kösem-herkül

İskenderun Limanı’na 2012 yılında POPAX seferleri gerçekleştirmek üzere gelen 193 metre uzunluğundaki 33 bin grostonluk İngiltere bayraklı Aqua Hercules adlı gemi, şirketin alacaklıları tarafından bağlatılması üzerine 15 aydır İskenderun Körfezi açıklarında demir atmış halde bekliyor.

Körfezde mürettebatsız bekleyen geminin tehlike oluşturduğunu savunan çevreciler duruma tepki gösterdi.

İskenderun Limanı’na 2012 yılında POPAX seferleri gerçekleştirmek üzere gelen 193 metre uzunluğundaki 33 bin grostonluk gemi, şirketin alacaklıları tarafından bağlatılması üzerine 15 aydır İskenderun Körfezi açıklarında demir atmış halde bekliyor. 185 tır ile 320 yolcu kapasiteli dev gemide, 62 adet soğutuculu araç taşıma sistemi de bulunuyor.

İngiltere bayraklı Aqua Hercules adlı geminin 7’si Türk 37 mürettebatının ise şirketin alacaklarını ödemediği gerekçesiyle gemiyi terk ettiği öğrenildi. İskenderun Çevre Koruma Derneği Başkanı Barış Sönmez, söz konusu geminin kazaya yol açabileceğini belirterek duruma tepki gösterdi. Geminin bir an önce kaldırılması gerektiğini söyleyen Sönmez, şöyle devam etti: “Geminin gece lambası dahi yanmıyor. İskenderun Körfezi’nde çok sayıda liman, iskele, petrol dolum tesisi bulunmaktadır. Dörtyol BOTAŞ petrol boru hattı çıkışı, Yumurtalık BOTAŞ petrol boru hattı çıkışı bulunmaktadır. Bunun dışında Sugözü Termik Santrali kömür yükleme platformu bulunmaktadır. Bu yoğunluk doğal olarak İskenderun Körfezi üzerinde gemi trafiğini olağanüstü boyutlara getirmektedir. Çok sayıda tanker, konteyner gemisi, şilep ve balıkçı tekneleri körfez üzerinde hareket halinde. Bu nedenle mürettebatsız bir şekilde aylardır bekleyen bu gemiyle ilgili bir an önce çözüm bulunmalı.”dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

10 − six =