CHP Hatay Milletvekili Aday Adayı Dr. Ender Çolakoğlu Arsuz İlçe Teşkilatını Ziyaret Etti

Seçim çalışmaları kapsamında, yapılacak olan genel seçimler öncesinde CHP’ nin ilçe teşkilatlarını ziyaret eden milletvekili aday adayı Dr. Ender Çolakoğlu, Arsuz ilçe teşkilat başkanı ve partililer tarafından coşkuyla karşılandı.

1
CHP Arsuz İlçe Teşkilatı’nda gerçekleştirilen programda Çolakoğlu kendisini tanıttı.

Seçim çalışmaları kapsamında, yapılacak olan genel seçimler öncesinde CHP’ nin ilçe teşkilatlarını ziyaret eden milletvekili aday adayı Dr. Ender Çolakoğlu, Arsuz ilçe teşkilat başkanı ve partililer tarafından karşılandı.

CHP Arsuz İlçe Teşkilatı’nda gerçekleştirilen programda konuşan Çolakoğlu;”Yıpranmış, yozlaşmış, yolsuzluk ve israf bataklığına saplanmış, halkından kopmuş olan AKP iktidarına karşı demokratik yollardan mücadele etmek için, CHP ‘den aday adayı olduğunu söyledi.

Çolakoğlu;”AKP, 12 yıllık iktidar döneminde “Çiftçiyi İmha Planı” uygulamıştır.İşsizlik, istihdam, geleceğe yönelik güvence, korku ve huzursuzluk çok ciddi boyutlara gelmiştir.

”DIŞ POLİTİKA TUTARSIZLIĞI NARENCİYE İHRACATINI VURDU”

AKP’nin dış politikadaki tutarsızlığı, komşularla ilişkileri sıfır sorun noktasından kanlı bıçaklı olma noktasına getirmesi, Suriye’de yaşanan karışıklıklar, narenciye üretiminin önemli bir yer tuttuğu bölgemizinde ekonomisini olumsuz etkilemiştir. AKP’nin Suriye ile tümden ipleri koparması yüzünden Lübnan, Ürdün, Suudi Arabistan, Mısır, Cezayir gibi ülkelere malın kara yoluyla gidememesi, yaşanan olumsuzluklarda önemli rol oynamıştır.

Ortadoğu ülkelerine; komşulara yapılan ihracatta da sıkıntı yaşanması, arz fazlası yoluyla iç piyasada dengeleri bozmuştur.Üretici komisyoncuya, ilaççıya, gübreciye, fideciye, ambalajcıya, bakkala, markete, toptancıya borçlu durumdadır. Çiftçi, tarım kredi kooperatiflerine, bankalara, herkese borçlu. Bu maliyetler ve fiyat düzeyleri ile de üreticinin borçlarını çevirebilmesi zordur.

Gıda üretiminin dünyada giderek stratejik bir önem kazandığı süreçte, Türkiye artan ölçüde dışa bağımlı hale gelmiştir.Çiftçimiz desteklenmemiş, vergilendirilmiştir.Tarım sektöründe yüzde 2’ler düzeyinde kalan yetersiz büyüme süreci, bitkisel ve hayvansal üretimdeki artış ortalamasını nüfus artış oranının gerisinde bıraktı.Üretim düşerken, ithalat patladı.Özelleştirmeler sonucu birçok fabrika kapandı. Çiftçimiz haciz-icra kıskacına alındı.Tarımla uğraşan üretici sayısı, ekim alanı ve üretim miktarı azaldı.Tüketici yetersiz ve dengesiz beslenme gerçeği yanında, beslenmeden kaynaklı sağlık sorunları ile karşı karşıya kaldı.Doğal kaynaklarımız ve çevre üzerindeki rant baskısı, geriye dönüşü olanaksız tahribat yarattı. Sonuç;tarımda net ithalatçı olduk.2003-2014 döneminde 31 milyon ton buğday ithalatı karşılığında 20 milyar lira dışarıya ödendi.Türkiye son 4 yılda 3.5 milyon baş canlı hayvan ithal etti. Aynı dönemde canlı hayvan ve et ithalatına ödenen döviz 3.5 milyar dolar.Son 11 yılda tarım ve gıda ithalatına 267 milyar lira ödendi.

AKP iktidarının 12 yıllık uygulamalarını eleştiren Çolakoğlu, CHP’nin neler yapacağını tek tek sıraladı.

CHP nin 2015 tarım politikaları “Güçlü Çiftçi, Güçlü Türkiye” diyor.

CHP’nin “yeni tarım düzeni”; önce kendi kendine yeterliliği, üretim artışını, ihracatla büyümeyi, kırsal kesimde refahın artırılmasını, üreticinin örgütlenerek rekabet gücünün yükseltilmesini ve katma değeri yüksek, talep edilen ve rekabet şansı olan alanlara yöneltilmesini, tarım piyasasının istikrara kavuşmasını ve doğal kaynakların korunmasını hedeflemektedir.

CHP tarımı ayağa kaldıracak bir bütçe programı uygulayacaktır, 2015′te 17.7 milyar lira öngördükleri tarımsal destekleme bütçesini her yıl artırarak 2026′da 26 milyar liraya çıkaracaktır.

Mazottan Katma Değer Vergisi ve Özel Tüketim Vergisi almayarak çiftçiye mazotun litresini 2 liradan verecektir.Arazi toplulaştırma, sulama yatırımları, araştırma-geliştirme yatırımları ile altyapı sorunları çözülecektir.Ülkeyi ithalattan kurtaracak bir politika benimseyecek, hayvancılıkta yerli, üretici ve tüketici yararına bir politika uygulayacaktır.

Çiftçiler, yüksek girdi maliyetleri nedeniyle üretim yapamıyor. Ürettiği ürünün, alınterinin karşılığını alamıyor. Bu yanlış politikalardan vazgeçilmezse ve üretimi destekleyen, çiftçiyi destekleyen politikalar uygulanmazsa tarım da batar, çiftçi de batar.

”Çiftçi batarsa,Türkiye batar.”

Bugünlerde narenciye çiftçide kilosu 25 kuruştan satılıyor. Marketlerde tüketiciye 2.5 liradan satılıyor. Bu neyin düzeni? Haramilerin düzeni. Onlara sorarsanız çiftçinin hiç bir derdi yok. Sarayın penceresinden bakarsanız sorun yok.Bir zamanlar canlı hayvan ihraç ediyorduk. Ortadoğu’yu biz besliyorduk. Şimdi ithal ediyoruz. Bu düzeni değiştireceğiz.

Tarımda zincirin en önemli halkası üretimdir.Bu ülkede hem doğal hem de mali kaynak var. Sorun, bu kaynağı nerede ve kimin için harcadığınızdır. Biz kaynağı üretimden yana, çiftçiden yana kullanacağız.

Özetle, Cumhuriyet Halk Partisi çok kapsamlı bir tarım programı açıkladı. Bu programı uygulayabilmek için partimizin iktidar olması şart. İktidar olabilmek için de bu programı topluma anlatarak oy almamız gerekiyor.

Sonuç olarak: CHP’nin vadettiği “yeni tarım düzeni”; üretimi artırmayı, üreticiyi zenginleştirmeyi amaçlıyor.

2015 seçimleri Türkiye’ye CHP iktidarını getirecektir. CHP iktidarında demokrasi, özgürlük ve eşitlik değerleri; ülkenin her yanına yayılacak, bilim ve akla dayalı çağdaş yönetim anlayışı ile ülke sorunları çözülecektir. Türkiye ile birlikte bölgemiz de barış ve huzura kavuşacaktır.

Hepinize iktidar yolunda hep beraber çalışmak umuduyla sevgi ve saygılarımı sunuyor çok teşekkür ediyorum.”Dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi Arsuz İlçe Teşkilat Başkanı Faik Çekin ve yönetim kurulu üyeleri, CHP Hatay Milletvekili Aday Adayı Dr. Ender Çolakoğlu’na ziyaretten dolayı duydukları memnuniyeti dile getirerek başarılar dilediler.

16 1 10 4 3 7

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here