Mehmet Çardak; “CHP Hatay örgütü toptan istifa etmelidir”

mehmet çardak
CHP İskenderun Belediye Başkan aday adaylarından Mehmet Çardak, 30 Mart yerel seçimlerinin ardından genel çerçevede bir değerlendirme yaptı. Bu seçimde CHP’nin en önemli bir seçimi daha kaybettiğini, kaset siyasetinden medet uman CHP’nin yine halktan yeterince desteği bulamadığını söyledi. Yine gergin bir seçimin sona erdiğini ve bu seçimin kimin kazandığından çok kimin kaybettiğini gösterdiğinin altını çizen Çardak, CHP’nin Türkiye’nin kaderini değiştirebilecek önemdeki seçimin yine mağlubu olduğunu ifade etti.

CHP NEDEN KAYBEDİYOR?
CHP İskenderun Belediye Başkan aday adaylarından Mehmet Çardak yaptığı değerlendirmelerde CHP’nin neden kaybettiğinin de bir analizini yaptı ve şu görüşlere yer verdi; “CHP, hangi koşulda olursa olsun, adaylarını önseçimle belirlemesi gibi parti içi demokrasiyi hâkim kılacak uygulamalar yerine sağ tabandan oy alarak başarılı olma sevdasıyla merkezden aday atama yöntemini benimsedi. Gözler önüne serilmiş bunca yolsuzluğu, hırsızlığı, pisliği, hatta din ile dalga geçilmesini bile halka doğru bir dille anlatamadı. Büyükşehirler başta olmak üzere meydanlarda halkın karşısına gerçekleştirilebilir projelerlerle çıkamadı. Parti ilkelerinin de yeteri kadar sahiplenilmemesi gibi nedenlerle büyük bir fırsatı daha teperek bu seçimi de kaybetti. CHP oylarında görülen kısmi artışlar, CHP oylarındaki artışlardan değil, MHP desteğinden gelen oylardır. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı ve gelecek yılda da genel seçimler var. CHP’de biran önce özeleştiri yapılarak; üst yönetim başta olmak üzere hata yapanların bedelini ödemesi, yeniden yapılanmada öncelikle üye yapısının sağlıklı bir şekle getirilmesi, partinin gerçek eksenine oturtulması, politikaların ve projelerin parti ilkelerine uygun olarak belirlenmesi kaçınılmaz bir zorunluluktur.”

CHP BÜYÜKŞEHİR’İ CHP-MHP KOALİSYONUYLA KAZANABİLMİŞTİR
CHP’nin Hatay Büyükşehir Belediyesi’ni MHP koalisyonu sayesinde ancak kazanabildiğine dikkati çeken Çardak, “Halkın CHP’ye verdiği görev, ülkenin geleceğinden sorumlu olmaktır. Bu da paydayı büyüterek olur ama CHP Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimini CHP-AKP-MHP koalisyonu sayesinde kazanabilmiştir. Hatay ilçelerinden sadece Arsuz, Samandağ ve Defne Belediye Başkanlıkları kazanılmıştır. CHP, maalesef yanlış politikalar yüzünden İskenderun Belediyesi’ni AKP’ye kaptırmıştır. Kim ne derse desin, CHP örgütü Hatay’da halka açılamamıştır. AKP’nin yanlış Suriye politikasını bile halka doğru sözcüklerle anlatılamamıştır. Aslında CHP, Hatay milletvekillerinin sorumsuz eylemleri ve söylemleri yüzünden 12 ilçede varlık gösterememiştir. CHP, Suriye politikasına dair görüşlerini netleştirememiş ve bölge halkına barış vaat edememiştir. Bu yüzden de Mersin – Mardin hattında hiçbir sınır ilinde kayda değer oy alamamıştır” şeklinde ifadelere yer verdi.

Önceki İçerikİşte sandığa yansıyan son rakamlar
Sonraki İçerikTÜRK METAL 1 MAYIS’TA YETKİ SAYISINI AÇIKLIYOR