Aslında bu sözde Türkler sadece Osmanlıca’ya değil, Osmanlı Devletine’ de karşı idi.
Hatta ve hatta Türklerin 10.yüzyılda müslüman olmalarından da muzdarip olanlar var.
Aslında dünya bakış açısını değiştiren her insan başka bir dile karşı tepki göstermez. Özellikle de Türkiye gibi bir çok dil, din, ırka sahip büyük devletlerde bu husus asla sorun edilmemeli.
Arap vatandaşlarımız Arapça, Kürt vatandaşlarımız Kürtçe konuşmasına nasıl tepki gösterdilerse bu günde Osmanlıca’ya tepki göstermeleri gerekiyordu.
Göstersinler!
Müslüman Türklerin doğru yolda olduğunu anlamak için işte bazı Beyaz Türkler’in tepki göstermesini bekliyordum. Nihayetinde de oldu.
Özümüz olan Osmanlı Devleti’nin hayaliyle yaşayıp onun dilini bilmemiz, öğrenmemiz ve çocuklarımızın tozlu raflardaki Osmanlıca yazılmış ve okunmayı bekleyen kitaplarını anadili gibi okuyabilmesinin kime ne zararı var?
Hani bir lisan bir insandı?
Dizilerdeki çakma Osmanlı dizilerini put gibi oturup izleyende sizler değil miydiniz?
Şu Osmanlı’ yı dizide değil bir de dilde tanıyalım yani n’olur?
“Eyvah Osmanlı geliyor” korkusunu sadece dış mihraklar yaşamıyormuş.
Unutulmamalıdır ki. Osmanlıca dili aslında öz Türkçe dilidir. Türklerin 1923’te değil, 1299 yılında varolduğunu ıspatlayan dildir. Ve 7 kıtanın saygı duyduğu, kulağıyla duyduğu, duyduğunda mutlu olduğu ve hatta korktuğu dildir Osmanlıca yani ÖZTÜRKÇE!
Hani Beyaz Türklerin dediği gibi Osmanlı zamanına gerici diyorlardı ya. Şimdi bende soruyorum! O gezdiğiniz tarihi yerler, okuduğunuz Mimar Sinan yapıtları, edep, bilim, sağlık, devlet terbiyesi, yabancı dil öğrenme, ülke refahı, huzur, güven vs hangi birini şu 90 yıldır şu 783.562 km²cik yerde sağlayıp ilerlettiniz?
Osmanlı’yı eleştirenler, tarih eksenini biraz daha yakın tarihe kaydırsın ve Rize’de, Tunceli’de ve daha bir çok yerde yaşanan sıkıntıları da masanın önüne koysun!
Değerli okuyucularım mesele şudur ki; Çocuklarını İmam Hatip’ e göndermeyen, hatta gönderenlere aşağılık gözüyle bakılan düşünce dalgasında olanların, şimdi sadece İmam Hatip’ de zorunlu olarak Osmanlıca’ yı okutma dersine gösterdiği tepkiyi anlayamadım.
Gerçi ülkemizde bir ağacı bile Almanlar, Sırplar, İngilizlerle eylemini yapan bu dış mihrak aşıkları için Osmanlı Dili gerçekten çok tehlikeli ve korkutucudur.
Anlayabiliyorum!beyaz

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

thirteen + 14 =