egitimsen
Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, Paşa Karaca Öğretmen Anadolu Lisesinin, Anadolu İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesine tepki gösterdi. Ünsal, dönüşümün öğrenci ihtiyacına göre yapılmadığının altını çizdi.
Eğitim-Sen İskenderun Şube Başkanı Mustafa Ünsal, “8. sınıfı bitirmiş olan yüzlerce öğrenci açık lise kapılarında beklediği böylesi bir dönemde eğer bir dönüşüm yapılacaksa bunun Anadolu Lisesi’nden yana kullanılması gerektiği düşüncesindeyiz. Bu konuda da bir çalışma yapılacaksa bu çalışmanın 31 Temmuz’da başlayacak olan TEOG tercihleri öncesinde yapılmasını istiyoruz. Burada bu durumdan rahatsız olan okul çalışanı, okul aile birliği bu okulun dönüşmeden görüşleri sorulmamasından, okulun İmam Hatip Lisesine dönüştürülmesinden rahatsız olup, geçen hafta sonu milli eğitim şube müdürlüğünü bu rahatsızlıklarını dile getirdiler” dedi.
Dünyanın pek çok ülkesinde her biri kendi alanında uzmanlaşmış olan okul türlerine gereken önem verilirken, Türkiye eğitim sistemi içinde her dönem özel bir yeri olmuş olan Anadolu öğretmen liselerinin kapatılmak istendiğine işaret eden Ünsal, “Okul çeşitliliğini eğitim sisteminin bir zenginliği ve eğitimin niteliğinin artması için bir fırsat olarak görmek yerine, okul türlerini hızla azaltıp, eğitimde ‘Tek tipleşme’yi ön plana alan bir uygulamanın doğrudan bir dayatma şeklinde hayata geçirilmek istenmesi kabul edilemez. Eğitim Sen olarak, 166 yıllık köklü bir geleneğe sahip olan ve öğretmen yetiştirme sisteminde yaşanan bütün eksikliklere rağmen, nitelikli öğretmen yetiştirme sürecinin önemli bir parçası olan öğretmen liselerinin kapatılması kararının yeniden gözden geçirilmesini ve geri alınmasını talep ediyoruz. Milli Eğitim Bakanlığı okul türlerini azaltarak eğitim sistemi içinde uzmanlaşma açısından önem taşıyan okullar içindeki farklılık ve çeşitlilikten rahatsız olmamalı, eğitimin niteliğine somut katkı yapan okulları kapatma politikasını yeniden gözden geçirmelidir” dedi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

13 − 8 =