İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Ağustos ayı meclis toplantısında bölgemizin deneyimli sanayicisi, iş adamı Ekinciler Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi ve Herbalist Recep Ekinci tarafından İTSO Meclis üyelerine Top yekün Anayurt Güvenliği Siper Savaşlardan Siber savaşlara’ konulu seminer verdi.
İTSO Ağustos ayı Meclis toplantısı Meclis Başkanı Okan Belli Başkanlığında Halil Şahin Meclis salonunda gerçekleştirildi.
İTSO Meclisinin Ağustos ayı Meclis toplantısına davetli olarak katılan Sanayici İş adamı Herbalist Recep Ekinci tarafından Meclis üyelerine ‘Top yekün Anayurt Güvenliği Siper Savaşlardan Siber savaşlara’ konulu seminer verdi.
Çağımızın artık teknolojik çağı olduğunu savaşların da teknolojiye göre yapıldığına dikkat çeken Recep Ekinci; “İnsanlar tarih boyunca egolarını tatmin ettirmek için savaşır, bir diğeri de her ikisini de içinde barındıracak şekilde güç gösterisi ve üstünlük kurmak amaçlı savaşlardır. İnsanlar tarih boyunca bu egolarını tatmin ve korunmak için önce sapanlarla taş atarak dövüşmüşler, tekerlekli arabalarla saldırmışlar, kılıç ve oklarla , top ve tüfeklerle savaşmışlar, uçaklarla füzelerle saldırmışlar sonunda nükleer başlıklı füzelerle de yok etmeyi amaçlayan saldırılar yapmışlardır.
Önceleri savaşların siperlerle yapıldığını ancak günümüzde siber saldırılara karşı teknolojik bir durumun söz konusu olduğuna vurgu yapan Ekinci konuşmasının devamında ise şu ifadelere yer verdi: ‘Siber saldırılara karşı hazırlık amacıyla geçtiğimiz aylarda 61 adet kurumun dahil olduğu bilim teknolojileri iletişim kurumu ile TÜBİTAK tarafından kapsamlı bir tatbikat yapıldı. Siber suçlarla mücadele konusunda ülkeler sert tedbirler alıyor.”
Konuşmasında sosyal medya bağımlılığına da dikkat çeken Recep Ekinci, “Günümüzde maalesef sosyal medya bağımlılığı hızla artmaktadır. Sosyal medya bağımlılığı Facebook, Twetter, instagram kullanıcıları Fomo bağımlısı haline geliyorlar. Burada toplumun zaman değerlendirme algısını bozma, eğitim ve dinlenme algısı yerine sosyal medyada zaman geçirmeye yönelme bilgisayar ve telefonları araştırma, gelişme ve iletişim aracı olarak kullanmak yerine (Oyun, sosyal eğlence) bağımlılığı da hızla artmaktadır. Bu konulara dikkat edilmesi özellikle zamanın iyi değerlendirilmesi gerekir.”
İş hayatından da bahseden bölgemizin deneyimli sanayicisi Recep Ekinci, “Ekinciler olarak 2000’li yıllarda iflas ettiğimizde Ekinci ailesi olarak bölgesel esnaflarımızın tamamına borçlarımızı ödedik. 2003 yılında tesisimizin tekrar çalışmasına karar verdiğimizde çalışmalarımıza en büyük katkıyı yine o küçük esnafların sonsuz güveni ve kredileri sayesinde oldu. Tesis çalışmadığı halde tesise sahiplenip her daim bakımını yapmış olmanın sayesinde faaliyetlerimize yeniden başladık ve şu anda Ekinciler Demir-Çelik olarak Türkiye’nin ve dünyanın dört bir tarafında satışlarımız ve ihraca atlarımız devam etmektedir” şeklinde değerlendirmelerde bulundu.
İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, Sanayici ve iş adamı Ekinciler Holding A.Ş. yönetim kurulu üyesi Recep Ekinci’ye meclis üyelerine verdiği seminerden, bilgi birikim ve tecrübelerini paylaşımlarından dolayı teşekkür ederek, “Bizler için çok faydalı bir seminer oldu. Gerek iş hayatınız gerek tecrübelerinizden kesitler, gerekse çağımızın en önemli konularının başında gelen teknolojik konulara parmak basmanız çok önemli” dedi. İTSO Meclis Başkanı Okan Belli, Recep Ekinciye, Katkılarından dolayı günün anısına plaket takdim etti.
İTSO Başkanı Yılmaz; “Hükümetin Ekonomik yol haritası açıklamalarına iş dünyası olarak gereken katkıyı vereceğiz
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz, Meclis toplantısında yaptığı konuşmasında, son yaşanan ekonomik gelişmeleri değerlendirdi.
İTSO Başkanı Levent Hakkı Yılmaz; “Hepimizin bildiği üzere, ağustos ayı ülkemiz için ekonomi başta olmak üzere birçok açıdan çok zorlu geçmektedir. Türk Lirası’nın döviz karşısında ciddi anlamda değer kaybetmesi, faizlerin ve enflasyonun yükselmesi ticari hayatı olumsuz yönde etkilemektedir. Doların 7,20 seviyelerini görerek 6 bandına gerilemesiyle piyasa nispeten rahatlamış olsa da, 1 doların 6 TL civarında olmasının çok da umut verici bir gelişme olmadığını düşünmekteyiz. Ancak ekonomik açıdan güçlük yaşadığımız şu günlerde, devletimizin açıkladığı yeni ekonomi politikalarını yakından takip ediyor, Bakanlarımız tarafından yapılan ekonomi yol haritası açıklamalarına iş dünyası olarak elimizden gelen katkıyı sağlayacağımızı da özellikle ifade etmek istiyoruz. Ülke olarak, çalışarak, üreterek, gelişerek, birlik ve beraberlik içerisinde her türlü zorlukla mücadele edebileceğimize yürekten inanıyoruz. Bu noktada, piyasadaki kur etkisini minimum seviyeye indirebilmek amacıyla, birçok kamu kurum ve kuruluşu, borç ertelemeleri, faiz indirimleri ve yeni destek programları gibi çeşitli çalışmalar yapmaktadır. Yakın tarihte, Ticaret Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamayla, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin Nefes Kredisi’nin 3. fazının hayata geçirileceğine dair haberler almaktayız. TOBB Nefes Kredisi uygulamalarına yönelik detaylar henüz netleşmese de, bankalarla müzakerelerin başlatıldığını ve mümkün olan en kısa sürede hayata geçirileceğini duymaktayız. TOBB Nefes Kredisi’ne ilişkin somut adımlar atıldığında ve detaylar netleştiğinde, bu hususu sizlerle paylaşacağız. Değerli Meclis Üyesi arkadaşlarım, kamu ve özel sektörün işbirliğiyle, zorlu günleri geride bırakarak, ülkemizin hedeflerine emin adımlarla yürüyeceğimize inanıyor, beni dinlediğiniz için teşekkür ediyor, sizlere saygılarımı sunuyorum.” Şeklinde konuştu.
İTSO Ağustos ayı Meclis toplantısında gündemdeki maddeler oy birliğiyle kabul edildi. İTSO Meclisinde, Meslek komite üyeleri adına 1.Meslek Komite üyesi ve İTSO Muhasip üye Gassan Kuran da, Meslek komitesi nin belirlemiş olduğu konular ve bölgemiz için hayati önem taşıyan projeler ile ilgili Meclis üyelerini bilgilendirdi.

İTSO Ağustos ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi İTSO Ağustos ayı Meclis toplantısı gerçekleştirildi

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

17 − seventeen =