Süleyman Uyar; ‘Üç kızıl karanfilin suçu bağımsız bir Türkiye’yi savunmaktı’

chp uyar
CHP İskenderun İlçe Başkanı Dr. Süleyman Uyar, ‘Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ı idam edilişlerinin 42. yıldönümünde andı.
Uyar açıklamasında, “6 Mayıs 1972 günü sabaha karşı egemen güçler tarafından idam edilen 3 yiğit halk çocuğunun katledilişinin üzerinden tam 42 yıl geçti. Üç kızıl karanfil 6 Mayıs sabahı dar ağacında katledilirken, faşizme inat bugünün ülkemizin devrimci kuşağı yeni nesillerine onların isimlerini vererek çoğalıyorlar” dedi. Açıklama şöyle;
Suçları bağımsız bir Türkiye’yi savunmaktı. O dönem Denizlerin tam bağımsız Türkiye uğruna verdikleri mücadele nedeniyle onların idamına el kaldıran parlamentodaki meclis üyelerini kınıyorum. Haksız yere verilen bu idam kararı gün geçtikçe vicdanlarda daha çok yer etmeye başladı. Vatandaşımız bu konuda daha duyarlı hale geldi. Bizler bu tür anmalara daha çok yer vererek toplumda farkındalık yaratmaya çalışıyoruz. Hiçbir günahı olmayan ve halkın bağımsızlığı için mücadele veren devrimci gençlere o gün idam kararı verenler, özgürlük ve tam bağımsız Türkiye mücadelelerini göremeyecek kadar gözleri kararmıştı. Bir döneme damgasını vuran ve tam bağımsız Türkiye için canlarını ortaya koyan, hayatlarının baharında asılan bu devrim şehitlerimizi unutturmamak için elimizden geleni yapacağız. Ruhları şad olsun.”

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here