Plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak

3
15
poşet
poşet

TBMM Genel Kurulu’nda, çevrenin korunmasına yönelik teklif kabul edilerek yasalaştı. Yasaya göre, plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak. Ücretin en az 25 kuruş olması öngörülüyor. Ücreti, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca oluşturulacak komisyon her yıl güncelleyecek. Plastik poşetlerin ücretsiz olduğu satış noktalarına para cezası kesilecek.

1 OCAK 2021’DEN İTİBAREN ZORUNLU OLACAK

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla belirleyeceği ambalajlar için depozito uygulamasını, 1 Ocak 2021 tarihinden itibaren zorunlu tutacak. Depozito kapsamındaki ambalajlı ürünlerin satış noktaları, depozito uygulaması toplama sistemine katılım sağlayacak.
Kaynakların verimli yönetimi ve plastik poşetlerden kaynaklanan çevre kirliliğinin önlenmesi amacıyla plastik poşetler satış noktalarında kullanıcıya veya tüketiciye ücret karşılığı verilecek. Uygulanacak taban ücret 25 kuruştan az olmamak üzere Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından oluşturulacak komisyon aracılığıyla belirlenecek ve her yıl için güncellenecek.

Plastik alışveriş poşetleri ücretli olacak

3 YORUMLAR

 1. Bu uygulamada geç bile kalındı! Denizler, göller, nehirler, sokaklar, kanallar plastik poşetlerle doldu.
  Doğada çözülmesi ve çürümesi yüz yıldan daha fazla süren bu plastikler doğaya çok zararlı olduğunu çoğumuz tam bilmiyor. Denizlerde yaşayan büyük balıklar ve diğer canlılar plastiği yem sanıp yutuyor ve miğdesinde erimediği için takılı kalıyor ve sonunda ölmelerine yol açıyor. Aynı durum kuşlar için de söz konusu.
  Denizdeki plastik artığının kayık ve bot pervanelerine takılıp pervanelerin sıkışması ve bozulmasına çoğu zaman neden olmuştur. Bu kirliliğe dur demenin zamanı geldi ve geçti bile!
  Çöplerin yakılması durumunda içinde olan plastikten zararlı gazlar havaya karışıyor ve sağlığa zarar veriyor.
  Hepimiz bunun bilincinde olup plastik poşetleri sokaklara atmasaydın bu yasak gelmezdi!
  Avrupa ülkelerinde çoktan beri pet şişelerinin satıcıları tarafından geri alınması ve doğada kolay eriyip çözülen poşetlerin kullanılması zorunluluğu var! Biz bu konuda neden gelişmiş Avrupa ülkelerinden geri kalalım?

  Peyniri, zeytini elimize alır yeriz diyenlere: merak etmeyin, bu yasak ufak ve ince plastik torbalar için geçerli değil! Tavsiyem, siz de benim gibi sağlam büyük bir alışveriş çantası alın ve onu kullanmaya alışın. İnanın Türkiyemiz, şehrimiz, mahellemiz daha da temiz olacaktır!
  Kalın sağlıcakla!

 2. ekmeği, peyniri, zeytini avucumuza alıp öyle gideriz.milleti bezdirmekten başka bir şey yapılmıyor. hizmet sıfır, vergi ise üst limitlerde.milletvekillerinin maaşları asgari ücrete çevrilse. seçim masraflarını her aday kendi cebinde karşılasa. o zaman millet olarak daha çok refaha varırız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

15 − 3 =