İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş mahkeme kararıyla konuştu

berberler odası (2)
‘Yasal tarife dışında hareket etmek etiğe ve esnaflığa yakışmaz’

İskenderun’da da uzun süreden beri haksız rekabete yol açan promosyon ile ilgili bir açıklama yapan İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Nurettin Tabaş, “Promosyon ile ilgili İstanbul’da açılan davada mahkeme İstanbul Odamızı haklı buldu ve davayı kazandı. Şu anda federasyondan gelecek genelge ile birlikte İskenderun’da da bu şekilde promosyonlara izin verilmeyek” dedi.
Bazı berber esnafının ahilik kültürüne de yakışmayacak bir tutum içerisine girip, haksız rekabet oluşturulduğunu dile getiren İskenderun Berberler ve Kuaförler Odası Başkanı Tabaş,
“Kentimizde de bildiğiniz üzere uzun süre promosyon konusunda oda olarak mücadele verdik. Bu konuda İstanbul Erkek Berberleri Usta ve Kalfaları Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın promosyon yapan üyesi hakkında savcılığa yaptığı başvuru sonucu yapılan duruşma sonunda, ‘resmi fiyat tarifesi altında kalan ve devamlılık arz eden fiyat uygulamasının haksız rekabet teşkil ettiğinin tespiti ile fiyat pankart ve levhalarının kaldırılmak suretiyle haksız rekabetin önlenmesine karar verilmiştir’ denildi. Bu kararında temiz yolu yok. Şuanda da İskenderun’da bu şekilde haksız rekabete yol açan esnafımız için federasyonumuzun göndereceği genelgeyi bekliyoruz. Genelgenin gelmesi ile pankart ve levha asılmaması için kaymakamlık, belediye ve emniyete başvuracağız” dedi.
Bu şekilde hareket eden esnafın diğer esnaf arkadaşlarına haksızlık ettiğinin de altını çizen Başkan Tabaş, “Yasal olarak kendilerine belirtilen bir tarife var. Bu tarife dışında hareket etmek etiğe ve esnaflığa yakışmamaktadır” diye konuştu.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here