6.İNTERNASYONAL ABA GÜREŞİ DÜNYA KUPASI ŞAMPİYONASI

Hatay Büyüşşehir Belediyesi tarafından 6. İnternasyonal Aba Güreşi Dünya Kupası Şampiyonası teknik toplantısı 8 Ağustos Cumartesi günü saat 16:00’da yeni inşa edilen Hatay Büyükşehir Belediyesi Spor Kompleksi’nde gerçekleştirildi.

Dünya Aba Güreşi ve Geleneksel Sporlar Federasyonu tarafından gerçekleştirilen teknik toplantıya; Dünya Aba Federasyonu Eş Başkanı İbrahim Öztek, 2.Başkan Muzaffer Ilıcak, Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mehmet Mursaloğlu, federasyonun yönetim, denetim, teknik, eğitim, MHK. Organizasyon kurul üyeleri, 6.Dünya Kupası seçme ve şampiyonasına katılacak sporcuların antrenörleri, kulüp başkanları katılım gösterdi.

Kokteyl sunumu ile başlayan toplantıda İnternasyonal Aba Güreşi’nin günümüze kadar olan gelişimi ve geleceği anlatıldı.12-13 Eylül 2015 tarihleri arasında stadyumda yapılacak olan 6. Dünya Kupası seçme ve şampiyonasının teknik toplantısında hakem ve sporcular, hakemli ve yarışma kuralları konularında bilgilendirildi.

IMG_9252

Mehmet Mursaloğlu: “Çocuklara Geleneksel Sporumuzu Okullarda Aşılamalıyız”

Aba Güreşi’nin Dünya’da en iyi şekilde tanıtılması için Hatay Büyükşehir Belediyesi olarak Çeşitli ülkelerden gelecek olan sporcuları evlerindeymiş gibi ağırlayıp ülkelerine geri göndermek istiyoruz. Ayrıca bu geleneksel ata sporumuzu çocuklarımıza okullarda aşılanması öğretilmesi için ilçe eğitim müdürlüklerine dilekçe yazacağım. Ata sporumuzu çocuklarımıza tanıtacağım”dedi.

İbrahim Öztek: “Şampiyona’dan Yüzümüzün Akıyla Çıkacağız”

Müsabakalarda herşeyin kontrol altında olabilmesi için çok sayıda hakeme ihtiyaç var. Yaklaşık 20 ülkeden gelen sporcularımızın en iyi şekilde ağırlanmaları için elimizden geleni yapacağız. Sporcularımızın soyunma çadırları yapılacak. İnşallah şampiyonadan yüzümüzün akıyla çıkacağız. ” dedi.

Muzaffer Ilıcak:” Hedefimiz Ata Sporumuzu Dünyaya Satmak”

Biz yaklaşık 6 seneden beri sayın federasyon başkanım ve aynı zamanda Hatay Büyükşehir Belediyesi başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş ve eş başkanım İbrahim Öztek ile Aba Güreşi organizasyonlarını düzenliyoruz. Sevgili Büyükşehir Belediye başkanımızın bu işi sevmesi ata sporumuza değer vermesi bizim için büyük şans.Şampiyonaya yaklaşık 20 ülke katılacak. Üzülerek söylüyorum ki Türkiye uluslararası alana spor satamayan tek ülke. Fakat bu yıl Hatay Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanı Mehmet Mursaloğlu’nun desteği beni daha çok ümitlendiriyor. Bizim asıl amacımız buradan güreş hocası ve sporcusu çıkararak ata sporumuzu dünya ülkelerine satmak, dünya ülkelerinin de bizim sporumuzu yapmasını sağlamak.”Dedi.

Toplantının bitmesinin ardından federayon üyeleri ve teknik ekipten oluşan grup Habib-i Neccar Tesisleri’nde akşam yemeği yiyerek görev dağılımı yapıldı.

IMG_9260 IMG_9275 IMG_9277

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here