“Defnenin Bir Mevsimi” Samandağlı İzleyicilerden Tam Not Aldı

Çekimlerinin önemli bir kısmının Samandağ ilçesinde gerçekleştirildiği “Defnenin bir Mevsimi “ Adlı Filmin özel gösterimi Samandağ Belediyesi Film Festivali Kapsamında yapıldı. Samandağ Belediyesi Yeni çarşı salonunda gerçekleştirilen özel gösterimden sonra Filmin Yönetmeni Mehmet Öztürk,Yapımcısı Mehmet Gün oyuncular Dilara Deviren,Mehmet Kefli ,Ömer Kızıl,Ali Özçelik ile söyleşi yapıldı. Söyleşi etkinliğinin moderatörlüğünü Sosyolog Kenan Kahlıoğulları yaptı.Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız,Samandağ Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fikret Özçelik,Samandağ Belediye Meclis Üyesi Berna Kaplan Filmin özel gösterimi ve söyleşi etkinliğine katıldılar.
Yönetmen Mehmet Öztürk filmin öyküsünü anlatarak ,Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir’e Filme ve Aynı Samandağ film festivaline yaptığı katkılardan dolayı,Halkla sanatıı buluşturmasından dolayı teşekkür etti.
Yapımcı Mehmet Gün ,Hatay Halkıyla güzel bir diyalog yakaladıklarını ve filmin çekimleri sırasında kendilerine yardımcı olan ,kapılarını açan Samandağ halkına ayrıca teşekkür etmek istediğini ifade etti. Sanat ve sanatçı dostu tavrıyla ,kendilerine yardımcı olan Başkan Nehir’e ve çalışma arkadaşlarına teşekkür etti.
Oyuncu Dilara Deviren ,Antakyalı olduğunu ,daha önce asi dizisinde rol aldığını ve bu filmde yer almaktan mutluluk duyduğunu belirterek sıcak ilgilerinden dolayı Samandağ Halkına ve belediye yetkililerine teşekkür etti.
Oyuncu Mehmet Kefli, çeşitli filmlerde ,dizilerde rol aldığını,bu filmin hayatında farklı bir rolü olduğunu vurguladı. Samandağ halkına sıcak karşılamalarından dolayı teşekkür etti.
Oyuncu Ömer Kızıl,kendisine verilen rolü en iyi şekilde yerine getirmeye çalıştığını ,hatay-Samandağ’ın toplumdal,coğrafi,kültürel yapısından etkilendiğini ifade ederek emeği geçenlere teşekkür etti.
Müzik öğretmeni ve oyuncu Ali Özçelik ,Antakyalı olduğunu bu filme katkı sınmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.
Özel gösterim ve söyleşi etkinliğinden sonra toplu fotoğraflar çekilerek etkinlik sona erdi. Samandağ Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yıldız filmin emekçilerine teşekkür etti.

FİLMİN KONUSU
Türkiye’nin çalkantılı bir yaz mevsiminde, Antakya yakınlarında, Suriye sınırına yakın bir kasabada geçen hikâyede Defne ile Leyla üniversite sınav sonucunu beklemektedir. Leyla’nın künefeci olan ağabeyi Ferhat ise, Arabistan için vize aramaktadır. Ferhat, Defne’ye aşıktır. Aynı zamanda İsrail’e giden çocukluk aşkı Miryam ile sözleştiği bir 14 Temmuz Bayramı buluşacağına inanmaktadır. Fakat o yaz mevsiminde her şey değişecektir. Ferhat’ın muavinlik yapan ağabeyi Şefik’in Suriye’de ölmesi, babasının akli dengesini kaybetmesi, İstanbul’da okuyan diğer ağabeyinin gelmesi ve onun da Defne’den etkilenmesi… Bunlarla da bitmeyecektir. Yaz sonlarında Defne ile Leyla, Leyla’yla ilgilenen Sabahattin yüzünden Antakya’nın eski sokaklarında kovalanacaktır ve Sabahattin kadar şanslı olamayacaklardır. 11 Eylül’ü 12 Eylül’e bağlayan o gece Sabahattin bir balıkçı kayığıyla Suriye’ye kaçarken Ferhat olanlardan habersiz, vize almak için Ankara’ya yola çıkacaktır.
Antakya’nın kültürel, etnik ve dinsel kozmopolit ortamını yansıtırken Ortadoğu’da her şeyin birdenbire nasıl değiştiğini gösteren filmin yönetmen koltuğunda Mehmet Öztürk otururken, oyuncu kadrosunda ise Hande Subaşı, Gökhan Alkan, Mert Öcal, Murat Karasu Macit Sonkan, Canan Mutluer gibi isimler yer alıyor.

defne defnenin-bir-mevsimi-2 kadin-sidd

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here