Hatsu Klorlama Sistemlerine Saldırı

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Erzin ve İskenderun ilçesindeki su depolarında bulunan güneş paneli ile klorlama sistemlerine verilen zararın kınandığını ve yapılan saldırıların içme suyunun kirli akmasına sebebiyet verdiğini açıkladı.

Erzin ilçesine bağlı Kuyuluk Mahallesi ile İskenderun ilçesi Sarıseki Mahallesi’nde bulunan su depolarına yapılan saldırılarda klorlama sisteminin hedef alındığını bildiren Genel Müdürlük, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne göre klor düzeyinin 0,2 ile 0,5 ppm aralığında verilmesi gerektiğini ve içme suyuna klor verilmesinin mecburiyetini kabul etmeyerek depolara zarar veren kişilerin kamuoyunun takdirine bırakıldığını açıkladı.

TC Sağlık Bakanlığı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu İçme ve Kullanma Suyu Coğrafi Bilgi sisteminde güncel olarak belirtilen klor düzeyinin Hatay’ın her yerinde uygulandığını açıklayan İdare, içme suyuna kasıtlı olarak klor katılmasını engellemek amacıyla depolarda bulunan klorlama sistemlerine defalarca yapılan saldırılar sonucu cihazların zarar gördüğünü ve klorlama yapılamadığı için suyun kirlendiğini aktardı.

Servis edilen fotoğrafların yapılan saldırıları gözler önüne serdiğini belirterek Erzin ve İskenderun sakinlerine sağduyu çağrısı yapan HATSU, vatandaşların sağlığını ve geleceğini düşünmeyerek klorlama işleminin yapılmasına engel olmak isteyen kimselerin yaptığı saldırıları kınadı.

1 YORUM

  1. Kamu mallarına zarar verenleri kınıyorum ve umarım bunu yapanlar bir an önce yakalanır ve hakettikleri cezayı alırlar.
    Insan sağlıklı hayatı için en önemli unsurlardan biri temiz içme suyunun olması. Ne yazık ki Turkije bu güne kadar temiz ve sağlıklı içme suyu sorununu çözemedi. Sudaki mikrobiyotik oluşumlarla mücadele etmek için basit çözüm olarak suya aşırı miktarda klor katılıyor. Sudaki aşırı klor lekelerini açıkça görebiliyoruz.
    Sağlığımız için sudaki mikropları öldürerek suyu dezenfekte çok önemlidir lakin aşırı klor yerine başka metodlar mevcut (örneğin ozonlama metodu) lakin pahalı ve işlevi daha zor olduğu için tercih edilmiyor.
    Bir çok gelişmiş ülkede musluktan temiz ve sağlıklı içme suyu akıyor ve satın aldığımız damacana suyundan daha temiz ve daha sağlıklı. Yani bu sorunu çözmek mümkün ve umarım ileride çeşmelerimizden berrak ve sağlıklı sular akar!
    Not: konu ile ilgisi yok ama gene belirtim: Hatsu online fatura ödeme sistemi çoğu zaman çalışmıyor! Fatura sistemine de bir çözün gelsin artık. Koridorlarda uçuşan faturalar hem kayboluyor hem de kirliliğe yol açıyor!

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here