Hatay Birlik Vakfı tarafından bu yıl 4.’sü düzenlenen Ankara’da Hatay Günleri fuarının açılışı, dün Atatürk Kültür Merkezinde yapıldı. Görkemli bir şekilde gerçekleşen açılışa Sanayi ve Ticaret eski Bakanı Ali Coşkun, Müsteşarlar, Hatay valisi Ercan Topaca, Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Mustafa Kemal Üniversitesi rektörü Prof. Dr. Hasan Kaya, Hatay Gazeteciler Cemiyeti başkanı Ahmet Yetişen, Hatay’ın ilçe belediye başkanları, iş adamları, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katılım gösterdi.
Açılış töreninde bir konuşma yapan Hatay Valisi Ercan Topaca, Hatay’ın zenginliklerinden bahsetti. Hoşgörüsü, tarihi, yeraltı ve yer üstü zenginlikleri ile Hatay’ın, Türkiye’nin en nadide illerden biri olduğunu aktaran Topaca, Ankaralıları Hatay’a davet etti. Konuşmasında yatırımcılara da seslenen Topaca, “Hatay’ımız her yönü ile görülmeye değer bir ildir. Yatırım yapmak için uygun yerler ve kullanılabildiği takdirde bir yılda defalarca verim alınabilen tarım arazilerimiz var.” Dedi. Fuarda emeği geçen herkese teşekkür eden Topaca, fuarı görmeye gelenlere de şükranlarını sundu.
Daha sonra kısa bir konuşma yapan Hatay Milletvekili Mehmet Öntürk, Hatay’ın tarım, sanayi ve tarihi zenginliklerine değindi. Hatay’ı Türkiye’nin en büyük ekonomisine sahip 5 ilden biri yapacaklarını aktaran Öntürk, bu manada Hatay’ın ekonomisine ve tanıtımına katkı sağlayan herkese teşekkür etti.
Hatay’da görülmesi gereken yerler hakkında bilgi veren Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç.Dr. Lütfü Savaş ise, Hatay’ın barışından ve huzurundan bahsetti. Hatay’ın asırlardır Alevisi, Sünnisi, Hristiyanı, Musevisi ve Ermenisinin kardeşçe yaşadığı bir il olduğunu aktaran Savaş, “Bu zenginliklerin somut örneğini görmek için tüm halkımızı Hatay’a bekliyoruz. Hatay yalnızca mutfağı ile değil, misafirperverliği ile de önem arz eden bir şehirdir.” dedi.
Programda ayrıca bir konuşma yapan ve fuarın gerçekleşmesini sağlayan Hatay Birlik Vakfı başkanı İhsan Aydeğer, davetlerini kırmayıp gelen herkese şükranlarını sundu.
Konuşmalardan sonra, protokol üyeleri açılış kurdelesini keserek toplu fotoğraf çektirdi. Hatay’ın meşhur künefesinin vatandaşlara ikram edildiği fuarda, daha sonra protokol üyeleri stantları gezdi. İlk günden binleri bulan ziyaretçiler stantlar önünde kuyruklar oluşturdu.

Başkentte Hatay Günleri (1) Başkentte Hatay Günleri (2) Başkentte Hatay Günleri (4) Başkentte Hatay Günleri (5) Başkentte Hatay Günleri (6)

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

2 + 3 =