Seyfi Dingil için Tarihi Fırsat

İskenderun’un makus tarihi olan Karayolları Arazisi artık mutlu sona doğru gidiyor.
Kentimizin tam merkezi olan bu 55 dönümlük arazi Seyfi Dingil’in gayretli girişimleriyle sonuca bağlanacak gibi. İskenderun için tarihi bir fırsat, İskenderun’un vitrini olacak bu önemli yer neredeyse 8 mahallenin ortak alanı olarak büyük stratejik konuma sahip.
Buradan çok açık söylüyorum eğer Seyfi Dingil’in başkanlığında Fener caddesindeki bu araziyi değerlendirip sosyal statüye, halka açık yeşil alanlarla dolu bir yere çevirirse adını altın harflerle kentin tarihine yazdıracaktır.
Hatta o araziye SEYFİ DİNGİL adı verilmesini yürekten isterim. Çünkü kentimize ebediyen hatıra, miras ve başarı olarak kalacak ve kimsenin çözemediği bir işi Ankara’dan başlayıp Büyükşehir Belediyesi’ne kadar çözen bu ısrarlı siyasetinin karşılığında en azından adının verilmesi olur.
Ama Seyfi başkan bu alanın beton yığınına çevrilmesine izin vermemelidir. Çünkü kanunen kentimizin yeşil alan oranı sıfıra yakındır. O araziye yapılacak yeşil alan ile bu oran 0,75 oranlarına çıkacak ve başka imarlarda yeşil alan yapılması durumunda oran sıkıntısı çekilmeyecektir. Koskoca İskenderun’a Yenişehir mahallesi ve Numune mahallesi parkları yetmemektedir. Antakya Parkı gibi herkesin yürüyebileceği, beslediği hayvanını gezdireceği, spor yapıp çay içebileceği bir alan oluşturulmalıdır.
Yineliyorum İskenderun’ da Feyezan ile Karayolları arazisi çok önemli iki husustur Seyfi Dingil bunları yapacak güçtedir ve bu gücü betona değil yeşile kullanmanın niyetinde olmalıdır. Nasıl su projesinde Civelek, Çay mahallesi Bulvarında Mete Aslan unutulmadıysa!(Tabi ilerde meclis kararıyla değiştirilmezse) vakit bu memleket Seyfi Dingil’in adını ömürboyu unutulmayacaktır.
Değerli okuyucularım İskenderun ve bir çok ilçe başkanları artık büyükşehir ile dengeli, memleket için çözüm üretecek karar ve davranışlar göstermelidir. Bu yüzden hangi belediye hangi ilçe hizmete daha hakimse Büyükşehir tarafından görev ve yetkisi teslim edilmelidir. Ben merkezci hizmet anlayışı belki liderliği yukarıda tutar fakat sıkıntıyı hep halk yaşar. Büyükşehir Belediyesi’nin tüm birimleri tam manasıyla oturana kadar en azından belirli bir yıl İlçe Belediyelere hizmet fırsatını elinden alınmamalıdır. Yoksa Büyükşehir Belediyesi’nin tam manada elemanı, kadrosu, makinaları ve hatta daha binası gelmeden hizmetinin tam manada görememe sıkıntıs ile karşı karşıya kalacağız. Hatta kalıyoruz da. Yukarıda fillerin kavgasında artık çimler ezilmemelidir.
Hatay Büyükşehir artık diğer Büyükşehir Belediyeleri gibi hizmet beklemektedir.
Saygılarımla.

makale

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here