Chp Lideri Kılıçdaroğlu Hatay’da

Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu birtakım ziyaretlerde bulunmak üzere Hatay’a geldi.
2 Mart Cumartesi günü kentteki bazı STK ve oda temsilcileri, partililer ve vatandaşlarla bir araya gelen CHP liderine Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, CHP Hatay milletvekilleri, parti yöneticileri, belediye başkan adayları da eşlik etti.

Kemal Kılıçdaroğlu, ziyaretlerine ilk olarak Hatay Akademik Meslek Odaları Koordinasyon Kurulunda(HAMOK) başladı. Burada HAMOK adına düşüncelerini paylaşan dönem başkanı Diş Hekimi Nebil Seyfettin, HAMOK’un hareket noktasının toplumsal yarar ilkesi olduğunu belirtti.

CHP liderinin gerçekleştirdiği ziyaretten duyduğu memnuniyeti de dile getiren Seyfettin, Kemal Kılıçdaroğlu’na kendilerine verdiği önemden dolayı teşekkür etti.
Hatay’ın çok kültürlü bir kent olduğunu belirten ve burada olmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Kılıçdaroğlu, akademik odaların ülke gelişimine büyük katkısı olduğunu belirtti.
Burada kent ve ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan CHP lideri, çıkışta Haraparası Mahallesi’ndeki esnafı ziyaret etti.

İlk olarak düşüncelerini paylaşan Lütfü Savaş, Hatay’a ve Hatay halkına hizmet etmekten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Hatay’ın her anlamda stratejik öneminin olduğuna da vurgu yapan Başkan Savaş, “10 yıldır onur duyarak yaptığım belediye başkanlığı görevimde yıllardır kardeşçe yaşayan hemşehrilerime hizmet etmekten mutluluk duydum. Ülkemizin nadide kentlerinden biri olan Hatay’ımızda yaşadığımız her soruna çözüm aradık. 7 yıldır yanı başımızda devam eden savaştan dolayı yaşadığımız mağduriyeti gidermek için yaklaşık 2 bin 500 toplantı yaptık. Bu yangını söndürmek için kentimizin tüm dinamikleriyle beraber elimizi taşın altına koymaktan hiçbir zaman çekinmedik. Biz istiyoruz ki buradan yayılan huzur tüm Ortadoğu’yu sarsın” dedi.

Hatay Büyükşehir Belediyesinin 5 yıllık süre zarfında boyunca kente yaptığı hizmetlerin bir kısmını da paylaşan Lütfü Savaş, “Türkiye ortalamasının iki katı kadar fazla kırsal bölgeye ve nüfusa sahip kentimizde altyapı sorunlarına eğildik. Kanalizasyondan içme suyuna, isale hatlarından yağmur suyu kanallarına kadar çok iş ürettik. Bin kilometreden fazla kanalizasyon ve içme suyu hattı döşedik. 700-800 kilometre yağmur suyu kanalı döşedik. 8 tane arıtma tesisi yaptık. Antakya, Serinyol, Kırıkhan ve Reyhanlı’ya yaptığımız arıtma tesisleri sayesinde Amik Ovası’na karışan kanalizasyonun önüne geçtik. Kentimize küsen Asi Nehri’ne yeniden hayat verdik. Kötü kokulardan arındırarak Asi’yi temizledik. Köy yollarını asfaltla tanıştırdık” diyerek yapılan hizmetleri vatandaşlar ve partililerle paylaştı.

Hatay’ın tanıtımı için EXPO, HADO ve Gastronomi Kenti unvanları gibi büyük ve önemli projeleri de hayata geçirdiklerinin altını çizen Lütfü Savaş, “800 tıbbi ve aromatik bitkimiz ile 2500 endemik bitkimizi tüm dünyaya tanıtmak adına 2021 yılında EXPO’yu kentimizde gerçekleştirmeye hak kazandık. EXPO sadece kentimize değil tüm bölgeye katkı sağlayacak bir organizasyon. Ve bu organizasyon sayesinde şehrimizde 2 milyon turisti ağırlama fırsatı yakalayacağız. Uğur Mumcu battı çıktı projemizde çıkan 5. yüzyıla ait şapeli EXPO’da sergileyeceğiz. 15 dönümlük alanda arkeopark yapacağız. Yine EXPO alanında gastronomi köyü kurarak mutfağımızı tanıtma fırsatı bulacağız” dedi.
HADO projesinden de vazgeçmediklerini ifade eden Lütfü Savaş, bürokratik engellerin kalkmasıyla birlikte projeyi hayata geçireceklerini sözlerine ekledi.
Hatay’ın takımlarının sportif arenada elde ettikleri başarıyı da paylaşan Başkan Savaş, başarıları arttıkça birilerinin bu başarıyı çekemediklerini ve kendisinin üstüne geldiğini ifade etti.

Çalıştıkça daha çok ürettiklerini ve ürettikçe başardıklarını ifade eden HBB Başkanı, “Birileri üstümüze gelse de hiçbir zaman yalnız kalmadığımızı biliyorum. Kent ekonomimiz iyice sığlaştı. Gelir ortalamamız bin 515 dolar düştü. Buradaki Suriyeli vatandaşlarla her şeyimizi paylaştık. Ama devlet büyüklerimizden yaşadığımız sıkıntıları görmelerini talep ettik. Bunun için kampanyalar düzenledik. Ve ne yaşarsak yaşayalım milli ve manevi değerlerimize her zaman sarıldık. Her şeye rağmen ayakta kalmaya devam edeceğiz ve 31 Mart gecesi zaferimizi yine hep birlikte kutlayacağız” diyerek yerel seçimlerden yine alnının akıyla çıkacağının mesajını verdi.

Başkan Savaş’tan sonra söz alan Kemal Kılıçdaroğlu, Lütfü Savaş’ın başarılarını takdir ettiğini ve Başkan Savaş’ın Hatay’ın birleştirici gücü olduğunu belirtti.
Hükümetin Ortadoğu politikalarını eleştiren ve bölgede barışın sağlanması için Türkiye’nin aktif rol alması gerektiğini ifade eden Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin savaştan değil barıştan yana tavır takınması gerektiğinin altını çizdi.

Ülkemize gelen 3 buçuk milyon Suriye vatandaşı için iktidarın 35 milyar dolar para harcadığını söylediğini ifade eden ancak bu paranın tek kuruşunun belediyelere aktarılmadığını da sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu Hatay’ın sorunlarına da değindi.
Amik Ovası’nın 58 gündür sular altında kaldığını ve çiftçinin büyük zarar gördüğünü belirten CHP lideri, İYİ Parti ile kurdukları birlikteliğin demokrasi birlikteliği olduğunu da söyledi.

Hatayspor’un elde ettiği başarıları yakından takip ettiğini ve Başkan Savaş’ın bu konudaki çabasını takdir ettiğini de sözlerine ekleyen Kılıçdaroğlu, bordo-beyazlıların Süper Lig’e çıkacağına inandığını belirtti.
2021 yılında Hatay’da gerçekleşecek EXPO’nun önemine de vurgu yapan Kemal Kılıçdaroğlu, gelecek 5 yıl içinde Hatay’ın yükselişinin devam edeceğini de söyledi.

1 YORUM

 1. Hatay sonunda hak ettiği yüksek basamağa ulaşacaktır!
  Lütfü Savaş beyi, kutuplaşmanın tam tersi, birleştirici tutumundan dolayı tebrik ediyorum!
  Gelecek dönemlerde sonunda hak, hukuk ve demokrasi kazanacaktır!

  Bütün zorluk ve engellere rağmen sayın Lütfü Savaş bey Hatay ilini huzura kavuşturacak çalışmalarını ile Hatay halkının takdirini kazanmaya devam ediyor!

  Başarılı belediye başkanlığı tereyağından kıl çeker gibi icra edilmez ve edilemez. Büyük Şehir Belediye Başkanlığını tereyağından kıl çeker gibi kazanacağını sanarak bu zor ve önemli görevi kolay yapabileceğini sananlar tecrübe ve gerçekçilikten ne kadar uzak olduklarını kendi dilleriyle açıklamış oluyorlar bence!
  Politikacılık kolay bir meslek değildir! Bunu başarılı bir şekilde yapabilmek için yılın 365 günü 24 saat hizmek vermek gerekir. Bunu ancak tecrübeli olanlar bilir. Kısacası, tereyağından kıl çekmeye benzemez!

  Şu ana kadar yaptığı hizmetlerle Hatay halkının takdirini kazanmış olan sayın Lütfü Savaş beye yeni başkanlık döneminde şimdiden tekrar başarılar dilerim!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here