Vali Ata Cumhuriyet Resepsiyonu Verdi

Ottoman Otel’de düzenlenen resepsiyonda davetliler, Hatay Valisi Erdal Ata ve eşi Hanımefendi Nazan Ata tarafından kapıda karşılandı. Konukların yerlerini almasının ardından program, İskenderun Teknik Üniversitesi Mustafa Yazıcı Devlet Konservatuvarı korosunun müzik dinletisi ile devam etti.

Koronun verdiği mini konserden sonra kürsüye çıkan Vali Ata konuklara hitaben günün anlam ve önemine binaen bir konuşma yaptı. Cumhuriyetimizin ilanının 93. yıl dönümünü, tüm yurtta olduğu gibi halkımızla beraber kıvanç ve coşku içerisinde kutladığımızı belirten Vali Ata, ‘’Böylesine özel ve önemli bir akşamda sizlerle bir arada bulunmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Türkiye Cumhuriyeti, 93 yıl önce bugün, hain bir ittifakla kesilen büyük çınarın yeniden filizlenmesi gibi, bitti denilen yerden yeniden başlamış, büyük emeklerle kurulmuştur. Türk milletinin çok zor şartlarda, imkânsız gibi görünen bu mücadeleyi zaferle sonuçlandırıp, cumhuriyetini kurması, işgale uğramış başka milletlere hem ilham kaynağı hem de umut ışığı olmuştur.’’ dedi.

93 yıldan sonra bugün; büyüyen ekonomisiyle, gelişen demokrasi standartlarıyla, türlü tuzak ve saldırıya rağmen koruduğu birlik ve beraberliğiyle bölgesinde göz kamaştıran bir Türkiye Cumhuriyeti’nin olduğunu ifade eden Vali Ata, ‘’Sahip olduğu değerleriyle Uzak Doğu’dan Afrika’ya tüm mazlum, mağdur ve muhtaçlara yardım elini ilk uzatan devlet olan Cumhuriyetimiz, umutla bakan gözlere karşılık vermeye devam etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Yüce Milletimizin ortak eseridir. Gazi Mustafa Kemal: ‘Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran Türkiye halkına, Türk milleti denir.’ demiştir. Bugün etnik kökeni, inancı, dili, kültürü ne olursa olsun 79 milyon vatandaşına eşit mesafede duran Cumhuriyetimiz, kuruluşundaki birlik ruhunu yeniden yakalamıştır. 15 Temmuz gecesinde tehdit altındaki Devletine, Cumhuriyetine, istiklaline milli mücadele yıllarındaki ruhla sahip çıkan milletimiz, bu yıl Cumhuriyet Bayramını başka bir duyguyla idrak etmektedir.’’ dedi.

Tüm engelleme çabalarına rağmen, artık devlet ve milletin kucaklaşmış olduğunu belirten Vali Ata şöyle devam etti: ‘’İnanıyorum ki, bu dayanışma ve kardeşlik ruhuyla daha güçlü bir gelecek inşa edeceğiz. Cumhuriyetimiz yüzüncü yılına doğru, emin adımlarla ilerlemektedir. İnşallah yedi yıl sonra, yüzüncü yıl hedeflerine ulaşmış, yeni ve büyük kazanımlarla daha büyük bir coşku ve heyecanla idrak edeceğiz. Cumhuriyet Bayramı, tüm Türkiye’de olduğu gibi şehrimiz Hatay’da da gün boyunca süren çeşitli etkinliklerle coşkuyla kutlandı. Hatay, Türkiye Cumhuriyeti’ne katılan son toprak parçası olması hasebiyle de özel bir şehirdir. Hatay halkı, Cumhuriyet’e hasret geçirdiği yıllar sebebiyle Türkiye Cumhuriyeti’nin değerini iyi bilir. Geçmişten günümüze birlik-beraberliğin, barışın ve hoşgörünün simgesi olan Hatay, bu yönüyle cumhuriyet ruhunun yaşadığı örnek bir şehirdir. Bu örnekliğin ve huzur ortamının tüm Türkiye’ye, bölgemize ve dünyaya yayılmasını ve ilelebet devam etmesini diliyorum.’’

Konuşmanın ardından, hazırlanan Cumhuriyet pastası Onuncu Yıl Marşı eşliğinde kesildi. Coşku dolu anların yaşandığı resepsiyon, Vali Ata ve Eşi Nazan Ata’nın konukları salonun kapısından tek tek uğurlaması ile son buldu.

Resepsiyona Hatay Milletvekilleri Adem Yeşildal, Mehmet Öntürk, 39. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Tevfik Erkan Olgay, 2’nci Hudut Alayı Komutanı Piyade Albay Mehmet Atilla Kayı, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Hatay Cumhuriyet Başsavcı Vekili Atalay Aygeç, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Ahmet Turan Oral, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, İskenderun Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Türkay Dereli, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Jandarma Komutanı, İl Emniyet Müdür Vekili, işadamları, siyasi parti temsilcileri, dini kanaat önderleri, askerî ve mülkî erkân, şehit ve gazi aileleri katıldı.

10 15 20

Önceki İçerikBelen’de Cumhuriyet Bayramının 93.Yılı Törenlerle Kutlandı
Sonraki İçerikİskenderun’da PKK Kireç Taşı Ocağına Saldırdı
iskenderun haber genel içerik editörüdür. Haber ihbarlarınız veya ilanlarınız için üst menüden bize ulaşın sekmesini kullanın.