Türk Jandarma Teşkilatı 177 Yaşında

Hatay 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanlığında düzenlenen törene 121. Jandarma Er Eğitim Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, Antakya Kaymakamı Eflatun Can Tortop, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İl Jandarma Komutan Vekili J. Alb. Gazi Demir, İl Müftüsü Hamdi Kavillioğlu ile Hatay Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği temsilcileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından tören, Jandarma Genel Komutanı Org. Galip Mendi’nin kutlama mesajının okunmasıyla devam etti.

Konuşmalarını yapmak üzere kürsüye çıkan Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, insanoğlunun en önemli ihtiyacının güvenlik ihtiyacı olduğu vurgusunu yaparak insanlığın tarihinden itibaren karşılanması konusunda birçok tedbirlerin alınmaya çalışıldığı alanın güvenlik olduğunu söyledi ve şöyle devam etti: “Bu konuda binlerce eser, fikir ve düşünce kaleme alınmıştır. Tabi bu fikirlerden hareketle toplumlarda bir şekilde güvenlik teşkilatları oluşturulmuştur. Devletlerin de var oluş sebebi güvenlik ve asayişin, toplum huzurunun sağlanmasıdır. Ülkemizde bunun temini için kurulan birimlerden en önemlilerinden biri ise Türk Jandarma Teşkilatı’dır. Özellikle kurumsal kültürü, çalışma anlayışı, disiplini, yetişme tarzı, mensuplarının milletimizin bağrından çıkmış olması dolayısıyla, milletimizin göz bebeği teşkilatlarındandır. Kurulduğu günden bu yana asayişi ve güvenliği temin etme yolunda milletimizin takdirle yâd ettiği hizmetlere imza atmıştır. Memleketimizin en ücra noktalarına kadar teşkilatlanarak hizmet veren köklü bir kanun ordusudur. Bu anlamda İlimizde de jandarmanın üstlenmiş olduğu önemli görevler vardır. Bunların en önemli olanı da terörle mücadeledir. İlimiz Allah’a şükür güvenli bir kenttir. 24 saat korkusuzca caddede, sokakta her türlü endişeden uzak geziyorsak, alışverişimizi yapıyorsak bunda jandarmamızın ve güvenlik kuvvetlerimizin payı çok büyüktür.

Jandarmamız; terörle, arazinin zor şartlarıyla ve diğer birçok zorlukla mücadele ederken gücünü üstün moral anlayışından, yüksek imanından ve inancından almaktadır. Onlarda bu yüce değerleri gördükçe, ülke olarak, millet olarak geleceğe bakışımız, kendimize güvenimiz, çocuklarımızın geleceğiyle ilgili her türlü endişeden uzak olacağımıza olan inancımız artmaktadır. Geleceğe güvenle bakıyor, emin adımlarla ilerliyoruz. Vatandaşımız, tüccarımız, sanayicimiz bu gururla, sağ salim işlerini yürütmektedirler. Dolayısıyla jandarmamıza, polisimize, askerimize ne kadar teşekkür etsek onun karşılığını veremeyiz. Çünkü onlar canlarını bu yolda adıyorlar.” dedi.

09 10 (1) 11 (1)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here