Hatay Büyükşehir Belediyesi(HBB) tarafından kurularak, Hatay vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi adına önemli işler yapan ve kurulduğu günden bu yana Hatay’a katma değer sağlayan çalışmaların altına imza atan Hatay Kent Konseyi, Hatay’ın modern yüzü olmaya devam ediyor.
Hatay Kent Konseyi Başkanı Dr. Nevide Kimyon, dünyanın en prestijli organizasyonlarından olan ve bu yıl ülkemizde “Çiçek ve Çocuk” temasıyla gerçekleştirilen EXPO 2016 Antalya’ya birbirinden kıymetli 4 projeyle katılan HBB’nin geçtiğimiz günlerde 2021 yılında Hatay’da düzenlenmesi konusunda yaptığı başvuruyu desteklediklerini açıkladı.
KİMYON: ”DÜNYANIN ÖNEMLİ SİMGELERİ BİRER EXPO ÜRÜNÜ”
EXPO’ların düzenlendiği kentlere çok büyük katkı sağladığını belirten Kimyon, “Dünyanın sayılı organizasyonların biri olan EXPO’nun Hatay’da yapılması şehrimizin tanıtımı için çok önemlidir. İngiltere’nin dünyaca ünlü Hyde Parkı da, Paris’in en önemli simgelerinden Eyfel Kulesi de birer EXPO ürünüdür” diyerek Hatay’da gerçekleşmesi muhtemel EXPO organizasyonun kendileri için heyecan verici olduğunu belirtti.
EXPO’ların, düzenlendiği ilk günden beri, ekonomi, bilim, teknoloji ve kültürel alandaki temalarıyla insanlığa fikir alışverişi sağlayan ve yenilikleri tanıtan en büyük platform olma özelliğinin altını çizen Kimyon, Hatay Kent Konseyi olarak EXPO 2021 Hatay’ı gönülden desteklediklerini belirtti.
HATAY TARİHİNİN GÖRKEMLİ İZLERİ EXPO 2021 İLE DEĞER BULACAK
Açıklamasının devamında ülkemizde düzenlenen ilk EXPO olan 2016 Antalya’da HBB’nin Hatay’ı ve Hataylıları başarıyla temsil ettiğini vurgulayan Konsey Başkanı Kimyon, “Hatay Kent Konseyi bünyesinde kuracağımız ‘EXPO 2021 Hatay Çalışma Grubu’ ile EXPO’nun Hatay’da gerçekleşmesi için sunacağımız desteği akademik, sürdürülebilir ve geniş katılımlı hale dönüştürmek istiyoruz” diyerek Hatay’ın tarihi ve kültürü ile EXPO’yu başarıyla gerçekleştirebilecek potansiyele sahip olduğunu belirtti.
KİMYON: ”BAŞKAN SAVAŞ HATAY İÇİN BÜYÜK ŞANS”
Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ın Hatay için büyük şans olduğu belirten Kimyon, “Başkanımızın Hatay’ın tanıtımı ve gelişimi için gerçekleştirdiği çalışmalar, hayata geçirdiği projeler çok anlamlı. İnanıyorum ki; EXPO’nun Hatay’da düzenlenmesiyle beraber tarihin görkemli izlerini taşıyan kentimiz bir kez daha dünya gündemine oturacaktır. Hatay Kent Konseyi olarak Hatay’ın aydınlık geleceğine ışık tutan çalışmaları yürüten Büyükşehir Belediye Başkanımız Doç. Dr. Lütfü Savaş’ı ve Hatay’ın EXPO 2021 adaylığını destekliyoruz” ifadelerine yer verdi.

DSC_9858

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here