Hatay’da 130 göçmen,1’i El Nusra, 2’si DEAŞ Üyesi yakalandı

Jandarma tarafından “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti” suçlarının önlenmesine yönelik olarak 28 Mart 2016 tarihinde başlatılan bir soruşturma kapsamında; bazı ülke vatandaşlarının insan tacirlerinin desteğiyle, Altınözü ve Yayladağı ilçelerinden sınırı yasadışı yollarla geçerek ülkemize giriş yaptıkları tespit edilmiştir.

Çalışmalar esnasında, “Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti” suçunu işlediği belirlenen 10 şüpheli hakkında adli makamlardan alınan karar doğrultusunda başlatılan teknik ve fiziki takip neticesinde, toplam 32 şüphelinin örgütlü olarak “Göçmen Kaçakçılığı, Resmi Belgede Sahtecilik ve Silahlı Terör Örgütüne Yardım ve Yataklık” suçlarını işledikleri tespit edilmiştir.

10 Mayıs 2016 günü saat 06.00’da başlatılan operasyon sonucu, suça karıştığı tespit edilen 32 şüpheliye ait 30 adreste yapılan aramada, 29 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Adreslerinde bulunamayan 3 şüphelinin arama çalışmaları devam etmektedir.

Şüphelilerin adreslerinde yapılan aramalarda; 28 adet cep telefonu, 28 adet sim kart, 1 adet 9 mm kurusıkıdan bozma tabanca, 2 adet 9 mm kurusıkı tabanca, 5 adet tabanca şarjörü, 2 adet av tüfeği, 1 adet hafıza kartı, 2 adet hesap defteri, 3 adet hesap ekstresi, 9.550 TL suçtan elde edilen para ve 2 adet sahte yabancı tanıtma kartı ele geçirilmiştir.

Yaklaşık bir buçuk aydır yürütülen soruşturma ile çeşitli tarihlerde 128’i Suriye, 2’si Irak uyruklu olmak üzere toplam 130 göçmen yakalanmış ve bunlara yardım eden 3 şahıs tutuklanarak cezaevine konulmuştur. Aynı süreçte 1’i El Nusra, 2’si DEAŞ mensubu olan 3 Türk uyruklu terör örgütü mensubu da tutuklanmış ve cezaevine konulmuştur.

Gözaltına alınan şahıslar ile ilgili olarak başlatılan adli süreç devam etmektedir.

IMG_0526

PAYLAŞ

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here