Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB), dünyanın en geniş kapsamlı, en saygın sergisi olan EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da gerçekleşmesi için ilk resmi adımı attı.
Bu yıl “Çiçek ve Çocuk” temasıyla ülkemizde gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya’ya katılan 500 projenin içinde birbirinden kıymetli 4 projeyle damga vuran HBB, 2021 yılında 160 yılı aşkın süredir dünyada Olimpiyat Oyunları ve FIFA Dünya Kupası’ndan sonra üçüncü büyük organizasyon olan EXPO’ya ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, 2021 yılında EXPO’nun Hatay’da yapılması konusunda resmi başvurusunu Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği’ni (AIPH) Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Osman Bağdatlıoğlu’na yaptı. AIPH Türkiye ofisinde gerçekleşen imza törenine HBB Başkan Danışmanı Muhsin Cömert de eşlik etti.
HBB, EXPO 2021 İLE HATAY’DAN TÜM DÜNYAYA BARIŞ MESAJI ULAŞTIRMAYI AMAÇLIYOR
İmza töreninde konuşan HBB Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, “8500 yıllık tarihi, dünyadaki 23 medeniyetten 13 tanesinin eşsiz izleri ve üç dinin kardeşçe yaşadığı toprakların kadim kenti Hatay, bilindiği gibi Mustafa Kemal Atatürk’ün benim kişisel meselem diyerek kan dökülmeden anavatana katılmasını istediği nadide bir kentimizdir. Bu başvuru ile Hatayımızın eşsiz değerlerinden aldığımız güçle, şehrimizin adını dünya sahnesinde daha fazla duyurmak için bugün tarihi bir imza atıyoruz” diyerek Hatay’ın EXPO vizyonu ve felsefesiyle 2021 yılında tüm dünyaya kardeşlik mesajı vereceklerini belirtti.
BAŞKAN SAVAŞ HEMŞEHRİLERİNİN DESTEĞİNE GÜVENİYOR
EXPO’yu “Medeniyetler Bahçesi” temasıyla 2021 yılında Hatay’da yapmak istediklerini belirten Başkan Savaş, “Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak EXPO’nun 2021 yılında Hatay’da olması adına çok çalışacağız. Hatay’ı birçok mecrada anlatacağız ve ‘EXPO 2021 Hatay’ kararının alınması için tüm imkânlarımızla adeta seferber olacağız. Hemşehrilerimizin bu süreçte desteğine ve ilgisine her zamankinden çok ihtiyacımız olacak. Hatay, böylesine önemli bir işi başaracak güçtedir. Ve bunu hep birlikte başaracağımıza inanıyorum” ifadelerini kullandı.
“HATAY TÜM DEĞERLERİ İLE DİĞER ADAYLARIN BİR ADIM ÖNÜNDE”
Hatay’ın EXPO 2021 adaylığını değerlendiren Uluslararası Bahçecilik Üreticileri Birliği’ni (AIPH) Yönetim Kurulu Üyesi ve Orta Anadolu İhracatçı Birlikleri Başkanı Osman Bağdatlıoğlu ise konuşmasında, “ Bildiğiniz gibi Türkiye’nin İzmir adaylığı ile başlayan EXPO serüveni, Antalya’yla başarıya ulaştı. Büyük uğraşlar ve meşakkatli yolun sonunda Antalya bunu başardı. Biz de bu süreçte etkin bir rol aldık. Hatay bu süreçte ciddi rakiplerle yarışacak. Hatay’ı; medeniyetler tarihi, çok kültürlülüğü, dinlerin kardeşliği gibi değerleri ile diğer adayların bir adım önünde görüyorum. Tıpkı Antalya gibi Hatay da bunu başarabilir. Hatay’ın bu başvurusunun hayırlı olmasını temenni ediyor ve EXPO 2021 adaylığının karar sürecinde başarılar diliyorum” dedi.

thumbnail_20160622_181539

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

19 − 10 =