Hatay Valisi Sayın Ercan Topaca, 03 Mart 2015 Salı günü ilimizde görülen yoğun yağış nedeniyle Harbiye Şelaleleri’ ne inen yolda oluşan göçmeleri ve heyelan neticesinde meydana gelen bozulmaları yerinde görmek için Harbiye Şelalesi’nde incelemelerde bulundu.

Harbiye Şelalesi’nde yapılan incelemeye Vali Topaca’nın yanısıra, Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş, Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Defne Kaymakamı Hakkı Uzun, Defne Belediye Başkanı İbrahim Yaman, İl Defterdarı Mustafa Akdemir, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Yavuz Gördük ve ilgili diğer yetkililer katıldı.

Bölgede bir süre incelemelerde bulunan Sayın Topaca, Harbiye Şelalesi’nin ilimizin gözde mesire yerlerinden biri olduğuna dikkat çekerek, “Burası korunması gereken doğal bir alan. Artan yağışlarla birlikte ciddi bir tahribat, doğal bir yıpranma meydana gelmiştir. Tabi burada iki boyut var. Birincisi Harbiye ile ilgili şelalenin olduğu bölümde meydana gelen yıpranma, ikincisi hemen yolun sol tarafında kalan bazı iş yerleri ve konutların olduğu bölümdeki heyelan. Bunu bir bütün olarak ele almakla birlikte heyelanlı bölgeyi ayrı bir proje kapsamında, şelale bölgesinin gerek tahkimat gerekse peyzaj düzenlemesini ayrı bir çalışma olarak düşünüyoruz.” dedi.

Bu bölge iş yerleri, dinlenme, eğlenme anlamında da vatandaşlarımızın çok kullandığı bir alan olduğuna dikkat çeken Sayın Topaca, “Yaza kadar en azından belli eksiklerini giderme, çalışılabilir ve dinlenebilir hale getirmek için çalışmalar yapılacak. Tabi akşamdan sabaha çok kısa süre içerisinde yapılıp hayata geçirilecek bir proje değil. Zor, uzun ve teknik çalışmalar neticesinde karar verilebilecek bir proje. Bu boyutuyla kısa vadeli, orta vadeli, uzun vadeli bir planlama düşünüyoruz. Bu plan çerçevesinde en acil olan bu heyelanlı bölgenin kontrol altına alınmasından başlamak üzere şelale kısmının koruma altına alınması, doğal yapının korunması ve suyun doğal akışını sağlayacak altyapıyı yaptıktan sonra peyzaj çalışması da olacaktır. Peyzaj kısımları şelalenin düzenlenmesi ile ilgili kısımlar daha çok Defne Belediyemizin, Büyükşehir Belediyemizin yapması gereken kısımlardır. Heyelan kısmını da biz Valilik olarak koordine edip, işbirliği içerisinde üzerinde çalışacağımız bir projedir.” dedi.

2 3 4

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

18 − 4 =