Bu köy Avrupa Birliği’ne girdi

litvanya
Bundan 30 yıl öncesine kadar erkek çocuklarının ilkokuldan sonra köyde çoban ya da sanayide tamirci çırağı olduğu, kız çocuklarının ise tarlaya tarım işçisi olarak gönderildiği İskenderun’un Suçıkağı (Sakıt) köyünün çocukları artık Avrupa yolunda. Okullaşma oranının hızla artığı Suçıkağı Köyü’nde öğrenciler artık proje hazırlayarak Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gidiyor. Tüm giderleri Avrupa Komisyonu tarafından karşılanan Comenius Projesi kapsamında, AB ülkelerinin öğrencileri de Suçıkağı Köyü’ne geliyor.

YAĞMUR ÜLKESİ LİTVANYA’YA UÇTULAR
Türkiye koordinatörlüğünü Suçıkağı Paşa Karaca Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Hanefi Zobar´ın üstlendiği “Türk ve Litvanyalı Öğrenciler Kültürel Halı Dokuyor” projesinin Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından onaylanmasının ardından, 13 yedinci sınıf öğrencisi Litvanya’ya uçtu. Öğrenciler, Litvanca’da ‘yağmur’ anlamına gelen ‘yağmur ülkesi’ne yanlarında arkadaşlarına ve ailelerine vermek üzere Hatay’ın yerel kültürüne özgü hediyeler götürdüler. Şirin kuzey Avrupa ülkesi Litvanya’ya hareketinden önce Atatürk Havalimanı’nda proje hakkında bilgi veren Hanefi Zobar şunları söyledi: “Projemizin amacı öğrencilerimiz ve kurumlarımız arasında işbirliği ile öğrenciler arasında kültürel farkındalığı arttırmak ve iletişim yoluyla aslında farklı olduğunu düşündüğümüz kültürlerin birbirlerine ne kadar benzer olduğunu göstermek. Projemizin iki yıl sürecek aktivite programı boyunca öğrencilerimize önce Türkçe ve Litvanyaca dersi verilecek daha sonra dil öğrenimi, yerel danslar, yemek tarifleri, milli ve dini bayramlar, çağdaş çocuk edebiyatı ile desteklenecek. Bu amaçla Suçıkağı Köyü Ortaokulu’ndan 13 öğrencimizle 12 gün süreyle Litvanya´yı ziyaret ediyoruz.”

LİTVANYALI ÖĞRETMENLER HAVAALANINDA KARŞILADI
Litvanya’nın başkenti Vilnus’a inen öğrencileri projenin Litvanya Koordinatörü Loreta Vaiciuliene ve Litvanyalı öğretmenler karşıladı. Öğrenciler daha sonra, Girkalnis Kasabası’na giderek onların gelişini yağmur altında bekleyen ailelerle buluştu. Suçıkağı Köyü çocukları şimdi de Erasmus Programı kapsamında başvurusu yapılan, Türkiye, Litvanya, Danimarka, Polonya, Romanya ortaklığıyla gerçekleşecek olan “Avrupa Kitap Okuyor” projesi için çalışıyor. Proje, Avrupa Komisyonu ve Türk Ulusal Ajansı tarafından destek görürse 2 yıl boyunca okullarda kitap okumaya yönelik sıradışı çalışmalar yapılacak.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here