İSTE’de ERASMUS+ Programı Başlıyor

İskenderun Teknik Üniversitesi’nin (İSTE), merkezi Brüksel’de bulunan Erasmus Charter for Higher Education komitesine (ECHE) yaptığı başvuru, komite tarafından değerlendirilerek TR HATAY 02 ERASMUS kodu ile kabul edildi. Bu yıl ECHE’ye Avrupa ülkelerinden ERASMUS programına katılım için 331 başvuru yapıldı ve gerekli şartları sağlayan 218 üniversitenin başvurusu kabul edildi. Bunlardan biri de İSTE oldu. Bu kabulün, İSTE’nin uluslararasılaşması için önemli bir gelişme olduğunu belirten Rektör Prof. Dr. Türkay Dereli, konuya ilişkin olarak; “FARABİ Programı kapsamında yurtiçinde, Mevlana Programı kapsamın da zaten AB ülkeleri dışındaki ülkelerin yükseköğretim kurumları ile hareketlilik ve değişim yapabiliyorduk. Böylece, şimdi ERASMUS+ Programı ile AB ülkeleri ile de bunu gerçekleştirebileceğiz, artık tüm dünya ile bu kulvarda entegre olabileceğiz. Artık, İSTE öğrencileri ve personelimiz AB ülkelerindeki yükseköğretim kurumlarında da bir yıla kadar süre ile ERASMUS Programı kapsamında öğrenim görebilecek ve araştırma faaliyetlerinde bulunabilecekler. Tersi de mümkün olacak… Onların öğrenci ve personeli de İSTE’ye İskenderun’a gelip misafir öğrenci olarak öğrenim görebilecek” dedi.

İSTE Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü olarak ERASMUS+ Programı dâhilinde öğrenci ve personel hareketlilik faaliyetleri gerçekleştirmek amacıyla; “Erasmus Charter for Higher Education” adı verilen ECHE belgesini almak için Mart 2016 tarihinde başvurduklarını belirten İSTE Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölüm Başkanı ve İSTE Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu; “Gerekli altyapıyı tamamlayarak Mart 2016 tarihinde ERASMUS+ Programı başvurusunu tamamladık. Avrupa Komisyonu tarafından yürütülmekte olan bu programa başvurumuz, komitenin değerlendirmeleri neticesinde kabul edildi. Program kapsamında gerek akademik ve idari personelimiz, gerekse öğrencilerimiz Avrupa Birliği üyesi ülkelerde “Bireylerin Öğrenme Hareketliliği” başlıklı faaliyet adı altında ders verebilecek, eğitim alabileceklerdir” sözleri ile program hakkında bilgiler verdi.
Avrupa Birliği üyesi ülkelerin üniversiteleri ile gerekli anlaşmaların başlatıldığını belirten İSTE Uluslararası İlişkiler Ofisi Koordinatörü Yrd. Doç. Dr. Yakup Kutlu; “Önümüzdeki süreçte programa kimler başvurabilecek, nasıl başvurabilecek, bu hususlar ve şartlar hakkında detayları öğrencilerimizle ve personelimizle paylaşacağız. Üniversitemizin tüm birimlerini kapsayan bir tarama yaparak ilgili üniversiteler ile anlaşmalar yapıp, bu değişim sürecini başlatacağız. Şubat 2017’de ilk başvuruları alıp, Eylül 2017 itibariyle ilk öğrencilerimizi yurtdışına göndermiş olmayı planlıyoruz” sözleri ile açıklamalarda bulundu.

3

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here