Vali Lekesiz St.Pierre Kilisesi’nde İncelemelerde Bulundu

Hatay Valisi Sayın M. Celalettin Lekesiz, 17 Mayıs 2014 Cumartesi günü, ilimizin önemli kültürel değerlerinden olan, ilk mağara kilise olma özelliğini taşıyan St. Pierre Kilisesi’nde incelemelerde bulundu.

Vali Yardımcısı Fahrettin Göncü, İl Özel İdaresi eski Genel Sekreteri Muhittin Şahin, İl Kültür ve Turizm Müdür Vekili Ümmühan Eryurt, Antakya Arkeoloji Müzesi Müdürü Nilüfer Sezgin ve restorasyon işini üstlenen özel firmanın temsilcilerinin de katıldığı incelemelerde Vali Lekesiz, devam eden çalışmalarda gelinen son durum hakkında bilgi aldı.

İlimizin; sayısız değerlere sahip, insanlığın ortak macerasının yaşandığı önemli bir merkez olduğunu ifade ederek, bunlardan bir tanesinin de, özelde Hıristiyan vatandaşlarımızın genelde insanlığın ortak tarihinde özel rol oynamış önemli değerlerden, kültür varlıklarımızdan bir tanesi olan St.Pierre Kilisesi olduğunu ifade eden Lekesiz, St. Pierre Kilisesi’nin fiziksel şartlarının, tarihi önemi ile mütenasip olmadığını, bu kapsamda devam eden restorasyon çalışmalarıyla birlikte tüm eksikliklerinin giderileceğini söyledi.

Restorasyon sonrasında Kilisede; araç park yeri, insanların yorulmadan ulaşımını sağlayacak ahşap yürüyüş mekanları, karşılama ünitesi, engelli vatandaşlarımızın ziyaret mekanına kadar taşınabileceği düzenekler, ziyaretçilere insanlık tarihinde özel bir yere sahip olan söz konusu mekanı anlatan belgesel sunumları, mağara içi aydınlatma sistemi, ahşap satış üniteleri, oturma bankları yer alacak.6

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here