mkü fidan
Mustafa Kemal Üniversitesi Akademik ve İdari personeli, öğrenciler ve çok sayıda katılımcılarla birlikte baharın en güzel günlerinden birinde yüzlerce fidanı toprakla buluşturdu.
Düzenlenen fidan dikimi etkinliği Rektör Prof. Dr. Hüsnü Salih Güder, Rektör Yardımcılarımız, Ziraat Fakültesi Dekanı ve Dekan Yardımcıları, Öğretim Üyeleri, İdari Personel, Antakya Orman İşletme Müdürlüğü Personeli, Ziraat Fakültesi Öğrencileri, MKÜ Kelebek Topluluğu, MKÜ Kent ve Çevre Topluluğu, MKÜ Bisiklet Topluluğundan çok sayıdaki katılımcı ile coşku içerisinde gerçekleşti.

FİDAN DİKİMİNİN VE AĞAÇLANDIRMANIN ÖNEMİ
Konuşmasında fidan dikiminin ve ağaçlandırmanın önemine değinen Rektör Güder, ağaç dikmenin ve çevreyi yeşillendirmenin insan yetiştirmek kadar kutsal bir iş olduğunu ifade etti. Dikilecek bir fidanın, nesiller boyu insanlığa hizmet etiğini vurgulayan Prof. Dr. Güder, hem bugün hem de gelecekte yaşayacak kuşaklara hizmet etmek isteyen herkesin fidan dikmesi gerektiğini ve var olan ormanlarımıza sahip çıkılması konusunda gerekli hassasiyetin gösterilmesi yönündeki düşüncelerini aktardı. Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İlhan Üremiş ise konuşmasında, “İlimiz Gülderen köyünde 5 Ağustos 2013 tarihinde başlayan yangın, 9 Ağustos 2013’de kontrol altına alınmış olup, 15 Ağustos 2013 tarihinde söndürüldü. Gülderen köyünde başlayan yangın Alahan köyüne kadar ulaşmış ve 1180 hektar alanda yaklaşık 335 bin kızılçam etkilendi. Yangının sadece söndürme maliyetinin 21 milyon 826 bin 757 TL olması ne kadar büyük bir felaketle karşı karşıya olduğumuzu anlatabilmektedir.” dedi.
mkü fidan1
250 FİDAN DİKİMİ
Geniş bir ormanlık alanı etkileyen orman yangını sonucunda ilgili alanın tekrar yeşillendirilmesi ve konu ile ilgili olarak Üniversitemizin yapabileceği katkılar için Ziraat Fakültesi ve Antakya Orman İşletme Müdürlüğü arasındaki görüşmelerde yangının başladığı yaklaşık 20 hektar alanda ceviz, keçiboynuzu, fıstık çamı, mazı, servi gibi 250 adet fidan dikimi yapıldı. Öğrencilerin fidan dikerken yaşadıkları heyecan ve mutluluk görülmeye değerdi.

YEŞİLİ VE DOĞAYI KORUMAK
Fidan dikimine katılan öğrenciler de yeşili ve doğayı korumanın öneminin vurgulanması amacıyla böyle bir etkinliğin içerisinde bulunmaktan onur duyduklarını, bu etkinliklerde bir yandan doğaya bir yandan da insanlığa karşı sorumluklarını yerine getirdiklerini belirttiler.
Dikim işlemleri bir daha böyle felaketlerle karşılaşılmaması dilekleri ve yapılan ikramlarla sona erdi.

Sizin Yorumunuz

Please enter your comment!
Please enter your name here