Arsuz’da Sel Sonrasındaki Son Durum

0
783
IMG 3412
IMG 3412

IMG_3399

Arsuz’da meydana gelen sel felaketi nedeniyle, Hatay Vali Yardımcısı Bilal Bozdemir, Arsuz Kaymakamı Fatih Baysal, Arsuz Belediye Başkan Vekili Ali Kemal Güçlü ile Arsuz Belediye Başkan Yardımcıları Sedat Deveci ve Ali Yavuz’un inceleme ve tespit çalışmaları sonuçları aşağıdaki gibidir:

“ İlçemizde 17.10.2014 tarihi, saat: 13:00 sularında aşırı yağışların etkisiyle şehir merkezi ve bağlı mahallelerde sel ve su taşkınları yaşanmıştır.

1. Höyük Mahallesi’nde camide mahsur kalan 20 kişi itfaiye aracılığıyla tahliye edildi. Halen mahallede 3 iş makinesi müdahale için bekletilmektedir.
2. Arpagedik Mahallesi’nde tıkanan köprü açıldı. Yine bu mahallemizde mahsur kalan iki kişi kurtarıldı. 1 iş makinesi müdahale için bekletilmektedir. Yine bu mahallemizde okulda mahsur kalan 8 öğretmen ile 1 hizmetli kurtarılmıştır.
3. Konacık Mahallesi yolu açılmış olup, 3 iş makinesiyle yolu açma çalışmaları devam etmektedir.
4. Avcılarsuyu Mahallesi’nde mahsur kalan 2 kişi kurtarılmıştır.
5. Arpaçiftlik Mahallesi’nde mahsur kalan 8 kişi kendi imkânları ile kurtulmuştur.
6. Kale Mahallesi’nde sele kapılan bir kişi Orman İşletme Müdürlüğü personeli tarafından kurtarılıp, Tavşan Tepe mevkiinde bekletilmiştir. Daha sonra şahıs kalp sıkışması şikâyetinden dolayı helikopter vasıtasıyla İskenderun Devlet Hastanesi’ne sevkedilmiştir.
7. Arsuz Merkez Uluçınar Köprüsü’nde can ve mal güvenliği açısından trafik emniyetli bir şekilde verilmektedir.
8. Tatarlı Mahallesi’nde okulda mahsur kalan 9 öğretmen kurtarılmıştır.
9. Gözcüler-Höyük arasını bağlayan menfez kullanılmaz hale gelmiştir.

Hatay Büyükşehir Belediyesi, Devlet Su İşleri Bölge Müdürlüğü, HATSU Genel Müdürlüğü, İskenderun Belediyesi, Arsuz Belediyesi’ne ait iş makineleri ve İlçe Kaymakamlığı ve belediye tarafından özel şahıslardan temin edilen iş makineleri ile sel ve su baskını olan tüm mahallelerde müdahale ve tedbir amaçlı çalışmalar devam etmektedir. İlçe Emniyet Müdürlüğü, İlçe Jandarma Komutanlığı, AFAD ile belediye personeli güvenlik ve vatandaşı bilgilendirme amaçlı olay mahallelerinde bekletilmektedir.

IMG_3412 IMG_3410 IMG_3400 IMG_3399

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

five × two =