Home Siyaset 2015 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

2015 Yılı Değerlendirme Toplantısı Yapıldı

Pazartesi Günü Ottoman Otel’de düzenlenen toplantıya Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca’nın yanı sıra 121. Jandarma Er Eğitim Alay ve Garnizon Komutanı J. Kur. Alb. Erdem Özcan, Hatay Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Serdar Güven, Hatay Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, Mustafa Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Barosu Başkanı Ekrem Dönmez, Vali Yardımcısı Orhan Mardinli, İl Jandarma Komutanı J. Kd. Alb. Turgay Aras, İl Emniyet Müdürü Ali Doğan Uludağ, İlçe Belediye Başkanları,Hatay Gazeteciler Cemiyet Başkanı Ahmet Yetişen, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Konuşmasını yapmak üzere kürsüye gelen Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, hem 2015 yılını değerlendirmek hem de 2016 yılında kentimizle ilgili yapılması gerekenleri görüşerek bilgi alışverişinde bulunmak için bu toplantıyı düzenlendiklerini ifade etti. Sayın Topaca, ‘’İçinde bulunduğumuz dönem içerisinde ülkemiz ve dünyanın gündemi oldukça sıcak ve hareketli. Bu şartlarda biz Hatay olarak durumumuzu gözden geçirmek, gelecekle ilgili görüş alışverişinde bulunmak üzere bu toplantıları geleneksel hale getirmek istiyoruz.’’ dedi.

Hatay’ın birbirine sıkıca bağlı bir kültürel dokuya sahip olduğuna değinen Sayın Topaca, ‘’ Hatay’daki birlik, kardeşlik ve hoşgörünün kökleri öyle derinlere gidiyor ki bu kardeşlik öyle basit rüzgârlarla bozulamaz. Dünyanın ve bu coğrafyanın şu an içinde bulunduğu sıkıntılarının çözümünün kentimizdeki yaşantı, birliktelik ve karşılıklı anlayış olduğunu düşünüyorum. Aslında buradaki anlayışı, birlikte yaşama kültürünü dalga dalga etrafa yayabilsek dünya çok daha güzel olabilir. Ama maalesef bu yapılamıyor. Bu yapılamadığı için de birçok mağduriyet yaşanıyor ve binlerce kişinin hayatını kaybettiğini üzülerek görüyoruz. Böyle bir ortamda ülkemizin, devletimizin, kentimizin ayakta kalması, bizi biz yapan değerlerin yaşatılması çok önemlidir. Aslında bu toplantının temel sebebi de bu duygudur. Bizi biz yapan değerlerin yaşatılması ve çocuklarımıza aktarılmasıdır.’’ şeklinde konuştu.

-Küreselleşmeyle Birlikte Çocuklarımız, Gençlerimiz Doğup Büyüdüğü Kültürden Kopuyor-

Küreselleşmenin insanları birbirine yakınlaştıran, daha iyi bir iletişim kurmalarını sağlayan bir unsur olmakla beraber olumsuz etkilerinin de her platformda tartışıldığını belirten Sayın Topaca, ‘’İnsan kendi mahallesinde, kendi yerleşim yerinde küreselleşmeyle birlikte bir yabancılaşma yaşayabiliyor. Eskiden kentlerimizde herkes birbirini tanırdı. Ancak şimdi apartmandaki komşumuzu bile tanımıyoruz. İletişimin güçlü olduğu, bu kadar kolay haberleşebildiğimiz bir dönemde küreselleşmeyle birlikte böyle bir yabancılaşmayla karşılaşıyor olmak ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkıyor. Belki bugün yaşadığımız birçok sıkıntının da kaynağında bu yabancılaşma vardır. İnsanlar öncelikle kendi kültürüne yabancılaşıyor. Küreselleşmeyle birlikte çocuklarımız, gençlerimiz doğup büyüdüğü kültürden kopuyor. Kendi değerlerimizi, çok çeşitli kültürel yapımızı çocuklarımıza yeteri derecede aktaramadığımızı görüyoruz. Kültürel ortaklıklar azaldıkça kültürler arası birliktelik bozuluyor ve çatışma artıyor.’’ dedi.

Her şeyden önce temel amaçlarının kentimizin huzurunu sağlamak, refahını arttırmak, çocuklarımızı daha iyi bir geleceğe hazırlamak, aramızdaki birliği ve hoşgörüyü kuvvetlendirmek olduğunu ifade eden Sayın Topaca, ‘’ Bunu yaparken nelere dikkat edeceğiz, hangi alanlara ağırlık vereceğiz bunu hep birlikte konuşmamız lazım. Sorun büyüdükten sonra çözmek zor; ama şu an bunu görebiliyorsak konuşarak, ortak noktalarda buluşarak önümüzdeki sorunları büyütmeden çözebiliriz. Hatay’da çözülemeyecek sorun yok. Çünkü bu kent belli bir demokrasi, hoşgörü anlayışından, belli bir ortaklık kültüründen gelmektedir. Kentin ileri gelenleri olarak yapmamız gereken bu hoşgörüyü bozmak isteyenlere itibar etmemektir.’’ dedi.

-Hatay’ın Ekonomik Potansiyelinin ve Kapasitesinin Çok Büyük Olduğunu Düşünüyorum-

Hatay’ın doğru yönetilmesi ve stratejik önceliklerinin iyi tespit edilmesi anlamında bir iki hususu da paylaşmak istediğini dile getiren Sayın Topaca, ‘’Ekonomik anlamda çok ciddi bir üretim kapasitesine ve bereketli topraklara sahip olan bu kenti iyi yönettiğimiz zaman ülkenin refahına daha çok katkı yapmamız hiç zor değil. Zaten şu an Hatay’ın ülke ekonomisine çok büyük katkılar yaptığını biliyoruz. Ancak kentimizin ekonomik potansiyelinin ve kapasitesinin bundan çok daha büyük olduğunu düşünüyorum. Bu kapasiteyi ortaya çıkarmak anlamında devletimizin planladığı bazı projeler var. Bunlardan bir tanesi Amanos Tüneli projesidir. İnşallah bunu 2016 yılında başlatacağız. Bu proje Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin İskenderun Limanı’yla çok daha iyi koşullarda bağlantısını sağlayacak. Bu proje ile birlikte eş zamanlı yürüyecek olan bir başka projemiz de yaklaşık 80 bin dönüm alana sahip Hassa Organize Sanayi Bölgesi projesidir. Bu projeler sayesinde ilimizin ülke ekonomisine katkıları kat kat artacaktır.’’ dedi.

Sayın Topaca Hatay’ın ve ülkemizin refahına etki edecek, bizi bir üst lige çıkaracak projeler konusunda daha çok fikir yürütülmesi gerektiğini ifade ederek her türlü görüş ve önerilere devletimizin kanunları ve anayasamız ölçeğinde açık olduklarını söyledi.

Toplantı karşılıklı görüş alışverişi ile devam etti

Katılımcıların ortak düşüncesi, Hatay daki kardeşlik kültürünün devam etmesi konusunda, ilimizde oynanmak istenen oyunlara karşı birlik ve beraberlik içerisinde hareket etmek, her kanaat önderlerinin ve din adamlarının kendi çevreleri başta olmak üzere, özellikle gençleri uyarması ve telkinlerde bulunarak oyuna gelmemeleri konusunda gerekli uyarıları yapmasının önemine değinildi.
Özellikle ilimizde bulunan Suriyeli misafirler konusunda oluşan tedirginlik için açıklama yapan vali Topaca, herkes şuna emin olsun ki tüm Suriyeli vatandaşların bizlerde kayıtları var, her aşamaları takip ediliyor, suça karışanlar en ağır şekilde cezalandırılıyor, tedirgin olunacak bir şey yok, Devletin meşrutiyeti güvendedir, Devlet insanların güvenliğini sağlamak zorundadır. Sınırlar konusunda endişeleriniz olabilir, biz 276 km olan sınırımıza hakimiz kimsenin en ufak endişesi olmasın, Hatay da güvenlik sorunu yok, algı sorunu var, bu algıyı kırmamız lazım, kentimizi yoracak tartışmalara son vermemiz lazım, fitne ve fesata fırsat vermeyelim dedi.
Su sorunu İçin elimden Geleni Yapacağım..
Toplantı sonunda ise son aylarda ilimizde bir türlü çözülemeyen su fiyatları konusunda yapılan tartışmalar üzerine Hatay Valisi Ercan Topaca, yerel yönetimler uzlaşma yeridir, en kısa zaman da belediye başkanlarıyla bir toplantı yaparak bu sorunun çözülmesi konusunda elimden geleni yapacağım dedi.

Exit mobile version