İskenderun Belediyesi İmar Toplantısı

İskenderun’ da “herşey güzel olacak” denilerek yapılan projeler mahkemelerden bir bir döndü!
Bazı işadamlarımız bazı projelerini uygulamak için belediyelere hizmet aracı vb gibi hibe, yardım, destek gibi sponsorluklar uyguladığını artık ilkokul öğrencileri de biliyor.
Türkiye’nin yüce Adaleti halkın sağlığına veya uygunluğuna göre acımadan kararlar verdiğini bir kez daha görüyoruz değerli okuyucular.
İskenderun’ da bir çok siyasetçinin ve hatta buz dağının altını halka yansıtmayan kalemler sahilde yapılacak olan Hoteli, ikinci OSB’yi ve bazı yeşil alanları Danıştay 2. Dairesi 18 Haziran 2014 tarihinde iptal etti. Ve KARARLAR İLGİLİ İDARELERE VE TARAFLARA GEÇEN HAFTA TEBLİĞ EDİLDİ. Son dakika olarak bunu sizlerle paylaşmanın sevincini yaşıyorum. Gözümüz aydın!
Hani bazı betonlaşmaya itiraz eden duyarlı kişilere memlekete hizmeti engelliyor, memleket haini” diyenler hukukumuzun almış olduğu bu karara ne diyecek? Hukukumuzda mı memlekete yokuş yapıyor o zaman?
Kendi menfaatine hizmet eden daha ben 1 kişi tanımadım, tanıyacak gibi oldum hayırlarından korkup çarpılırım diye Allah’tan korktum..
Belediyemize araç alanlar, bağış yapanlar, spor kulüplerine ödeme için aracı olanlara tanık olduk.
Tabi ki her dönemin farklı bir zengini, hayırsever işadamı olacak ona saygımız sonsuz.
Hayırsever işadamı deyince aklıma tabi ki Ali Uysal geldi. Söz vermesi ile saatinden dolayı ne kadar kalp kırsa da ve onu telafi etmese de yine de iyi bir insan, yardımsever bir insan olarak gözümüze, yüreğimize monte edilmiş bir isim olarak hafızalarda yer alıyor.
Fakat Deniz Alayı karşısında 0,40′ lardan 0,70’lere genişleyip, 2’lerden 3,50’lere yükselen emsal oranları ile (halk dilinde 5 kat çıkabilir yere 10-12 kat çıkma iznidir) bir kere dikkatimi çeken en büyük olay oldu.
Neden büyük bir olay?
İskenderun’ da imar olayı olacaksa kanunen önce yeşil alan oranına ulaşılmalı. Ve neredeyse tüm belediyeler şahıslara ait kullanılmayan parsellerdeki yeşil alanı yüzdelik orandan gösterme gibi bir fırsatı kullanabiliyor.
Gelelim Ali Uysal’ın vekaleten almış olduğu o geniş alana.. Orası ticari alan olarak bir güzel değiştirildi mi? Orası parsel parsel iken ada olarak hazırlandı mı? Evet..
Orası dediğimiz yer Doğan Petrol iki yanı, arkası ve karşısı İskenderun’ a girişte yüksek yüksek binalar ile karşılaşacağımız ve ne hikmetse bitişik nizam mantığına zikzak görüntü oluşturacak. (Yani Ali Bey’in aldığı yerler 10-12 kat olup yan taraflar 3-5 kat kalacak bir oran derecesi)
Daha evvelden takip ettiğimiz ve Pazartesi günü meclisimizden geçmesi planlanan bu karar için bu gün fısıltı gazetesinden bize gelen bilgilere göre meclis üyeleri, işadamları ve Başkan Seyfi Dingil’in bir araya gelip uyum sağlanması konusunda toplantı yapmışlar.
Hayırlara vesile olsun..
Peki o mevzu bahis olan yani 3,50′ ye çıkartılan yerlerin hemen bitişiği neden 2,80’lerde kaldı? Tamamen duygusal soruyorum neden 2,80′ de kaldı? Yoksa orası hiçbir hayırsever İşadamımızın çemberine girmedi mi?
2,80’lik yere itiraz etmediler diye cevap gelebileceği için onu da açıklamak farz olmuştur. 2,80′ de kalan hak sahipleri itiraz edemez çünkü oranın hakkı olan oran 2,80’dir. Yani bir parsel sahibi itiraz etmesi için hak zararına uğraması gerekmektedir. Uğramadığı için itiraz edilmesi gerekmemektedir.
Yani misal verecek olursak bir çaya en fazla 2,80 şeker atılır denmiş ondan sonrası zararlıdır denmiş. Diğer çayın sahibi 3,50 şeker atmıştır. Yani birinin şeker uygun oranda yükseltilmiş, diğerinin şeker oranı bardağa göre fazla verilmiş!
Alın size şekeri bol şeffaf imar!
Pazartesi bu kent için vekil olacak, bu kent için siyaseten hizmet edecek her bireyi Meclise davet ediyorum. Çünkü hizmet sizin için buradan başlayacak! Bilmem anlatabildim mi?

imar

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here