11. Dönem Akreditasyon Sertifika Töreni TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu’nun ev sahipliğinde, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin de katılımıyla TOBB İkiz Kuleler’de gerçekleştirildi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu yaptığı konuşmada, Türkiye’nin çevresindeki coğrafyada kargaşa ortamı yaşandığını, bunu da üzülerek takip ettiklerini belirterek, bölgenin zor bir dönemden geçtiğini, özellikle Suriye ve Irak’taki gelişmelerin bölgedeki tüm dengeleri değiştirdiğini söyledi.
TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, sertifika alan oda ve borsaların sayısının 224’e yükseldiğini ve bununla iftihar ettiklerini de dile getirerek: “Bugün 5 yıldızlı olan oda ve borsalarımız, hizmet kalitesi anlamında, Londra’daki, Paris’teki, Berlin’deki oda ve borsalar seviyesine ulaşmış durumda. Onlar üyelerine hangi standartta hizmet veriyorsa, bu oda ve borsalarımız da minimum aynı seviyede hizmet veriyorlar. TOBB ailesi içindeki 365 oda ve borsanın 224’ü dünya standartları üstünde hizmet verdiklerinin en somut belgesi bu.” TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Halim Mete ise akreditasyon sistemi ile oda ve borsaların hizmet kalitesinin yükseldiğini anlattı.
Mete, 365 oda ve borsanın yüzde 61’ini 5 yıldızlı hale getirdiklerini ifade ederken, hedefin tüm oda ve borsaları akreditasyon sistemine dâhil etmek olduğunun altını çizdi.
Bakan Tüfenkci de, ahilik sisteminde üretimin belirli koşullara tabi tutulduğunu, bunlara uymayanların ise ticaret yapamadığını anlattı.
Bakanlık olarak kırtasiyeciliğin önüne geçmek ve bürokrasiyi azaltmak adına mücadele ettiklerini de vurgulayan Tüfenkci, bu çalışmaları iş dünyasının ihracatını ve gelişimini daha hızlı gerçekleştirmek için istediklerini söyledi.
Konuşmaların ardından Bakan Tüfenkci, TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve TOBB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Akreditasyon Kurulu Başkanı Mete, Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay, Oda Genel Sekreteri Ahmet Karapür, Yönetim Kurulu Üyeleri Emin Dönmez ve Ayhan Özeren ile Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Akredite Sorumlusu Melih Dönmez’e Akreditasyon Sertifikasını ve Plaketini takdim ettiler.
Dörtyol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Cemal Talay dün Oda Yönetim Kurulu Üyeleri Ercan Yıldırım, Ayhan Özeren, Hacı Dede Tokgöz, Oda Genel Sekreteri Ahmet Karapür ve Oda çalışanlarıyla birlikte düzenlediği basın toplantısında; “Bu belge bizim sadece hizmet kalitemizin bir tescili anlamına gelmekte. Odamız kurulduğu günden bu yana Avrupa Birliği standartlarında hizmet vermekteydi. Özellikle kendi öz kaynaklarımızla vücuda getirdiğimiz hizmet binamız sadece oda üyelerimize değil bölgemize de mekan olarak önemli hizmetler vermekte. Şu anda seviye 1 de olan sertifikamızın her üç yılda bir seviyesini arttırmayı hedefliyoruz” dedi.

ak 029

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

nineteen − three =