konsolos6
Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz, Romanya-İskenderun Fahri Konsolosluğu’nun açılış törenine katıldı. İskenderun Tayfur Sökmen Bulvarı’nda gerçekleşen açılış töreninde konuşan Vali Lekesiz, Türkiye’nin Romanya ile tarihten gelen çok güçlü sosyal, kültürel ve ekonomik ilişkileri olduğunu ifade ederek, Romanya-İskenderun Fahri Konsolosluğu’nun açılmasının iki ülke arasındaki güçlü bağların daha da pekişmesine katkı sunacağını söyledi.
Türkiye ile Romanya arasında 2012 yılında yaklaşık 5,7 milyar dolar iş hacmi varken 2013 yılı sonunda bu rakamın 6,2 milyar dolara çıktığını, öte yandan Romanya’dan Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısının yıllık ortalama 400 bin olduğunu kaydeden Vali Lekesiz, “İlimizden Romanya’ya ise yıllık yaklaşık 75 milyon dolarlık bir ihracat mevcut. Her uzun yolculuk küçük bir adımla başlar. Zaten Romanya ile aramızda var olan güçlü ve yoğun ilişkinin, bu tür organizasyonlarla beraber daha da yoğunlaşacağını tahmin ve temenni ediyorum” diye konuştu. Hatay’ın; Türkiye’nin zenginliğine zenginlik katan bir il olduğunu vurgulayan Lekesiz, “Hatay’ın yaslandığı ve büyük potansiyeli olan sektörler “5T” diye adlandırdığımız teknoloji, tarım, taşımacılık, turizm ve ticarettir. Bugün Romanya ile sadece ticari ilişkilerimiz olabilir ama diğer başlıklar altında da karşılıklı işbirliğimizi daha da yoğunlaştırabiliriz. Hatay, insanlığın ortak macerasının yaşandığı çok özel bir coğrafya. Bu coğrafyada Romanyalı dostlarımızı misafir etmekten memnuniyet duyarız” dedi. Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Radu Onofrei de Türkiye ile Romanya arasında tarihten gelen köklü kardeşlik bağlarının olduğunu ifade ederek, “Bu duruma katkıda bulunduğu için konsolosumuza çok teşekkür ederiz. Bu açılışla gerçekten çok keskin bir mesaj vermekteyiz, asıl amacımız iletişim ve işbirliğinin ne kadar ötesinde olduğumuzu göstermektir” dedi. Romanya-İskenderun Fahri Konsolosu Faruk Rende ise, “Türkiye ve Romanya arasındaki bu yakın diyaloğun ve işbirliğinin sürdürülmesi iki ülkenin yararına olduğu kadar, bölgemizde barış, istikrar ve refahın pekiştirilmesine de katkı sağlayacaktır. Bu bakımdan işbirliğimizi her alanda artırarak sürdürmeyi arzu ediyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından kurdele kesilerek Romanya-İskenderun Fahri Konsolosluğu açıldı. Törene; İskenderun Kaymakamı H. Hasan Özyiğit, Payas Kaymakamı İrfan Demiröz, CHP PM Üyesi Nihat Matkap, MÜSİAD Hatay Şube ve İskenderun OSB Başkanı Fatih Tosyalı, CHP İlçe Başkanı Dr. Süleyman Uyar ve çok sayıda işadamı katıldı.
konsolos2

konsolos3

konsolos4

konsolos5

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here

4 × five =