belen baskan5
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, basın mensuplarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Belediyenin 4 aylık çalışmalarını anlatan Başkan Vurucu, “Belediye Başkanlığı görevimizi 72.5 milyon gibi çok ciddi bir borç yükü ve sorunlar yumağı ile devraldık. Belen Belediyesi’nin Hatay genelinde bulunan ilçeler içerisinde yaklaşık 8 belediyeden daha fazla borcu bulunuyor. Eski yönetim döneminde belediye 50 milyon borçlanmış. Ama bu paranın karşılığı yok. 15 milyon lira karşılığında arsa satışı yapılmış, kayıtlarda bu paranın nereye harcandığı görünmüyor. Dört ayrı dosya halinde savcılığa başvurduk” dedi.

‘ASLANTAŞ’IN SÖZÜNÜ ALDIK’
Başkan Vurucu konuşmasının devamında, “Hatay’ımızın Büyükşehir olması nedeniyle bize bağlı olan tüm köylerimiz mahallemiz konumuna geçmiş bulunmaktadır. Dolayısıyla 197 kilometrelik yüzölçümün tamamına hizmet götürme durumumuz ortaya çıkmıştır. Düşünün ki 50 kilometre uzaklıktaki Bakras köyüne hizmet verme durumundayız. Bunun zorluklarını hepiniz takdir edersiniz. Tüm bunlara rağmen borç edebiyatı yapmak yerine seçim öncesi verdiğimiz vaatlere bir bir başlamış bulunmaktayız” diyerek şöyle konuştu;
“İlk olarak eskiyen, paslanan ve ömrünü dolduran görevini yapmaktan tamamen uzaklaşmış olan su şebekelerinin yol açtığı % 60’a varan su kaçaklarına neden olduğundan değişme zorunluluğu doğmuştur. Ancak suyun kullanımı ve hakkı Büyükşehir bünyesindeki Hatsu’ya geçtiğinden sıkıntılı bir süreçle karşı karşıya kalmış bulunmaktayız. Fakat bu bize elimizi kolumuzu bağlama hakkını vermediği için tüm imkanları zoralayarak Muhlisali Mahallesi Kurtuluş caddesinde 2200 metre ana su hattını döşeyerek su sıkıntısını büyük ölçüde hafiflettik. Aynı zamanda öncelikli olarak Büyükşehir’e Belenimizin içme suyu şebekesinin proje ve ihalesini ilk sıraya aldırdık. Hatsu 2014 yılı bütçesine 6 milyon TL’lik bütçe koydurduk. Aslantaş suyunun Belen’e getirilmesiyle ilgili Devlet Su işlerinin içme suyu daire başkanlığına yazılı talebimizi ilettik. Yakın zamanda ziyaretimize gelen Orman ve Su işleri Bakanımız Veysel Eroğlu’ndan hem Aslantaş suyu hem de Belen içerisindeki 2 adet büyük derenin kapatılmasının ile ilgili sözünü almış bulunmaktayız. Gerekli projeleri dosya halinde Sayın Bakanımıza da ilettik.”
belen baskan6
‘ÇOK ÖNEMLİ PROJELERİMİZ VAR’
Belen Belediye Başkanı Adnan Vurucu, “Bana göre insanımızın düzgün parke döşenmiş yollarda yürümek ve belediye hizmetleri almak ne kadar hakkı ise ruhunun maneviyatla doldurulması, sosyalleşmesi de bir o kadar hakkıdır” diyerek, “İşte bu yüzden, bu yıl birincisini düzenlediğimiz ramazan etkiliğimizi geleneksel hale getirip her yıl daha geniş katılımla sürdürmeyi amaçlıyoruz. Aynı zamanda ramazan etkinlikleri kapsamında Ramazan ayı içerisinde şu an mahallemiz olan köylerimizde iftar yemekleri vererek halkımızla buluştuk. Yine ramazan etkinlikleri kapsamında hayırsever iş adamlarımızın katkıları ve bütçemizin elverdiği ölçüde ihtiyaç sahiplerine 2000 paket erzak dağıtımı yaptık. Seçim öncesi en önemli vaadlerimizden biri olan her mahalleye bir park projemizi Halilbey mahallemizden başlattık. Şu an yapımı devam eden parkımız yaklaşık 1 ay içerisinde halkımızın hizmetine sunulacaktır. Muhtelif mahallelerimize ihtiyaç dahilinde 700 metre kare taş döşemeli istinad duvarları yapılmıştır. Sarımazı, İssume ve Muhlisali mahallelerimizde 10500 metrekare kilitli parke taşı döşemesi yapılmıştır. Büyükşehir belediyesi bünyesinde yapılacak hizmetler için genel bütçeden 6 milyon TL ayırdık. Bu bütçe içerisinde 25 km sathi asfalt kaplama, 8000 ton sıcak asfalt, kilitli parke taşı ve sanat yapıları(istinat duvar, menfez vs.) yapılacaktır. Şu ana kadar sadece Atik köy bağlantı yoluna 1524 metre satih asfalt kaplama ve Güzelyayla köy bağlantı yoluna 1033 metre satih asfalt kaplama yapılmıştır. Yıl sonuna kadar yapılması planlanan hizmetler titizlikle takip edilmektedir” açıklamasında bulundu.

‘DEVLET HASTANESİ İÇİN DOSYA VERDİK’
Başkan Vurucu, Halilbey mahallesi arasında ormandan tahsisi alınmış arazi üzerinde tam teşekküllü Devlet Hastanesi’nin yapımı için Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’na dosya sunulduğunu açıkladı. Başkan Vurucu, Milli Eğitim Bakanımız Nabi Avcı’nın Belen’e ziyareti sırasında Fakülte, Anadolu Lisesi ve İmam hatip okulu yapımı ile ilgili görüşmelerde bulunduk. İlk etapta ormandan yer tahsis izni alınmış olan İmam Hatip Okulunun Belediye Meclisinde imar tadilat kararının da alınmak suretiyle başlatma müjdesini verebiliriz. Anadolu Lisesi için de otoban girişinde bulunan belediye hizmet alanı tarafımızdan tahsis edilerek yapımı başlatılacaktır. Fakülte için ise, daha önce hastane için ormandan yer tahsisi yapılmış olan alan üzerinde yapılmak için söz almış bulunmaktayız” dedi.

ENVİTEC HACİZ GÖNDERDİ
Başkan Vurucu konuşmasının devamında, “Temizlik hizmeti vermekten uzak durumda olan temizlik araçlarımız ın yerine yeni 1000 adet Çöp konteynırı, 2 adet Su arazözü, 4 adet Yeni Çöp arabası, 1 adet yol süpürme aracı almak için Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın İdris Gülüce’ye Ankara’da makamında resmi talebimizi ilettik. Önümüzdeki günlerde sonuçlanmasını beklemekteyiz. Bu gelecek olan araçlarla birlikte İlçemiz daha modern ve çağdaş bir temizlik hizmeti alacaktır” diye konuştu. Ancak, Envitec’e geçmiş dönemden kalan 1 milyon lira borçtan ötürü belediyeye haciz geldiğini aktaran Başkan Vurucu, “4 yıl neden beklediler?” diyerek, firmaya tepki gösterdi.

‘KENTSEL DÖNÜŞÜME BAŞLIYORUZ’
Belen İlçe merkezinde bulunan Abdurrahman Paşa civarındaki alana çok amaçlı kültür merkezi, düğün salonu, aile çay bahçesi, spor kompleksi, kapalı semt pazarı ve otopark projesini hayata geçireceklerini söyleyen Başkan Vurucu, “Bu konuda proje çalışmamız devam etmektedir. Kentsel dönüşüm projemiz başlangıç olarak bakras ve şenbük mahallemizden başlatılacaktır. 1000 konutluk TOKİ ile ilgili yer konusu çözülmekte olup resmi işlemler devam etmektedir. Belediyemizce eski döneme ait araştırılan şüpheli konulardan dördünün hukuki işlemleri başlatılmış olup kaybolan 4 adet büyük su motoru ile ilgili konu savcılığa intikal etmiş olup sırasıyla diğer davalarda savcılığa intikal edecektir. Bu kadar kısa sürede yaptığımız hizmetler göz önünde bulundurulduğunda önümüzdeki süre içerisinde bölge milletvekillerimiz ve eski bakanımız Sayın Sadullah Ergin’in de destekleriyle Belen hak ettiği hizmetleri alacaktır. Belen’de yaşayan vatandaşlarımızdan hangi partiye mensup olursa olsun herkesin başkanı olarak eşit hizmetten yana olacağımızın bilinmesini isterim. Vizyonumuz ayrıcılık değil, birleştiriciliktir. Hedefimiz doğrudan ve haklıdan yana olmaktır” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eighteen + 4 =