Mahkeme Balıkesir’de Tanıklar Hatay’da Sanıklar Mersin’de

abdullah

Gezi Parkı olayları sırasında Hatay’da hayatını kaybeden Abdullah Cömert’in güvenlik nedeniyle Balıkesir’e alınan davasının ilk duruşması yapıldı.

Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşma öncesinde çok sayıda kişi, adliye önünde toplanarak slogan attı.

Duruşma salonun kapısı önünde bazı polis memurları ile avukatlar arasında tartışma yaşandı.

İçeri alınmadıkları gerekçesiyle mahkeme başkanı ve polislere tepki gösteren avukatlar, bir süre sonra salona alındı.

Duruşmada mahkeme heyeti, davaya katılan 60 müdahil avukatını ve Cömert’in yakınlarını dinledi.

Avukatların taleplerinin ardından söz alan anne Hatice Cömert, Abdullah Cömert’in fotoğrafını kaldırarak, “İlacım cebimde, bin 300 kilometre yol geldim. Hatay’da mahkeme yok mu. Bu çocuk ne yaptı?” dedi.

Baba Edip Cömert ise “Adalet Mülkün Temelidir ama siz adaletin temelini bozdunuz” diye konuştu.

Daha sonra mahkeme heyeti başkanı, sanık polis A.K’nin Mersin’den video konferans yöntemiyle ifadesine geçilmesini isteyince Cömert’in ailesi ve avukatları reddi hakim talebinde bulundu

Mahkeme heyeti, 15 dakika aranın ardından duruşmayı güvenlik önlemlerinin yetersiz olduğu gerekçesiyle erteledi.

Duruşmadan sonra gazetecilere açıklama yapan Cömert ailesinin avukatlarından Hatice Can, Cömert’in Gezi Olayları’nda ilk öldürülen kişi olduğunu ifade ederek, bu tür davaların takipçileri olacaklarını söyledi.

Davayı Abdullah Cömert’in ailesi, Hatay, İstanbul, Bursa, İzmir ve Ankara’dan gelen avukatları ile CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, CHP Balıkesir Milletvekili Namık Havutça, Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün de izledi.

Hatay’ın Antakya ilçesinde 2 Haziran 2013’teki Gezi Parkı protestoları sırasında, biber gazı kapsülünün başına isabet etmesiyle yaşamını yitiren Abdullah Cömert’in ölümüyle ilgili açılan davanın, güvenlik gerekçesiyle Balıkesir 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülmesine karar verilmişti.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here