Orman Yangınlarına Karşı Alınacak Tedbirler Açıklandı

Havaların ısınmasıyla birlikte meydana gelebilecek orman yangınları ile mücadele etmek amacıyla Hatay İli Orman Yangınları İle Mücadele Komisyonu 18 Nisan 2018 tarihinde toplanarak; İlimiz ormanlarında çıkması muhtemel yangınlar için önleyici tedbirlerin alınması, orman yangınları ile etkili mücadelenin yapılabilmesi amacıyla bir dizi kararlar almış ve bu hususlar uygulamaya konulmuştur.

Bilindiği üzere orman yangınları daha çok insan ihmalleri neticesinde meydana gelmekte olup bu kapsamda;

1- Orman İşletme Müdürlüklerince/Şefliklerince Orman Kanunu’nun ilgili hükümlerine göre, Ormanlara 4 kilometre mesafede bulunan yerler ile mahalle(köy) sahaları içinde kalan alanlarda anız ve benzeri bitki örtüsü yakmak yasaktır. Aykırı davrananlar hakkında aynı Kanun uyarınca 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve adli para cezası uygulanacağı ilgili tüm mahalle muhtarlıklarına tebliğ edilerek, bölgede ikamet eden vatandaşların uyarılması sağlanacaktır.

2- İlimiz dâhilinde piknik ve mesire yeri olarak belirlenen alanlar dışındaki orman alanlarında ateş yakılmaması, mesire ve piknik alanlarında yanıcı ve yakıcı maddelerin söndüğünden emin olunmadan bölgeden ayrılınmaması hususu mahallinde görevli zabıta ve kolluk birimleri tarafından takip ve kontrol edilecektir.

3- Orman Yangınları ile Mücadele Komisyonu Kararlarının uygulanmasına yönelik takip ve denetim görevi Kaymakamlar tarafından yerine getirilecektir.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here