Payas’ta Su Depolarına Saldırı Meydana Geldi

Hatay Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü(HATSU), Arsuz ve Payas ilçelerindeki içmesuyu depolarında bulunan güneş paneli ve klorlama sistemlerine verilen zarar ile alakalı kınama mesajı yayınladı.

Payas ilçesine bağlı Kozludere Su deposu ve Arsuz ilçesine bağlı Hacı Ahmetli Mahallesi’nde bulunan su deposuna yapılan çirkin saldırı hakkında açıklamalarda bulunan Genel Müdürlük, saldırılarda özellikle depolarda uygulanan klorlama sisteminin hedef alındığını ve içmesuyuna klor verilmesinin mecburiyetini kabul etmeyerek depolara zarar veren kişilerin tespit edilmesinin akabinde gerekli işlemlerin yapılacağını açıkladı.

İçmesuyunun daha temiz bir şekilde vatandaşlara ulaşmasını sağlamak maksadıyla su depolarına klor cihazının kurulduğunu ve bölge sakinlerinin bundan şikayetçi olduğunu belirten İdare, su dağıtım şebekelerine değişik yollarla ulaşan mikroorganizmaların dezenfekte edilmesi için klor katılmasının zorunlu olduğunu ayrıca klorun bulunmadığı durumlarda ishal, kolera vb. hastalıkların oluşabileceğini kaydetti.

Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Yönetmeliği’ne göre klor düzeyinin 0,2 ile 0,5 ppm aralığında olması gerektiğini hatırlatan HATSU, vatandaşların sağlığını ve geleceğini düşünmeyerek klorlama işleminin yapılmasına engel olmak isteyen kimseleri kamuoyunun takdirine sunarak yapılan saldırıları kınadı.

1 YORUM

  1. Daha önce 5 sınıf dozaj ekipmanlarını satanların kulağını çekin olsun bitsin.Adamların işine gelmeyen cihazları almışsınız olmaz ki…

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here