Tezhip sanatseverlerle buluştu

tezhip (1)
Geleneksel Osmanlı sanatlarının temel taşı olan tezhip, Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün düzenlediği sergiyle İskenderun’da sanatseverlerle buluştu. Hatay Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü bünyesinde tezhip kursu gören 19 kursiyerin imzasını attığı nadide çalışmalar, ünlü tezhip sanatçısı Süreyya Alper’in gözetiminde yapıldı. İskenderun Belediyesi 1 Nolu Sosyal Tesisinde sanatseverlerle buluşan serginin açılışına Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz eşi ile katıldı.

KÜLTÜRÜMÜZÜ YANSITMAK GELECEĞE KÖPRÜ KURMAK DEMEKTİR
Hatay’da insanlığın ortak kültür hazinesinin var olduğunu ifade eden İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit; “kültürümüzü çağımızda, günümüzde yaşatmak ve geleceğe nakletmek konusunda Hatay Valiliğimiz ciddi bir gayret göstermiştir. Miras olan kültürümüzü bugün yansıtmak geleceğe köprü kurmak demektir” dedi.

SANATSEVERLERE TÜM İMKÂNLARI SERGİLEYECEĞİZ
Kaymakam Özyiğit’in ardından, böyle bir sergiye ev sahipliği yapmaktan ötürü duyduğu memnuniyeti dile getiren İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil’de İskenderun’un yalnız sanayi de değil kültür anlamında da çok iyi gelebilmesi için sanatseverlere tüm imkânların verileceğini söyledi.

KÜLTÜRÜMÜZ OLMAZSA, BİZ OLMAKTAN ÇIKARIZ
Başkan Seyfi Dingil’in konuşmalarından sonra tezhip sanatının Türk süsleme sanatlarında bir kültür olduğuna vurgu yapan Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ise; “maddi ve manevi değerlerimizin bütünü kültürümüzü yansıtır. Yüzlerce yıllık medeniyet yürüyüşümüzde kimliğimizi oluşturan unsurlardır kültürümüz. Kültürel değerlerimiz olmazsa bizler biz olmaktan çıkarız” dedi. Konuşmalarının ardından 19 Kursiyere başarı belgeleri Vali Lekesiz, İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, İskenderun Belediye Başkanı Seyfi Dingil ve Hatay Milli Eğitim Müdürü Kemal Karahan tarafından takdim edildi.
Sergiye ayrıca, Hatay MÜSİAD ve İskenderun OSB Başkanı M. Fatih Tosyalı, İTSO Başkanı Levent Yılmaz, İTSO Meclis Başkanı Servet Uğutmen, İSSİAD Başkanı Recep Atakaş, DTO Başkanı Bülent Kavsak, İSGİAD Başkanı Gökhen Gökten, Milli Eğitim Müdürü Ahmet Güven ve çok sayıda davetli katıldı.
tezhip (4)

tezhip (5)

tezhip (6)

tezhip (9)

tezhip (10)

tezhip

tezhip9

Önceki İçerikBaşkan Çöloğlu, esnafı uyardı; “Hijyen belgesi için son gün 5 Temmuz”
Sonraki İçerikGönül Dostu Uğur Fırat’tan, Vali Lekesiz’e plaket; “Esnaf şehrin kalbidir”