ihracat
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Temmuz ayında ihracat aynı seviyede kalarak 12 milyar 539 milyon dolar oldu. En fazla ihracat yapan ilk 10 ilimiz arasında Temmuz ayında ihracatını en fazla artıran ilimiz yüzde 33 artışla Hatay oldu. Hatay’ı yüzde 16 artışla Sakarya, yüzde 4 artışla İstanbul ve yüzde 1 artışla Manisa takip etti. Ankara’nın ve Kocaeli’nin ihracatı yüzde 1, Denizli’nin yüzde 2, İzmir’in yüzde 5, Bursa’nın yüzde 7, Gaziantep’in ihracatı yüzde 18 düşüş kaydetti.”

BAYRAM VE IRAK YÜZÜNDEN ARTMADI
Açıklamada şu bilgiler verildi: “Eğer bayramda işgünü farkı olmasaydı artış rakamı 12,4 puan, Irak’a ihracatımız geçen seneki seviyesinde devam etseydi artış rakamı ek 3,9 puan daha fazla olacaktı. Ancak bizler Irak’ta yaşanan sıkıntıların geçici olduğuna ve gerek Avrupa Birliği’ne ihracatımızdaki güçlü artış ile gerekse yeni hedef pazarlarımızdaki performanslarımızla, Irak gibi önemli bir pazarımızda yaşanan gelişmelerin etkisini en az şekilde hissedeceğimize ve bu sıkıntıların bizi yavaşlatsa bile hedeflerimiz yolunda asla durduramayacağına inanıyoruz. Bayram sebebiyle işgünü eksiği haricinde düşünüldüğünde, iş günü bazında ihracat yüzde 12 arttı. Zira bayram etkisi hissedilmeden önceki son Cumartesi akşamına kadar günlük ihracat artışı yüzde 12.4 mertebesindeydi.

İHRACAT ARTIŞINDA ÖNE ÇIKAN ÜLKELER
Temmuz ayında Peru’ya ihracatımız yüzde 314, Malezya’ya yüzde 123, Norveç’e yüzde 110, Angola’ya yüzde 99, Gana’ya yüzde 86, İrlanda’ya yüzde 85, Kuveyt’e yüzde 83 arttı. Temmuz ayında Ab’ye ihracatımız yüzde 11 artarken, Kuzey Amerika’ya yüzde 12 ve Uzakdoğu’ya yüzde 10 ihracat artışı yakaladık. Temmuz ayında Ortadoğu’ya ihracatımız yüzde 18, Afrika’ya yüzde 10 geriledi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

eight + 15 =