Screenshot_5

Basın toplantısının başında ülke genelinde devam eden gerilim ortamı nedeniyle kamuoyuna sağduyu çağrısı yapan Metin Önde, “Ben herkesi sağ duyuya davet ediyorum. Sokaklardan uzak durulmasını, kavgaya gürültüye girilmemesini istiyoruz. Bizim tavsiyemiz bu noktada.” Dedi.

Aynı zamanda 11 Ekim gününün Aleviler açısından çok büyük kutsal bir gün olan Ğadir Humm Bayramı olduğunu hatırlatan Metin Önde, “Bu vesile ile bütün Alevi kardeşlerimizin Ğadir Humm Bayramını kutluyorum.

Tabi Rabbim hepimize Hz. Ali gibi duruş nasip etsin diyorum. Çünkü Hz. Ali olmak kolay değil. Hz. Ali olmak inandığınız dava için ölüme yatabilmek demektir, ölüm yatağına girebilmek demektir. Allah hepimize öyle bir yürek öyle bir güç versin inşallah.” Dedi.

İsdemir işçisinin Çelik-İş Sendikası’nın yetkisini düşürdüğünü belirten Metin Önde, önümüzdeki süreçte yetki yeter sayısına ulaşıp İsdemir’de sosyal ve çalışma barışını sağlamak kararlılığında olduklarını söyledi.
İsdemir işçisinin hiçbir tehdide boyun eğmediğini ve yetki için Türk Metal Sendikası çatısı altında buluştuğuna dikkat çeken Önde, “Yetki geldi, geliyor.

Trenin tekeri patladı gibi safsatalara son vermek 24 Eylül tarihinde yetkisizliğin tescillendiğini, Çelik İş Sendikası’nın yetkisizliğini bildiren belgeyi açıklamak için buradayız. Ve Ali Cengiz oyunlarının sonuna gelmiş bulunmaktayız. Artık belgeler konuşuyor. Yetkisizlik belgesinde yazan 2 bin 760 sayısının içinde A personel, güvenlikçiler ve olmaması gereken bir sürü kişi var” diyerek açıklamasını yaptı.

Türk Metal Sendikası’na yapılan “Yetkisizlik için çalışıyorlar” suçlamalarına da yanıt veren Metin Önde, “Tabiki önce yetkisizlik için mücadele verdik. Önce Çelik İş’in yetkisin düşürüp daha sonra yetkiyi almak hedefimiz vardı. Ve bunu da her zaman açıkça ifade ettik. Mevcut hükümeti düşürmeden yeni hükümeti kuramazsınız. İsdemir’de yetkiyi alarak, Ali Cengiz Gül ve ekibinin bozduğu huzur, mutluluk ve çalışma barışını yeniden tesis etmek için çalışacağız” dedi.

İsdemir’deki güvenlik görevlilerinin 20 nolu işkoluna bağlı olduklarını ve Metal iş koluna üye olmalarının mümkün olmadığını belirten Türk Metal Sendikası İskenderun Bölge Temsilcisi Metin Önde, Çelik İş Sendikası’na üye yapılan güvenlik görevlilerinin yapılan sahtekarlıktan dolayı mahkeme yoluna gideceklerini ifade ettiklerini söyledi.

Yetkiyi aldıktan sonra İsdemir’de sendikal alanda demokratik dönemin başlayacağını belirten Metin Önde, yapılacak seçimlerde herkesin şube başkanlığına aday olabileceğine vurgu yaptı ve göreve talip herkese gerekli desteği vermeğe de hazır olduğunu söyledi.

 

Screenshot_4 Screenshot_3 Screenshot_2 Screenshot_5

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

1 × 1 =