Arsuz, bölgenin parlayan yıldızı ya olacak, ya olacak

Arsuz’un geleceğine miras bırakacak eserler yaratmak için başladığı hizmet yarışının üçüncü yılını geride bırakan Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha, yerel basın temsilcileriyle kahvaltıda bir araya geldi.

Beyaz Saray Restaurant’ta gerçekleşen kahvaltıda Arsuz’a üç yılda kazandırdıkları hizmetleri, değişim ve gelişimi kısa bir sunumla ortaya koyan Başkan Culha, yapılması planlanan çalışmaların yanı sıra hedeflerini de gazetecilerle paylaştı.

Başkan Yardımcıları Ali Yavuz, Özgür Murt ve Sedat Deveci, birim müdürleri ve belediye meclis üyelerinin katıldığı toplantıda, ‘Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatıdr” diyerek, hizmetlerin artan bir ivmeyle devam edeceği vurgusu yapan Başkan Nazım Culha, ilçe belediyesi, Hatay Büyükşehir Belediyesi ve devlet yatırımları ile Arsuz’u bölgenin parlayan yıldızı yapmaya kararlı olduğunun altını çizdi.

Hayata geçirdiği her projede çağdaş ve içinde yaşamaktan mutluluk duyulan bir kentin de temellerini atmak için çaba harcadığını da dile getiren Başkan Culha, Arsuz’un doğalgaz projesi kapsamına alınması için 2 yıl, yeni hizmet binası yapılacak olan 100 dönümlük arsayı kamulaştırmak için de üç yıl uğraştığını, enerji sorununu çözmek için EPDK ve Enerji Bakanı ile görüştüğünü ve bu süreç içerisinde de kentin vizyonuna yakışır projeler hayata geçirmek için adeta Ankara’da aşındırmadık kapı bırakmadığını dile getirdi.

Sürdürülebilir turizme katkı sunmak ve Arsuz’un adını dünyaya tanıtmak için de geçtiğimiz günlerde hayata geçirdikleri Doğa ve Su Sporları Festivali’nin ilçenin konseptine çok yakıştığını ve başarıya ulaştığını söyleyen Başkan Culha, her konuda olduğu gibi festivalin tanıtımında desteklerini esirgemeyen basın mensuplarına teşekkür ederek, özgür basın vurgusu yaptı.

Arsuz Belediye Başkanı Nazım Culha’nın “Söz verdik yaptık, söz verdik yapıyoruz ve söz verdik yapacağız” şeklinde üç ana başlık altında anlattığı hizmetleri şöyle:

Trafiği rahatlatmak ve daha güvenli hale getirmek için belediyemiz üç yıl içerisinde 82 bin altmış m2 ASFALT yama, 69 bin 740 km. PARKE, 35 adet MENFEZ çalışması yapmış, 71 bin metre YENİ YOL açmıştır. 2016 yılında yıllara sari olarak gerçekleşen 73 bin m2’lik asfalt, bordür ve drenaj ihalesinin yüzde 10’u 2016 yılında gerçekleşmiş olup, yüzde 40’ı 2017 yılında, yüzde 50’si de 2018 yılında tamamlanacaktır.

Esnafımızın ve halkımızın daha sağlıklı, daha düzenli ve güvenli bir ortamda alışveriş yapmasına imkan sunan Karaağaç Semt Pazarımız, çok amaçlı olarak kullanılabilecek ve birçok sosyal etkinliğe de ev sahipliği yapabilecek niteliktedir.

Arsuz’u turizm cenneti hedefine taşımak adına gerçekleştirdiğimiz Arsuz Sahil Yürüyüş Yolumuz, ilçemizin değerine değer katmak ve sosyal dokusunu yeniden şekillendirmenin yanısıra, deniz kenti özelliğini daha çok pekiştirmiştir.

İlçemizde hem vahşi çöp depolama yöntemine, hem de görüntü kirliliğine son veren Akçalı Çöp Aktarma İstasyonumuz ile çöpler insan sağlığına zarar vermeyecek şekilde birikmeden Katı Atık Bertaraf Tesisine taşınıyor.

Arsuz’un sınırlarının büyümesi ve daha geniş bir alana hizmet verilmesi nedeniyle hizmetlerin daha hızlı ve etkin bir şekilde yürütülebilmesi amacıyla araç parkımıza 14 yeni araç dahil ettik.

Şeffaf, katılımcı ve sosyal belediyecilik anlayışımız kapsamında elden ele verip, elden ele paylaşıyoruz. Yardıma muhtaç vatandaşlarımızla, yardımsever vatandaşlarımız arasında kurduğumuz gönül köprüsüyle ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürüyoruz.

Hasta ve yaşlılar öncelikli olmak üzere çat-kapı ziyaretlerle vatandaşlar ve esnaflarımızla iç içe olmaya devam ediyoruz. Halkın sorunlarını yerinde dinlemenin yanı sıra, onların istek ve talepleri doğrultusunda da çalışmalarımıza yön veriyoruz.

Fikirlere önem veren, toplumcu ve katılımcı belediyecilik anlayışını benimseyen belediyemiz göreve gelir gelmez Kent konseyini kurmuş ve kent konseyinin bir çok projesini hayata geçirmiştir. Çevre dostu projeler kapsamında, geri dönüşüm ile ülke ve kent ekonomisine katkı sunuyoruz.

Modern ve çağdaş bir kentin gerektirdiği şekliyle tasarlanan, vatandaşları ve esnafı kışın yağmur ve çamurdan, yazın ise kavurucu sıcaklardan koruyarak alış veriş yapmalarına imkân sağlayacak olan Arsuz semt pazarımız hızla yükseliyor.

İçerisinde Atatürk Anıt Alanı’nın bulunduğu, resmi törenlerin dışında konser ve sosyal etkinliklerin yapılabileceği ve halkın hoşça vakit geçirebileceği kent meydanı adeta ilçemizin çehresini değiştirecek.
Yeni bir hayata ‘evet’ diyerek ilk adımlarını atacak olan vatandaşların en mutlu günlerini sevdikleriyle paylaşacakları modern ve konforlu nikah salonumuz çok amaçlı tesis olarak da kullanılabilecek.

Nardüzü Hizmet Binası’nın hem kadınlara yönelik el işi ve meslek edindirme kurslarının yapıldığı, gençlere yönelik kültür ve sanatsal faaliyetlerin yapıldığı bir merkez haline dönüştürme çalışmalarımız devam ediyor.

Fiziki olarak güçlendirilerek, yeni bir görünüme kazandırma çalışmaları devam eden Üçgüllük Hizmet Binası’nı kültür ve sanat evine dönüştürüyoruz. Binamız tamamlandığında kültür ve sanat alanında ilçemize farklı bir prestij kazandırılacak.

İlçe merkezinin ardından sahil düzenleme projesiyle bu kez Karaağaç Sahili’ne değer katıyoruz. Biri Yaylakent, diğeri Tüccarlar Sitesi önündeki kıyı şeridinde eş zamanlı olarak hızla yükselen iki adet Rhosus Sosyal Tesis ve bu tesisiler arasında yapılacak olan sahil yürüyüş yolu ile halkımız huzurlu bir yerde dinlenme ve deniz kenarında yürümenin ayrıcalığını yaşayacak.

6 adet Karaağaç Mahallesi, 2 adet Hacıahmetli Mahallesi, 2 adet Gözcüler Mahallesi, 1 adet Akçalı Mahallesi, 2 adet Madenli Mahallesi, 5 adet Nardüzü Mahallesi, 1 adet Arpaçiftlik Mahallesi, 4 adet Üçgüllük Mahallesi, 1 adet Nergizlik Mahallesi,
Modern oyun grupları, fitness aletleri, yürüyüş yolları, oturma bankları, pergolaları ve yeşil alanlarıyla 7’den 77’e her kesime hitap edecek olan 24 adet yeni parkımız adeta yeni yaşam alanı olarak halkımızın buluşma noktası olacak.

Akçalı, Gözcüler – Gökmeydan ve Konacık olmak üzere üç bölge için hazırladığımız turizm master planları hem turizmde yapılacak olan çalışmaların yol haritasını belirleyecek, hem de keşfedilmeyi bekleyen büyük ölçekli arazileri gün yüzüne çıkararak, yatırımcılara sunacak.

Her yıl yüz binlerce turisti ağırlayan ilçemizin tanıtımına katkı sunacak ve turistleri tek noktadan yönlendirecek olan Turizm Danışma Büromuz, yerli ve yabancı turistlerimize hem rehberlik edecek, hem de ilçemizin tanıtımına katkı sunacak.

Cenaze çadırı kültürüne son verecek, cenaze sahiplerinin de daha rahat bir ortamda taziyeleri kabul edebilmelerine imkan sunacak olan taziye evleri projelerimiz teker teker hayata geçiyor. Madenli Mahallemizde tamamlanan taziye evinin ardından, Karaağaç Mahallemizdeki taziye evi temel atma töreni için gün sayarken, sırada Akçalı Mahallemiz var.

‘Halkımızın talepleri önceliğimizdir’ ilkesinden yola çıkarak Gözcüler Mahallemizde halkımızın en büyük taleplerinden biri olan yürüyüş yolu için gerekli adımı attık. Gözcüler’i Höyük Mahallemize bağlayan yol üzerindeki rekreasyon alanında yapılacak olan yürüyüş yolu ile yıllardır atıl durumda bulunan eski taş kırma tesisini yaşam alanına çevirmek için çalışmalarımız başladı.

Hatay Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı ve Spor Toto Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Akçalı ve Üçgüllük Mahallelerimize sentetik çim yüzeyli futbol sahası ile basketbol – voleybol sahası kazandırdık. Aynı çalışmayı Çetillik, Gözcüler, Madenli, Çengen mahallelerimize de kazandırmak için proje çalışmaları başlamıştır.

Milli takımda forma giyen gurur kaynaklarımız Selçuk İnan ve İsmail Köybaşı’nın yetiştiği toprak zeminli Karaağaçspor Sahası’nı uluslararası standartlara taşıyoruz. FİFA standartlarında modernize ettiğimiz sahamız ile futbol adına verimli olan topraklardan en güzel şekilde yararlanacağız.

Arsuz’a yakışan, hizmet akışını kolaylaştıracak modern bir hizmet binası için Akçalı Mahallesi’nde kamulaştırdığımız yaklaşık 100 dönümlük arsanın tapusunu teslim aldık. Gelişen ve büyüyen Türkiye’nin gözbebeği Arsuz’u daha ileriye taşımak ve hak ettiği seviyeye getirmek amacıyla zaman kaybetmeden proje çalışmalarına başladık.

Karaağaç Mahallemizde tiyatro, kongre etkinliklerinin yapılabileceği bir kültür merkezi ve nikah salonu projesi için çalışmalara başlanmış olup, yaklaşık 6000m2’lik arsa temini için Vakıflar Genel Müdürlüğüyle görüşülmüş ve imar planı için çalışmalar hız kazanmıştır.

Gökmeydan Kültür Merkezimiz, 2500 m2lik bir alanda halkımızın sosyal faaliyetleri, toplantıları ve bu gibi etkinliklerini gerçekleştirebilecekleri bir şekilde tasarlanmıştır. Farklı mimarisi, teknik donanımı, amfi salonu, otoparkı, atölyesi, kafeteryası ile bir çok organizasyona ev sahipliği yapacak nitelikteki merkezimiz adeta bir kültür kompleksi olacaktır.

Nardüzü Mahalle merkezindeki çirkin ve harabe görüntüyü yepyeni bir yaşam alanına dönüştüreceğiz. Halkımızın toplanabileceği, hoşça vakit geçirebileceği, çocukların oyun oynayabileceği, insanların yürüyüş ve spor yapabileceği bir kent meydanı yapımı için proje çalışmaları tamamlanma aşamasındadır.

Tarihi Rhosus kentinin açığa çıkarılması ve kamuya sunulması amacıyla kazıların yapılabilmesi için ödenek desteği sağlanması, bölgedeki tarihi dokunun korunarak sokak iyileştirme ve restorasyon çalışmalarıyla bölgenin turizme kazandırılması için Çevre Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı(ÇEKÜL) ile işbirliği halindeyiz.

Gözcüler sahil kesiminde büfe, WC, soyunma kabinleri, duş ve pergola yapılarak Arsuz’a yakışır sosyal tesislerin yapılması için projeler hazırlanmış ve DOĞAKA desteği talep edilmiştir.

Gözcüler Mahallemizde özellikle cenazelerin defini öncesinde ihtiyaç duyulan morg ve gasilhanenin projeleri hazırlanmış ve yakında inşaat faaliyetine başlanmıştır.

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan Arsuz’un sahip olduğu birbirinden önemli tarihi ve kültürel değerleri Arsuz’a kazandırma ve kültürel değerlerimize sahip çıkma çalışmaları çerçevesinde ilçemize müze kazandırma girişimlerimiz hızla devam etmektedir.

Hizmet ortaklarımız mahalle muhtarlarının daha verimli ortamlarda çalışması halkın da muhtarlara daha kolay ulaşabilmesi adına muhtarlık hizmet binalarını hayata geçireceğiz.

Spora ve sporcuya önem veren bir belediyecilik anlayışıyla Gözcüler Halı Sahası’nı yenileyerek, modern bir görüntüye kavuşturmanın yanında, sportif başarılarımıza katkı sunacak bir basketbol ve voleybol sahasını da halkımızın kullanımına sunacağız.

Hatay Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte şehirciliğin en önemli olgularından biri olan alt yapıyı ilçemize kazandırmak için büyük bir gayretle çalışıyoruz. Proje yapım çalışmaları tamamlanan altyapıya İller Bankası’ndan kredi onayı verilmesi ve yapım ihalesinin yapılmasının ardından ilk kazmayı vuracağız.

Arsuz, bölgenin parlayan yıldızı ya olacak, ya olacak Arsuz, bölgenin parlayan yıldızı ya olacak, ya olacak

İskenderun Haber
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.