Hatay’ı Gastronomi Fuarı İle Keşfedecek Konuklar Hatay’a Geldi

0
6
antakya 5
antakya 5

Konuklar, fuarın ilk gününde kentin önemli yerlerini gezerek, Hatay’ın eşsiz güzelliklerini keşfetme imkanını buldu. İlk olarak Hatay’ın arkeolojik kalıntılarını yeni modern binasında sergileyen ve şehrin en önemli turistik değerlerinden biri olan Arkeoloji Müzesi’ni ve ardından da dünyanın ilk mağara kilisesi olan St. Pierre Kilisesi’ni gezen misafirler özel anlarını fotoğraflar çekerek ölümsüzleştirdi.
Gerçekleştirilen gezi etkinliğinde konuklar, hoşgörü ve Medeniyetler Kenti Hatay’ın yüzyıllar boyunca korunan tarihi güzelliklerini yakından görme ve tanıma fırsatını buldu.
TARİH KOKAN ÇARŞI VE FARKLI DİNLERE AİT İBADETHANELER HAYRAN BIRAKTI
Meşhur Hatay yemekleriyle donatılmış öğle yemeğinin ardından geleneksel şehir çarşılarının Türkiye’deki önemli tarihi örnekleriyle dolu Antakya’da olan kentin Uzun Çarşı’sını gezen gazeteciler, yazarlar, gurmeler, rehberler ve yemek eleştirmenleri Hatay’ın buram buram tarih ve baharat kokan çarşısında adeta zaman yolculuğuna çıktı.
Roma döneminde yapılan ve Anadolu’nun ilk camisi olma unvanına sahip olan Habib-i Neccar Camisi’ni de ziyaret eden birbirinden değerli konuklar, Hatay’a İslamiyet’i getiren Habib-i Neccar’ın isminin verildiği camide dualar ettiler.
Cami ziyaretinin ardından konuklar, Hatay için önemli bir yere sahip olan, 600 yıl sonra Katoliklerin yeniden Hatay’a gelmesiyle inşa edilen Katolik Kilisesi’ni büyük bir hayranlıkla gezdi. Ayrıca M.S. 1700 yıllarında yapılmış olduğu tahmin edilen ve Hatay’da yaşamını sürdüren Musevilerin bayramlarda ve önemli günlerde törenler düzenlediği Sinagog’u (Havra) gezen konuklar, burada bulunan el yazması 500 yıllık Tevrat’ı yakından görme fırsatı buldu.
HATAY’IN FARKLILIKLARINDAN GELEN ZENGİNLİĞİ VE HOŞGÖRÜSÜ TÜM DÜNYAYA ÖRNEK
Eski Antakya evlerinin ve tarihi Antakya sokaklarının gizem dolu büyüleyici atmosferine hayran kalan misafirler, 3 semavi dine ve birçok mezhebe mensup insanın kapı komşusu ile iç içe kardeşçe yaşadığını, Hatay’ın farklılıklarından gelen renkli zenginliği ile barış, sevgi ve kardeşçe yaşanmasına ve hoşgörüsü ile tüm dünya kentlerine örnek olduğuna tanıklık etti.
Hatay’ın tarihi mekanlarını gezen misafirler son olarak Tarihi Affan Kahvesi’nde Hatay’ın meşhur ve kendine özgü lezzeti olan haytalı yiyerek günlük yorgunluklarını attılar.

antakya (1) antakya (2) antakya (3) antakya (4) antakya (5)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × one =