EURIE – TACHE Fuarları ile İSTE için yeni işbirliği kapıları açıldı

Her fırsatta bilgili, kültürlü ve donanımlı nesiller yetiştirme gayreti ile çalışan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), katıldığı TACHE 2018 ve EURIE 2018 fuarlarında, dünyanın dört bir yanından gelen üniversitelerle tanışma ve işbirliği kurma şansı yakaladı. 14 Şubat 2018 tarihinde başlayan fuardaki İSTE standı katılımcılarının büyük beğenisini kazandı. İSTE tanıtım broşürlerini inceleyen, Teknoversite’yi videolarını inceleyen ve İSTE yetkililerinden bilgi alan katılımcılar, İSTE’nin vizyonunu ve İskenderun’u çok beğendiklerini ve ilgiyle izlediklerini ifade ettiler.

13 Şubat 2018’de Arap Yükseköğretim Kongresi’ne (TACHE 2018) katılım sağlayarak panellere katılan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE), ikili işbirliği hususunda görüşmelerde bulundu. Bu görüşmelerde Türk Yükseköğretim Kurumları ile Arap Yükseköğretim Kurumları arasındaki ekonomik, akademik, bilimsel, teknolojik ve kültürel konular ele alındı. Konferanslarda; Türk ve Arap Üniversiteleri arasında personel ve öğrenci hareketliliklerinin canlandırılması, bilimsel çalışmaların artırılması, Türk ve Arap Üniversiteleri Ortak Araştırma Merkezlerinin kurulması planlandı. Dünyanın gündeminde olan Endüstri 4.0’a yönelik tüm akademik ve bilimsel çalışmalarda birlikte hareket edilmesi hususlarına değinildi. İSTE Temsilcileri, Arap Üniversiteleriyle ikili işbirliği görüşmeleri yaptı. Bu kapsamda, yurtdışındaki birçok üniversitenin uluslararası ilişkiler koordinatörleri ve çalışanlarıyla görüşüldü.

Avrasya Üniversiteler Birliği ve Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu işbirliği ile düzenlenen III. EURIE Avrasya Yükseköğretim Zirvesi’ne de (EURIE 2018) katılan İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) bu zirve kapsamında çeşitli panel ve konferanslara dâhil oldu. İSTE temsilcileri, yükseköğretimdeki yaşanan değişiklikler ve dünyanın diğer ülkelerindeki üniversitelerin uygulamaları hakkında bilgiler edindi ve Dünya’nın farklı yerlerinden Yüksek Öğretim Kurumları, eğitim sektöründe faaliyet gösteren şirket ve kurum yetkilileriyle biri araya geldi. Bu kapsamda yapılan ikili görüşmeler neticesinde; Azerbaycan Devlet İktisat Üniversitesi (Azerbaycan), Essex Üniversitesi (Birleşik Krallık), Somali Üniversitesi (Somali), Muhammed Ali Cinnah Üniversitesi (Pakistan), Golpayegan Teknoloji Üniversitesi (Pakistan), Malezya Pahang Üniversitesi(Malezya), Newcastle Üniversitesi (Birleşik Krallık), Ürdün Ortadoğu Üniversitesi (Ürdün), Odessa Milli Akademisi (Ukrayna), Aden Üniversitesi (Yemen), Saba Üniversitesi (Yemen) ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) arasında ikili anlaşmalar yapılması yönünde mutabakat sağlandı.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here