri
  – Okul bahçeleri ve okulların spor imkanları halka açık tutularak mahallelilerin okul saatleri dışında bu imkanları kullanması sağlanmalı
  – Açık ve kapalı Yüzme havuzları. Su sporları geliştirerek halka sunmak
  – Herkesin yüzme öğrenmesini sağlamak
  – İskenderun bisiklet cenneti yapılmalı
  – Araba park sorunlarının çözülmesi için yeraltı parklar yapılmalı ve yoğun trafik oluşturan işyerlerinin, yeni girişimlerin, kamu kuruluşlarının trafiği yoğun olmayan yerlerde oluşturulması.
  – Araba korna seslerinin asgariye indirilmesi, dolmuşcuların sözde müşteri çağırmak için boşyere korna çalmalarının önlenmesi
  – Mahallelerin sorunlarını örneğin, muhtarlar aracılığı ile derlemek ve kısa vadede kalıcı çözümler bulmak
  – Şehir içinde bakımsız arazi ve parsellerin görsel ve temizlik yönünden çevreye kazandırılması ve moloz çöplüklerinin önlenmesi
  – Bakımsız binaların bakımının sağlanması, tehlikeli harabelerin yıkılması
  – Haşare oluşturan ve hijyenik olmayan ortamların önlenmesi
  – Çevre güzelliği ve şehir bütünlüğü için bilinçli imar uygulanması
  – Yeni oluşacak binalarda yeterli park alanı şart koşulması ve uygulanması
  – Kamu hizmet alanlarının mümkün mertebe aynı çatıda oluşturulması ve vatandaşlara kolaylık sağlanması
  – Belediye ve diğer kamu birimleri ile koordineli işbirliği yapılarak bir elin ne yaptığını diğer elin bilmesinin sağlanması
  – Yollarda oluşan çukurların ve teklikeli durumların 24 saat içinde tamiratı
  – Ambulansların rahat trafiği sağlanması
  – Kamu kurumlarının ve belediye birimlerinin (defalarca telefon etmek zorunda kalmamak için) telefon numaralarının çalışır hale getirilmesi ve telefonlara bakılması
  – Belediyelerin din tüccarlığı yapması önlenmesi ve kendi görevleri olan konulara odaklanması
  – Bakım ve onarım çalışmalarının sadece belediya başkanının talimati ile değil. periodik ve düzenli olarak yapılması
  – Bütün mahallelere eşit şekilde hizmet ve bakım sağlanması
  – Elektrik ve su kesintilerinin maziye karışmasının sağlanması
  – Yer üstü kabloların, direklerin ve antenlerin mümkün olduğu kadar yer altına alınması
  İhallerde ve yapılan işlerde kalite, çevre koruması ve dayanıklılık şart koşularak israf ın önlenmesi.
  – Yollarda ve yol kenarlarında trafiği rahatsız edici reklam ve ışıkların önlenmesi ve yasaklanması
  – Uygulanmayan ve denetlenmiyen (yani faydası olmayan) trafik levhalarının kaldırılması
  – Çevre kirliliği yapan fosil enerji yerine rüzgar, güneş ve benzeri temiz enerji kaynaklarının kullanılması ve kullanımının teşvik edilmesi
  – Aile içerisinde şiddetlerin önlenmesi için daha da aktif çalışmalar yapmak ve ekstra önlemler almak
  – Kış aylarında çocuklu ailerlerde su, elektrik ve doğalgaz kesilmesini yasaklamak
  – Belediye kendi kullandığı ürünlerin mümkün olduğu kadar yerel ve milli olmasının sağlaması
  – Cazip teşviklerle iş imkanları yaratacak şirketlerin ve yatırımların İskenderun’a gelmesinin sağlanması
  Diğer önemli bir konu ise bölgemizde yaşayan Suriyeliler. Bu konuda izlenecek yerel politikanın belirlenip halka açıklanması iyi olur bence.
  Bu belirttiğim konuların bir kısmı belediyenin görevi olmayabilir lakin belediye kendi vatandaşlarını ilgilendiren ve rahatsız eden konularda ilgili mercilere bilgi ve ihtar vererek söz konusu olan sorunların çözülmesinde ve taleplerin yerine getirilmesinde aktif bir rol oynayabilir.
  Seçilecek olan belediye başkanına şimdiden büyük ve kalıcı başarılar dilerim!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

16 − 11 =