Elimi Tut Engelimi Unut

Elimi Tut Engelimi Unut

Üniversitemiz Türk Tıp Öğrencileri Topluluğu İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu olarak
“Elimi Tut Engelimi Unut” adlı program düzenlendi.

DENEYİMLEYEREK FARK ETMEK

Program’a Ziraat Fakültesi Yemekhanesi önünde bir parkur kurularak insanların günlük hayatta engellilere ne kadar zorluklar çıkardıklarını deneyimleyerek fark etmeleriydi. Kimin gözlerini kapatılarak sarı şeritlerden geçmeleri, tekerlekli sandalyeyle aynı şekilde engelleri geçerek parkuru tamamlamaları, parkurun sonuna geldiklerinde ise iniş yerine park edilen araba ile karşılaşmaları ve bunun engelliler için ne kadar zor olduğunu görmeleriydi.

TÜM İNSANLARIN ORTAK SORUNU

Öğleden sonra Atatürk Konferans Salonunda devam eden programda açılış konuşması yapan Türk Tıp Öğrencileri Başkanı Sadık Vural Kaya, “Engelli olmak hiç kimsenin kendi tercihiyle seçtiği bir durum değildir. Engelli kardeşlerimizin yaşadıkları sorunlar sadece kendilerinin değil; ailelerinin, çevrenin, toplumun, kısacası tüm insanların ortak sorunudur. Bugün böyle bir sağlık problemi olmayan kişinin, yarın çeşitli nedenlerle özürlü olmama garantisi yoktur.” ifadelerine yer verdi.

İNSAN OLMANIN ONUR VE NİMETİNİ PAYLAŞMASI GEREKİR

Mustafa Kemal Üniversitesi öğrencilerinden ortopedik rahatsızlığı bulunan Çağla Ural ise, “Bir insanın engelli olması, onun bir takım haklardan mahrum bırakılmasını gerektirmez. Engelli veya sağlıklı herkesin, insan olmanın onur ve nimetini paylaşması gerekir.” diye konuştu.

DAHA İYİ ANLAMAK

Tıp Öğrencileri Topluluğu İnsan Hakları ve Barış Çalışma Kolu’nun hazırlamış olduğu işaret diliyle şarkı söyledikleri video klip, katılımcıların siyah bezle gözlerini kapatmasıyla sesli betimleme şeklinde filimin ilk 10 dakikası izletilerek görme engellileri daha iyi anlamaları amaçlandı.

etkinlik (2) etkinlik (3) etkinlik (4) etkinlik (1)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here