3 Milyar Euro ile Suriyelilere iş imkanı

İTSO Meclis Başkan vekili Erol Aygen, Ocak ayı Meclis toplantısında söz alarak yaptığı konuşmasında, Doğu ve güneydoğu illerinde hazine arazileri üzerinde Suriyelilere iş imkanı sağlayabilecek projeyi anlattı. Avrupa Birliğinin Şengen Anlaşması gereği, Suriyeli mültecilerin Türkiye’de kalmaları şartı ile Suriyeliler için Türkiye’ye Haziran 2016 yılında 3 milyar Euro Yardımda bulunacağını hatırlatan İTSO Meclis Başkan vekili Erol Aygen, İTSO Tarafından hazırlanacak proje ile Suriyeli mültecilerin Doğu illerinde hazine arazileri üzerinde kurulacak işletmelerde ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayarak istihdam oluşturabileceklerine dikkat çekti. İTSO Meclis Başkan vekili Erol Aygen konuşmasında, “ülkemizde bulunan mültecilerin barınma yönetmeliklerine kısmen olarak, Mayıs ayı 2015 yılından itibaren Avrupa ülkelerine göç etmeye başladılar.

Burası Doğruydu. Sık sık duyuyoruz mültecilerin sallarla, botlarla sınır ülkelere geçmeye çalıştıklarını duyuyoruz. Tabi bu göç esnasında acı tablolarla da karşılaşıyoruz ve yüzlerce Suriyeli hayatlarını kaybediyor. Bu nedenle Avrupa Birliği uyandı. Neticede akıllarına dank etti uyandı. Aralarında bir toplantı yaptılar ve Aralık ayında bir zirve oluşturdular ve dediler ki, biz bu kaçak yollarla Avrupa’ya girenlerin hepsini Türkiye’ye gönderebiliriz dediler ve ama bir şey vermemiz lazım dediler. Şengen anlaşmasını yapalım, size 3 milyar Euro da para verelim dediler. Biz sevindik. Temsil eden yetkililerimiz tamam dediler. Bu konu yabancı basında daha çok yer aldı. 3 milyar Euro bize 2016 Haziran ayına kadar verilecek Peki 3 milyarı ne yapacağız. Bu kadar insanı ne yapacağız. Var mı bir proje, ben duymadım. Süreç çok az kaldı. 5 ay gibi bir süre kaldı. Bir projeyi mutlaka oluşturmamız gerekiyor.

Bu projede Gaziantep, Adıyaman ve çevre Ticaret Odalarından faydalanabiliriz. Şimdi 3 milyar Euro nedir, 2016 da toplam gelirlerimize bakarsak yaklaşık 582 milyar TL gelirimiz planlanmış 2016 yılında, 3 milyar Euro’yu buna oranlarsak, yaklaşık yüzde 1.7 civarında ekstradan bir para bunun karşılığında bir proje yok” dedi. Aygen, proje ile ilgili detaylı bilgiler vererek şöyle konuştu; “Bizim bu projeyi yapabilmemiz için size önerilerimi sıralamak istiyorum. Avrupa’dan isteyeceğimiz bu para ile ilgili iyi bir proje istememiz lazım. Türkiye 35-40 yılıdır bu terör belası yüzünden tarım hayvancılık, ağaç işleri gibi birçok konularda hepsini kaybetti İşin esprisi değil, samanı dahi ithal eder duruma geldik. Etin kilosunu Avrupa 7-8 Liraya yerken, Türkiye 40-45 liraya yer duruma geldik. Burda bir sistem hatası var. Dolayısıyla hayvancılık, tarım orman gibi hizmetlerimizi geliştirebilmemiz için bu talep edeceğimiz 3 milyar Euro veriliyor biz buna 5.5 6 milyar talebinde yapalım. Bu projeye göre Doğu illerimizdeki hazine arazilerinin büyük bir kısmını Suriyeli bu göçmen arkadaşlara bu rehabilitasyon ve bilgi yükledikten sonra bunları oralarda arıcılık, hayvancılık, tarım gibi kesimlerde küçük kısmi teşviklerle oralarda istihdam edelim.

Bu proje eğer ki İskenderun Ticaret ve Sanayi Odası Hatay’daki 5 tane ticaret ve Sanayi Odasıyla bir ortak deklarasyona girerlerse ve kendilerine Gaziantep, Şanlıurfa’dan destek bulurlarsa bu proje sonucunda süremiz çok kısa ve Avrupa Birliğinin karşısına güzel bir pnoje ile gidersek biz tarım, hayvan ormancılık gibi konular, kaybettiğimiz istihdam alanları bunları istihdam edeceğiz, dediğimiz takdirde bu proje hayata geçirilirse, Bu benim değil İskenderun Ticaret ve Sanayi Odasının projesi olacak. Bu konu hem ülkemiz, hem de bölgemiz için çok önemli” dedi.

isken-hibe (1)

1 YORUM

  1. Bugüne kadar o kadar issiz varken, ülkenin gerçek vatandaşlarına neden bu imkan sağlanmamis da şimdi elin Suriyeli lerine bu imkan sağlanıyor? O zaman paranız yoktu da şimdi mi oldu? Zaten çoğu insan Suriyeli lerin yarattığı ucuz işçi kapasitesi yüzünden işsiz kalmadı mi? Kendi ülkemizde öz halkiniza ikinci sınıf vatandaş muamelesi yapmayı bırakın artık.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here