isid-akcakale-nin-suriye-tarafini-ele-gecirdi-5535259_7301_o

İTSO Halil Şahin Meclis Salonu’nda düzenlenen toplantıya Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, Türk Irak İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy, Akdeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Bülent Aymen, İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Faik Bitlis katıldı. Toplantıda Ortadoğu’da yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle bölge ihracatçıları için yapılması gerekenler, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri konusunda sinevizyon destekli sunum yapıldı.

Toplantıya ev sahipliği yapan İskenderun Ticaret Ve Sanayi Odası (İTSO) adına Yönetim Kurulu Başkanı Levent Hakkı Yılmaz yaptığı açılış konuşmasında “Bugün burada çok önemli bir toplantıya ev sahipliği yapmanın onurunu yaşıyoruz. Bugün Ortadoğu’da yaşanan sorunların çözümü için konuklarımız çözüm önerilerini sunacaklar. Ben bu vesile ile tüm katılımcılara hoş geldiniz diyor, toplantının bölgemiz ve ülke ekonomisine önemli katkılar vermesini temenni ediyorum.” dedi.

EKİNCİ: IŞİD TERÖR ÖRGÜTÜ ÇELİK SEKTÖRÜNÜ SEKTEYE UĞRATTI

Çelik sektörünün Ortadoğu’da zor günler yaşadığına vurgu yapan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, şunları dile getirdi: “Ortadoğu’da yaşanan iç karışıklık, sınır komşularımızdaki iç savaş ve sınır kapılarında can güvenliğinin olmaması çelik ihracatını sekteye uğratmaktadır. Son aylarda ise IŞİD terör örgütünün Ortadoğu’da katliamlar yapması nedeniyle gerek çelik sektörü, gerekse nakliye sektörü, sınır kapılarından geçememektedir. Bu da ülke ekonomisine büyük darbe oluşturmaktadır.”

Çelik sektörünün en önemli pazarlarından biri olan İran pazarında yaşanan ambargo nedeniyle de sıkıntılı günler yaşadıklarını belirten Ekinci, “Çin, Fransa, Almanya gibi ülkeler İran pazarının kalkması için girişimlerde bulunuyor. Çin, çelikte Türkiye için önemli bir tehlike arz etmektedir.” dedi.

Ekinci, Irak pazarının durumuna da değinerek şunları söyledi: “Hala Irak’ta yaşanan hadisenin içerisinde bulunuyoruz ve bir neticelenme olmadığı gibi bakanlığımız ile ilgili güzel gelişmelerde oluyor. Ulaşım ile ilgili konular var. Bu sorunlar bölgenin ve ülkenin sorunudur. Bu sorunun çözümü için hepimiz el birliği ile mücadele edeceğiz. Özellikle K.Irak ve Kürt bölgesi, orta kısım ve güney kısımlarında Zaho ile ilgili yüklemelerimiz oluyordu ve bu yola alternatif yol olarak değişik alternatif yollar arıyoruz. Bölgemizin çelik ihracatının artması için bakanlık nezdinde de görüşmelerimiz olmaktadır. Ambargo nedeniyle Türkiye’nin Irak’a yaptığı ihracaat Haziran ayında yüzde 29,1 azalarak 1 milyar 51 milyon dolardan, 744 milyon 853 bin dolara geriledi. Geçen yılın aynı ayına göre ise ihracaat yüzde 19,3 azaldı. Bu ihracaatın azalmasında IŞİD terör örgütünün yaptığı eylemler ve şoförlerimizin can güvenliği olmadığı gerekçesiyle Ortadoğu ülkelerine gitmek istememelerinden kaynaklanmaktadır. İran-İrak Türkiye için çok önemli bir pazara sahiptir. Bu pazarı Amerika’ya kaptırmamak için Çelik İhracatçılar Birliği olarak yoğun çaba sarf ediyoruz ve hükümetimiz de bu konuda bizlere gerekli desteği vereceğine yürekten inanıyoruz.”

AKSOY: Irak ÇELİK SEKTÖRÜ İÇİN ÖNEMLİ BİR PAZAR

Toplantıda söz alan DEİK-İş Konseyi Başkanı Ercüment Aksoy ise şöyle konuştu: “Ortadoğu’da yaşanan olaylar hepimizi endişelendirmektedir. Irak ile ihracatımızda gözle görülür bir azalma olduğunu tespit ediyoruz. Buna göre ihracatta yüzde 47’lere kadar düşüş olduğunu söyleyebilirim. Tabi yaşanan bu olumsuzlukların başında ise işid Terör örgütünün bölgede yaptığı faaliyetler ve vahşet iş adamlarımızın ve çelik sektörünün şevkini kırmaktadır. Tüm bu olumsuzluklara rağmen gelecekten umutluyuz ve Ortadoğu Çelik sektörü açısından önemli bir pazara sahiptir. Bu pazarı kaybetmemek adına, güç birliği oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Temennimiz Ortadoğu’daki iç savaşların bir an önce sona ermesi, sınır kapılarımızın daha aktif ve sağlıklı çalışması, yoğunlukların azalması temel dileklerimiz arasında yer almaktadır.”

Toplantıya katılan Akdeniz İhracatçılar Birliği (AKİB) Başkanı Bülent Aymen de “Ortadoğu ve Irak pazarında yaşanan olumsuzlukların geçici olmasını temenni ediyoruz. IŞİD terör örgütünün bölgede hakimiyetini kaybetmesi ve sınırlarımızdaki bu karışıklıkların giderilmesi ile Türkiye’nin Irak ve İran pazarında daha fazla söz sahibi olacağı kanaatindeyim.” değerlendirmesinde bulundu.

Aymen, Irak’daki problemlerin başlıcayaş sebze meyve ve çelik sektörü ihracatında olduğunu hatırlatarak, şu bilgileri verdi: “Sadece Irak ile değil bizim komşu ülkelerle ilgili daha doğrusu Hatay’ı, İskenderun’u ilgilendiren sorunlar ile ilgili bilgi vermek istiyorum. Geçen yıl 12 milyar dolarlık ihracat var. 2008 krizinde bize krizi hissettirmeyen ülkelerden biridir. Bu bakımdan biz ihracatımızda çok düşüş olmadan sadece 2009’da yüzde 10’luk bir düşüş oldu ve daha sonra tekrar 155 milyar dolarlık bir ihracat seviyesini yakaladık ve bunun nedeni de Avrupa değil, Ortadoğu’daki, Irak’taki ihracat pazarımızı artırmamızdı. Mısır, çelik sektörünü ayakta tutan ülkelerdi. Daha sonra Mısır’da başlayan Arap gerginliği ihracatımızı etkiledi. Sadece geçtiğimiz yıl 2013 yılı ilk yedi ay döneminde Mısır’da ihracatta yüzde 13 düşüş yaşandı. Libya’da karışıklıklardan dolayı yüzde 18’lik düşüş ve İsrail’de ise yüzde 9’luk bir düşüş meydana geldi. Bunların nedeni siyasi gerginlikler, iki ülke arasındaki siyasi gerginliklerin olması ihracatımızı düşürdü. Yüzümüzü güldüren tek ülke, savaş olmasına rağmen Suriye’ye yüzde 83’lük bir ihracat artışı olduğunu görmekteyiz. Temennimiz tüm Ortadoğu ve sınır komşularımız ile ihracatımızı ve siyasi ilişkilerimizi artırmaktır.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here