Belediye Çay Bahçeleri

2
616
BSB
BSB

Hatay Büyükşehir oldu.
İskenderun ise büyüyen bir Küçükşehir!
İskenderun’ un sadece sınırları büyümedi.
Anlaşmazlıkları, borçları, zararları, yükümlülükleri..
Anlayacağınız herşeyi büyüdü…
Tabi İskenderun Belediyesi’ nin işlettiği yerlerdeki zararlar da büyüyor.
Mesela bu hafta 3 gün 3 gecemi ayırarak Doğrudan Temin raporlarına bakıp yaptığım bilanço tutarları, istatistikler.. Çay Bahçesi bölümü olsaydı diplomamı alır mühendis olurdum herhalde.
2 ay evvel Seyfi Başkan “sahilimizdeki çay bahçelerini Büyükşehir Belediyesi istiyor vermemek için çabalıyoruz.” derken evvelinde “Zarar ediyor bu Çay Bahçeleri” demişti.
İlk duyduğumda Seyfi Başkan ile hemfikirdim “Biz işletelim, biz kazanalım” diyerek fakat zarar ediyor deyince o zaman niye bizde kalsın?!
Fakat yaptığım analizler sonucunda sizi şaşırtacak sonuçlara ulaşmanın üzüntüsünü yaşıyorum.
-Mesela 1′ nolu Çay Bahçesi 32.188 bin tl zarar etmiş.
– 3′ nolu Çay Bahçesi Sn. Civelek döneminde yani ilk 3 ay 4,500TL kar etmiş ama ne hikmet ise Nisan ve Eylül tarihleri arasında bu kar 667 TL’ ye düşüvermiş.
– 4′ nolu Çay Bahçemiz 24,530 TL zarar etmiş.
Bu çay bahçelerinden kar edilen yerler ise 2-3 ve 5 no’lu Çay Bahçelerimizdir.
Seyfi Başkan bu çay bahçelerinden zarar ediyoruz derken hesaplamalarıma göre tüm çay bahçeleri zarar değil, 105 Bin TL’ ye yakın kar etmiştir.
Bazı çay Bahçesi gelirleri diğer zarar edenleri karşılamış ve hatta kâra çevirmiş.
Zarar eden özellikle 1 ve 4′ nolu çay bahçeleri daha dikkate alınmalı 5′ nolu Çay bahçesinin gelirleri neden bıçak gibi düşmüş o araştırılmalıdır.
Belediyemiz bünyesinde söylentiye göre 4-5 bin TL maaşla çalışan AR-GE uzmanları buraya yönlendirilirse eminim düzeltmeler olacaktır. Ve özellikle Ramazan ayı bahçelerde gelirlerin azalacağını hesap edip giderlerin de azalması gerekirdi. Hadi o ay yine alım yapıldı fakat ürünler ramazandan sonraki ay yine iyi satış olmuş gibi tekrar alım yapılmış bir kaç çay bahçesinde…
Ben 4 günde formülü bulduysam bu işin mekteplisi hayli hayli işi çözer diye umut ediyorum.
Eğer bu yerlerin külfeti kârı geçiyorsa Büyükşehir’e devredelim gitsin. Neticesinde Belediyemizi zarara uğratan işletmeciliği seve seve vermeliyiz. Zaten Büyükşehir Belediyesi bu Çay Bahçelerini alırsa korkacak bir durum yok. Buradan alıpta Dörtyol’a, Samandağı vs götürmeyecek. Yine İskenderun’a ve İskenderunlu’ya hizmet etmeye devam edecek.
Yani Seyfi Başkanımızın dediğine göre zarar eden bu çay bahçeleri Büyükşehir Belediyesine verilmesinden yanayım.
Gönlüm kalmasından yana fakat ilk 3 ayda 5 bin TL’ye yakın kâr eden bir yer takvimin diğer 6 ayı sadece 600 TL civarı kar ediyorsa biz işletmeyi beceremiyoruz demenin rakamsal ispatıdır.
Hem temiz havada birşeyler içeyim diyen vatandaşlarımıza 10 dakika geç ve soğuk çay gelmemiş olur. Hem pazar günü koskoca çay bahçemizin açık kısmını sadece 1 personel ile idare işletmeye çalışmaktan kurtulmuş oluruz. Ne dersiniz mantıklı değil mi?

Not: Verilen rakamlar net değildir ortalama yazılmıştır.

BSB

2 YORUMLAR

  1. bir anda kâr/zarar oraninda bu kadar devasa bir fark oluyorsa ben burda bir vatandaş olarak işletmecilik hatasına bakmam, işletme muhasebesinin kayıtlarında ne var ne yok ona bakarim. Eldeki mal satilmiş gibi gidip yeni mal neden alinmiş ona bakarım. Sonuçta belediyelerde donen dalavereler tüm ülkede net görünen bir durum.

  2. çay bahçelerinin bir sorunuda suriyeli dolu olmasıdır her yer suriyeli kaynıyor rahatça oturamıyoruz sohbetimizi yapamıyoruz suriyelilerin medeniyetten nasibini alamamış davranışlarından dolayı belediye çay bahçelerine gitmeyi bıraktık paramızla rezil oluyoruz suriyeliler içeri alınmazsa daha çok rağbet görür yoksa suriyelilerin olmadığı cafelere gitmeyi sürdürecez

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

12 + fourteen =